www.what2do.co.il

כמעט 4 שנות מאסר בפועל בגין סיוע לסחר בסמים

דרגו את המאמר

כמעט 4 שנות מאסר בפועל בגין סיוע לסחר בסמים

בית המשפט השלום הרשיע נאשם, בהתאם להודאתו, ב-4 אישומים אשר יוחסו לו בכתב האישום הנוגעים לעסקאות שונות של הברחת סמים מדרום אמריקה לישראל דרך ירדן. על פי הודאתו של הנאשם התברר כי האחרון קשר קשר לבצע עסקאות שונות בסמים מסוכנים עם שלושה שותפים.


במסגרת פעילותם ניסו הארבעה לייבא סמים מסוכנים ממדינות דרום אמריקה, באמצעות אשת קשר מפרו, שזהותה אינה ידועה. תפקידו של הנאשם היה בכך שסייע לעסקאות במספר הזדמנויות, ע"י רכישת כרטיסי טיסה לבלדרים באמצעות סוכנת נסיעות ברמלה.


שלושת הניסיונות הראשונים להביא את הסמים לישראל, על ידי נשיאתם בתיק או בליעתם, עלו בתוהו. בניסיון הראשון נתפס הבלדר במדריד עם הסם בתיקו (שלושה קילוגרם קוקאין), בניסיון השני הבלדר החמיץ את הטיסה ובניסיון השלישי הבלדר עבר תאונת דרכים ולא עלה על המטוס. בפעם הרביעית צלח הניסיון אך ארבעת השותפים נתפסו.

 

השופטים: כרישי הסם לא נלכדים אך יש להעניש את דרג הביניים בחומרה


השופטים מתחו ביקורת חריפה על מעשיו של הנאשם וציינו כי ייבוא סמים מסוכנים בכמויות בולטות הוא מן העבירות החמורות ביותר שבפקודת הסמים. השופטים הוסיפו כי העונש בגין עבירה זו הוא מן הגבוהים שבספר החוקים ולא בכדי.

 

בפסק הדין נכתב שהמחוקק קבע עונש חמור בגין סחר בסמים, על מנת להדגיש את החומרה היתרה שיש בעבריינות הזו, שפשתה בחברה במהלך שנים ואוכלת בה בכל פה. "העבריינות הזו טפחה בשנים האחרונות וייבוא הסם, כדברי התובע המלומד, חוצה מדינות ויבשות", כתבו השופטים בפסק הדין, "גם התוצאות החברתיות, קשות עד מאוד ופוגעות בכל רובדי החברה".


השופט ציין כי למרבה הצער, כרישי הסם אינם נלכדים, ורשויות החוק מניחות ידיהן בד"כ על דרג הביניים, או לכל היותר – דרג הביניים העליון. עם זאת, גם את דרג זה יש להכות ביד קשה, במסגרת מלחמת החורמה שמנהלת מערכת המשפט נגד עבריינות הסמים. השופט הוסיף כי לא אחת הטיל בית המשפט העליון עונשים חמורים בגין עבירות של סחר בסמים או סיוע לסחר בסמים, בשל האינטרס הציבורי של ההרתעה.


מכל האמור לעיל, בית המשפט גזר על הנאשם, שהורשע רק בסיוע לביצוע הפשע, ארבע שנות מאסר בפועל.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.