www.what2do.co.il

פס``ד ללא הרשעה לשוטר במשטרת חיפה שתקף מתלונן בתחנת משטרה

דרגו את המאמר

פס``ד ללא הרשעה לשוטר במשטרת חיפה שתקף מתלונן בתחנת משטרה

שופט בימ"ש השלום בחיפה, זאיד פלאח, נתן עתה פסק דין ללא הרשעה בעניינו של שוטר במשטרת ישראל בחיפה , אשר הודה בעבירת תקיפה של מתלונן בתחנת המשטרה, וגזר עליו צו מבחן לשנתיים במסגרתו ישתלב בקבוצה טפולית, צו שרות לתועלת הצבור -(של"צ) בהיקף 100 שעות, ופיצוי למתלונן ע"ס 10,000 ₪.

רקע:

 
ביום 2.3.05, במסגרת תפקידו הצביע הנאשם על המתלונן מר אולג וזיהה אותו בטעות כמי שברח ממנו זמן קצר קודם לכן, עת ניגש לשני בחורים וביקשם להזדהות. על סמך זיהויו המוטעה, הובא המתלונן לתחנת המשטרה בחיפה, ונעצר בחשד להכשלת שוטר. הנאשם תשאל את המתלונן, שהיה אזוק בידיו וברגליו, תוך שהוא מכה בראשו, בפניו ובגבו, וזאת בכל פעם שהופנתה אליו שאלה.

השופט פלאח ציין בפסה"ד כי : " הנאשם פגע בכבודו ובגופו של אזרח תמים, בסוברו בטעות כי הנ"ל נמלט ממנו, וניצל את מרותו כשוטר בכדי להכותו, ככל הנראה בציפייה שיודה בדבר שלא עשה. מעשה מכוער עשה הנאשם, ויש לגנות מעשה זה לבל יחזור לא על ידי הנאשם ולא ע"י שוטרים אחרים. גם אם המתלונן היה אותו אדם שברח מהשוטרים, עדיין זכאי הוא ליחס של יושר והגינות מצידם של מי שאמונים על אכיפת החוק, ואל לו לשוטר לעבור על החוק כלפי אדם שנכלא בשל מעבר על החוק. יש לאסור אלימות כלשהי כלפי עצורים ואסירים, ולזכור שגם להם יש זכויות, תהא סיבת כליאתם אשר תהיה. אין לכפות על עצור להודות במעשה, בין אם עשהו ובין אם לאו, באמצעים פסולים, אחרת שומר החוק הופך למפרו, וההבדל שבין השוטר והעצור מטשטש".

לקולא נלקחו בחשבון עברו הנקי וההערכה כי הארוע ארע על רקע אובדן שליטה חד פעמי; חרטה היוצאת מהלב; עלייתו על דרך הישר ולמודיו בטכניון במסגרת הנדסת אוירונאוטיקה; עזיבתו את המשטרה, ופנייתו לעתיד אחר המגלם אפשרות שיקומית; החובה להיותו של העונש מידתי ואפשרות להרס עתידו במידה ויורשע.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.