www.what2do.co.il

הברחת סמים מדרום אמריקה - דוגמא לגזרי דין

דרגו את המאמר

הברחת סמים מדרום אמריקה - דוגמא לגזרי דין

בית המשפט גזר עונשי מאסר של שלוש ושש שנים על שלוש נאשמות תושבות בוליביה בגין סחר בסמים מסוג קוקאין לישראל. על פי כתב האישום, הנאשמות חברו למספר נאשמים נוספים, ביניהם סוחרי סמים מבוליביה וישראל, וזאת על מנת להעביר את הסמים מדרום אמריקה לארץ בעבור תשלום.


סנגוריהם של הנאשמות הפנו את בית המשפט למספר רב של שיקולים לקולא, וזאת מתוך היות הנאשמות חלק קטן בשרשרת הברחת הסמים. לטענת ההגנה, הנאשמות הינן נעדרות עבר פלילי אשר עצורות בישראל מזה 10 חודשים. מדובר בתנאי מעצר קשים מנשוא, במדינה זרה, אשר אינם כוללים ביקורים, חופשות, ידיעת השפה וכדומה.

 

כמו כן, הנאשמות שיתפו באופן מלא פעולה עם המשטרה תוך שהן מוסרות פרטים רבים המסייעים בהפללת הגורמים ה"כבדים" בפרשיה. לטענת הסנגורים, על בית המשפט מוטל לשים את ההבדל בין הנאשמות לבין הנאשם העיקרי, השולח.

 

מדובר במערכת יחסים של מנצל ומנוצלות אשר בניגוד לשולח, לא שתקו הנאשמות בחקירתן ואלמלא עדותן, ספק אם היה הנאשם מורשע או עומד לדין.


בית המשפט בחר להחמיר בעונשם של הנאשמות והביא לכך את דבריו של השופט ברק בדבר חומרת העבירות העוסקות בתחום הסמים.

 

"בקביעת עונשם של עברייני סמים יש להתחשב, בעיקר, בחומרת העבירה ובצורכי ההרתעה. בייחוד נכונים הדברים במקום שהמדובר הוא ביבוא כמות משמעותית של סם העשויה לשמש להכנתן של מנות-סם רבות", כותב ברק, "בעבירות סמים נסוגים השיקולים האישיים של העבריין מפני שיקולי הנזק הקשה שהשימוש בסם מביא על המשתמשים בו. שומה עליו על בית-המשפט לשקול את הפגיעה הקשה בצרכני הסם, לרבות גרירתם לביצוען של עבירות פליליות לצורך מימון הסם. חומרה, חומרה, חומרה - זו חייבת שתהא דרכו של בית-המשפט".


הן ההגנה והן התביעה הציגו בפני בית המשפט פסקי דין בעניין עבירות סמים אשר ניתנו בבית המשפט העליון.

 

להלן מספר דוגמאות לענישה בגין עבירות של הברחת סמים:

 

 • 6629/06 אליגון: יבוא 1,755 ק"ג קוקאין. עבר פלילי עשיר. משתמש בסמים. טרגדיות במשפחתו. נדון ל-4.5 שנות מאסר.

 

 • 1327/10 לוי: יבוא כחצי קילו קוקאין. נדון ל-3 שנות מאסר.

 

 • 5214/97 סודאר: יבוא 300 גרם קוקאין. הוטלו 18 חודשי מאסר בהסדר טיעון.

 

 • 2587/09 אבו רקייק: יבוא 910 גרם הרואין.בן כ-50 ואב ל-13 ילדים.נדון ל-7.5 שנות מאסר.

 

 • 7052/06 יגאלי: יבוא כ-880 גרם קוקאין סה"כ, בשתי פעמים. נדון ל-10 שנות מאסר.
   
 • 2073/04 אמדורסקי: יבוא 12.5 ק"ג קוקאין סה"כ, ב-3 פעמים. נדון ל-9 שנות מאסר; הסוחר נדון ל-11.5 שנות מאסר בפועל.
   
 • 6029/03 גולן וחנניה: יבוא כ-10 ק"ג קוקאין. הבלדר נדון ל-10 שנות מאסר; המתכנן נדון ל-12 שנות מאסר בפועל.
   
 • 3964/00 חסוס ופלונית: יבוא כ-1.5 ק"ג קוקאין. שתי תושבות קולומביה. אמהות חד הוריות, מצב כלכלי קשה. נדונו ל-6 שנות מאסר כל אחת.
   
 • 226/89 זפה: יבוא 488 גרם קוקאין. תושב קולומביה. שיתף פעולה. נדון ל-10 שנות מאסר.
   
 • 10/86 זגל: יבוא 1,103 גרם הרואין.עבר נקי.שיתפה פעולה בחקירה.נדונה ל-7.5 שנות מאסר.
   
 • 228/87 כרמי: יבוא 1 ק"ג הרואין ע"י אב ובתו. עבר נקי. שיתפה פעולה. הבת נדונה ל-3.5 שנות מאסר.

 

 • 26/88 סנן: יבוא כ-350 גרם הרואין סה"כ ב-2 פעמים. אזרחית בלגית. מצוקה כלכלית מיוחדת. 2 נכדים. בעלה נטשה. בתה חולת סרטן. שיתפה פעולה בחקירה. נדונה ל-5 שנות מאסר.

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.