www.what2do.co.il

החזקת הרואין בכמות של כ- 30 ק``ג שיובאה מלבנון לישראל

דרגו את המאמר

החזקת הרואין בכמות של כ- 30 ק``ג שיובאה מלבנון לישראל

סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה השופט אילן שיף גזר עתה על שני נאשמים מראמה, העצירים ענאן בן 19.5 ועמיר בן 19 שהורשעו עפ"י הודאתם בהתאם להסדר טיעון בעבירות של החזקת סם מסוכן מסוג הרואין בכמות כוללת של כ- 30 ק"ג שלא כדין ושלא לצריכה עצמית, שהוברחו מלבנון לישראל, 12 שנות מאסר, מתוכן 8 שנים לריצוי בפועל והיתרה מותנית.

 

עובדות המקרה

מעובדות המקרה כפי שפורטו בכתב האישום המתוקן עולה כי, בסמוך ליום 25.3.08 נשלחו הנאשמים על ידי אחרים להביא עבורם סמים ממקום מחבוא ליד גדר הגבול עם לבנון. הנאשמים הגיעו לנקודת גבול 133 וכל אחד מהם לקח מהמקום תיק גב ובו כמות סם. בשני תיקי הגב היו 60 אריזות שהכילו סם מסוכן מסוג הרואין בכמות כוללת של 30 ק"ג ו- 55.3 גר’ . שני הנאשמים נתפסו בסמוך לנקודת גבול 134 על ידי שוטרים, כשעל גבו של כל אחד מהם תיק ובו נתפסו הסמים.

השופט שיף ציין כי :" אין צורך להכביר מילים על הנזק הגדול הטמון בהחזקה, שלא לצריכה עצמית, של סם ההרואין בכמות כה גדולה. הנזק הגלום בסם ההרואין הוא מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה. חדשים לבקרים אנו עדים לנזק המצטבר לחברה וליחיד כתוצאה מהתמכרות לסם וכתוצאה מהצורך העז לממן את רכישתו. הצורך במימון הסם מעלה את מפלס הפשיעה וצריכת הסם פוגעת קשות בבריאותו של המשתמש, עד כדי סכנת חיים. נטל נזקיו של המשתמש נופל לרוב על כתפי הציבור. אם לא די באמור לעיל, אזי ניתן להתרשם גם מחוות דעתו של ד"ר מהל אודות נזקי סם ההרואין. המחזיק בסם, אף אם אינו המייבא שלו או הסוחר בו, אינו אלא חולייה חשובה ומהותית בפשיעת הסמים. נכון אמנם כי העבריין העיקרי בפרשה שבפניי הנו הבעלים והמייבא של הסם לצורך מסחר בו, אך גם חלקם של המחזיקים הנוטלים את הסם והמעבירים אותו לבעלים והסוחר, הנו כאמור רב".

עוד הבהיר השופט שיף כי כמות הסם במקרה זה הינה גדולה , כי הברחת הסמים הקשים מלבנון לישראל מבוצעת פעמים הרבה ובכמויות גדולות ונראה כי זהו סיכון נוסף, לשאר הסיכונים הפוטנציאליים, הנובעים מגבולנו עם לבנון.

השופט הבהיר כי בנסיבות הענין, אינו שותף לביקורתו של עו"ד יפתח על המשטרה שלא סיכלה את ביצוע העבירה עוד בטרם הגיעו הנאשמים אל חבילות הסם, שכן הלחימה בפשיעה מחייבת לעיתים התחקות אחר העבריין עד לביצועה המושלם של העבירה, שאם לא כן, עלול מבצע תפיסת הסם ואיסוף הראיות להכשל.

לקולא התחשב השופט שיף בשקולים הבאים:

א. המ דובר בנאשמים צעירים, שבעת ביצוע העבירה היו כבני 18 ומספר חודשים. מקובל במקומותינו שאין ממצים את הדין עם עבריינים צעירים על מנת ליתן להם הזדמנות להשתקם.

ב. עברו של נאשם 2 נקי לחלוטין ואילו נאשם 1 הסתבך, בעודו קטין, בעבירת אלימות אחת ולא הוטל עליו בגינה עונש מאסר. שני הנאשמים ירצו אפוא לראשונה עונש מאסר בגין העבירה הנדונה.

ג. הנאשמים הודו, במיוחס להם בכתב האישום המתוקן, מיד לאחר שהסתיים דיון בעניינם בביהמ"ש העליון וצומצם ההיקף של תעודת החיסיון שהוצאה במקרה זה ע"י שר הבטחון.

ד. נותרה עדיין תקווה כי בסיוע המשפחות הנורמטיביות של הנאשמים, יחזרו הללו לדרך הישר והלקח שלמדו והחרטה שהביעו יתממשו לכדי הטבת דרכיהם.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.