www.what2do.co.il

חטיפה לשם סחיטה, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חטיפה לשם סחיטה, מה הדין הפלילי?

חטיפה היא תפיסת אדם בניגוד לרצונו ולקיחתו ממקומו תוך הפעלת כוח פיזי, באמצעות פיתוי, התחזות, או בכל דרך מניפולטיבית אחרת. ברוב המקרים חטיפה נעשית כדי לאיים על החטוף או על הקרובים לו, וכדי לפגוע בו, לכלוא אותו, או לדרוש כופר נפש תמורת שחרורו.

 

במקרים מסוימים אדם שנחטף מכונה בן ערובה. כאשר אדם פרטי חוטף אדם אחר, מדובר בעבירה פלילית חמורה, והחוטף צפוי לפתיחת תיק פלילי, הגשת כתב אישום ועמידה לדין במסגרת ההליך הפלילי. כאשר המדינה פועלת נגד אויביה נחשב הדבר כהמשך של האקט המלחמתי, וכאשר מדינה חוטפת אנשים כדי להעמידם לדין, נחשב הדבר להמשך הפעלת שלטון החוק.

 

סעיף 369 לחוק העונשין קובע כי אדם הכופה על אחר בכוח או באיומים או מפתה אותו באמצעי תרמית ללכת מהמקום שבו הוא נמצא, מבצע עבירה פלילית של חטיפה, ודינו עשר שנות מאסר. החוק מתייחס גם אל חטיפה המתבצעת אל מעבר לגבולות המדינה בלא הסכמתו של החטוף או של המורשה כחוק להסכים בשבילו, וקובע עונש של עשר שנות מאסר.

 

סעיף 372 לחוק העונשין קובע כי עבריין שחוטף אדם אחר בכוונה שייכלא שלא כחוק, צפוי לעשרים שנות מאסר. במקרה של חטיפה לשם רצח או סחיטה, כאשר עבריין חוטף אדם אחר במטרה לרצוח אותו או כדי להעמידו בסכנת רצח, או חוטף אדם כדי לסחוט או לאיים עליו, העונש הצפוי הוא עשרים שנות מאסר.


חטיפת ילדים ממשמורת

 

בשנת 1980 נחתמה אמנת האג העוסקת בהיבטים אזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים. על פי האמנה, משמורת על קטינים צריכה להיקבע במקום המגורים הקבוע שלהם. האמנה אוסרת על העברת ילד לחו"ל ללא הסכמת שני הוריו, או ללא הסכמת מנהל משמורת שמונה לו על ידי בית המשפט לענייני משפחה ואם הוברח קטין למדינה אחרת ניתן להגיש בקשה להחזרתו.

 

סעיף 373 לחוק העונשין קובע כי אדם המוציא, במעשה או בפיתוי, קטין שלא מלאו לו 16 שנים או אדם שאינו שפוי בדעתו, ממשמורתו של אפוטרופוס על פי דין ללא הסכמת האפוטרופוס, צפוי לעשרים שנות מאסר. כאשר מטרת החטיפה היא רצח או כדי להעמיד בסכנת רצח, החוטף צפוי לעונש מאסר עולם.

 

חטיפה לשם חבלה חמורה

 

סעיף 374 קובע כי עבריין החוטף אדם כדי שיהיה נתון לחבלה חמורה והחוטף אדם בידיעה שהנחטף יהיה נתון במצב מסוכן, צפוי לעשרים שנות מאסר. סעיף 374א עוסק בחטיפה לשם מטרות סחר בבני אדם, וקובע כי מי שחוטף אדם לשם מטרה מהמטרות הבאות: נטילת איבר מגופו, הולדת ילד ונטילתו, הבאתו לידי עבדות, הבאתו לידי עבודת כפייה, הבאתו לידי מעשה זנות, הבאתו לידי השתתפות בפרסום תועבה או בהצגת תועבה או ביצוע עבירת מין בו, צפוי לעשרים שנות מאסר. מי שמסתיר או כולא אדם באיסור בידיעה שהוא נחטף, דינו כאילו חטף באותה כוונה, ידיעה או מטרה שהיו לו בהסתרת האדם או בכליאתו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.