www.what2do.co.il

החזקת סמים לשימוש עצמי ומאסר בפועל, אימתי?

דרגו את המאמר

החזקת סמים לשימוש עצמי ומאסר בפועל, אימתי?

עבירות של סמים והחזקת סמים אינם תמיד מביאות את בתי המשפט לגזור נגד הנאשמים מאסר בפועל. קל וחומר כאשר מדובר באחזקת סמים לצורך שימוש עצמי של אדם המכור לסמים. עם זאת, הלכה פסוקה היא שבית המשפט בוחן כל מקרה לגופו ובאופן אמביוולנטי.

 

דוגמא לכך ניתן לראות בגזר דין אשר ניתן לאחרונה בגין עבירה של שימוש בהרואין ואחזקת סם מסוכן לשימוש עצמי. בית המשפט גזר את עונשו של הנאשם לחומרה וקבע כי עליו לרצות שלוש שנות מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.


במקרה דנן דובר באדם אשר נסיבות חייו הטראגיות לא נעלמו מעיניהם של השופטים. הנאשם התאלמן מאשתו בגיל 21 בתאונת דרכים, כאשר הוא נוהג ברכב. מאז היו חייו כמדרון תלול ועד מהרה שקע הנאשם בדיכאונות ותופעות פוסט טראומה. כמו כן, הדרך לסמים הקשים הייתה אף היא קצרה ועל אף ניסיונות גמילה רבים, מצא עצמו הנאשם מכור להרואין וחשיש.


ראשית בית המשפט ציין כי הסמים נמצאו בתיבת ההילוכים של הנאשם והסתבר לבית המשפט כי האחרון נהג לנסוע כאשר הוא תחת השפעת הרואין. לא דובר בעניין שאירע בפעם הראשונה. במהלך הדיונים בבית המשפט ביקש הנאשם דחייה על מנת להתמודד עם בעיית הסמים. בית המשפט נעתר לבקשתו והמשפט קיבל דחייה בת שישה חודשים. שלושה שבועות לאחר מכן נתפס הנאשם בצומת מכבים כאשר הוא נוהג ומצוי תחת השפעת הרואין. "לית דין ולית דיין", כתבו השופטים בפסק הדין.

 

"נהיגה תחת השפעת הירואין - רוצח פוטנציאלי בכבישים"


כמו כן, הנאשם הינו בעל עבר פלילי בעיקר בתחום הרכוש והסמים. אמנם, מרבית עבירותיו של האחרון נבעו ממצבו הנפשי הקשה. עם זאת, הנאשם המשיך פעם אחר פעם להזיק לציבור ולעצמו תוך שהוא מהווה סכנה ממשית לביטחון העוברים והשבים. כמו כן, נהיגתו הפרועה תחת השפעת סמים הפכה אותו ממש ל"פצצה מתקתקת" על הכבישים, ציינו השופטים.


הנאשם גם הודה בפה מלא, לפני קצינת המבחן, כי נהג תחת השפעת סמים. על פי תסקיר המבחן שהוגש לבית המשפט נאמר כי "הנאשם קיבל אחריות מלאה על מעשיו והביע צער על שיקול הדעת הלקוי שהפעיל כאשר נהג תחת השפעת סמים". השופטים לא קיבלו את חוות דעתה ה"סלחנית" של קצינת המבחן וכתבו בפסק הדין – "שיקול דעת לקוי ??? שום שיקול דעת אין לאדם, המחזיק הרואין בתיבת ההילוכים ומשתמש בו שעה שהוא נוהג. רוצח פוטנציאלי בכבישים, ממש כך".


מכל האמור לעיל, בית המשפט גזר עונש חמור יחסית על הנאשם וקבע כי עליו לרצות שלוש שנות מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה לצמיתות.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.