www.what2do.co.il

הורשע בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה ע``י מורשה וגניבה ממעביד.

דרגו את המאמר

הורשע בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה ע``י מורשה וגניבה ממעביד.

בפס"ד בערעור פלילי שנדחה ע"י הרכב ביהמ"ש המחוזי בחיפה, בעניינו של הנאשם קעדאן מוחמד, פקיד בכיר בבנק מרכנתיל דיסקונט בסניף באקה אל גרבייה, אשר הורשע בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה ע"י מורשה וגניבה ממעביד.

ביהמ"ש בהרכב הערעור: אב"ד רון שפירא והשופטים עודד גרשון ו צילה קינן דחה פה אחד את הערעור על הכרעת הדין וגזר הדין.

בימ"ש השלום גזר על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 36 חודשים; מאסר על תנאי בן 10 חודשים לתקופה של 3 שנים וקנס בסך של 60,000 ₪ או 6 חודשי מאסר תמורתו.

בכתב האישום: נטען כי במסגרת תפקידו בבנק היה המערער אחראי לשתי קופות בבנק . בקופות אלו היה המערער מורשה לבצע פעולות בנקאיות על פי הוראות לקוחות הבנק.המדינה טענה כי במהלך תקופת עבודתו של המערער בבנק, ב 49 מועדים שונים המתפרסים על פרק הזמן שמיום 31.3.98 ועד 2.3.00, גנב המערער מספר רב של פעמים כספים בסך 685,000 ₪ נומינאלי מתוך 505 תוכניות חסכון של לקוחות הבנק. הסכומים הועברו על ידו לחשבונות שונים של מקורביו.

השופט גרשון ציין בפסק דינו כי הוכח כי העברת הכספים למקורביו של המערער נעשתה דרך הקופות שלו וכי ניתן לבצע פעולות בקופה רק באמצעות מספר גישה והקוד הסודי שהיה ידוע למערער לבדו וכי מסקנת בימ"ש כי הפעולות האסורות בוצעו דרך הקופות של המערער כשרק המערער יכול היה לעשותן, באמצעות מספר הגישה והקוד הסודי, הידוע למערער בלבד, היא נכונה ומבוססת כהלכה. בנסיבות העניין, טענתו של המערער על כך שמאן דהוא נכנס לקופות שלו והעביר כספים דווקא למקורביו הינה טענה תמוהה ובלתי הגיונית שאינה מתיישבת עם השכל הישר ונסיון החיים. שהרי הוצאת הכספים מחשבונות המקורבים יכולה היתה להעשות רק על ידי המקורבים עצמם או המערער. והובאו ראיות על כך שמשיכות כספים מחשבונות המקורבים נעשו גם באמצעות המערער.

באשר לערעור על חומרת העונש: ציין השופט גרשון כי אכן, העונש שהוטל על המערער אינו קל. עם זאת, מעשיו של המערער היו חמורים והתמשכו על פני תקופה ארוכה. מדובר בעשרות עבירות. המערער גנב סכומים נכבדים ביותר, כמפורט לעיל, תוך תחכום רב. המערער ניצל לרעה את היותו עובד הבנק כדי לגנוב כספים מחשבונותיהם של לקוחות הבנק ומתוכניות החסכון שלהם. מעשיו של המערער פגעו הן בבנק עצמו והן בלקוחות. מעשים מסוג זה יש בהם כדי לערער את אמון הציבור במערכת הבנקאית והם ראויים איפוא לענישה מחמירה.

השופט שפירא ציין אף הוא כי לא מצא עילה להתערב לא בהכרעת הדין ולא בעונש וכי העונש שנגזר אינו חמור כלל ועיקר, בשים לב לחומרת העבירה. יצוין לענין זה כי תפקידם של הבנקים בקיום מערכת כלכלית הוא מרכזי. פגיעה במוסד בנקאי מערערת את האמון הציבורי בכלי מרכזי המאפשר קיומה של פעילות כלכלית בעולם המודרני. לכן, מעבר לחומרה שבמעשים, יש לראות חומרה יתרה בעובדה שפקיד בכיר בבנק מועל באמון הציבור ופוגע בפועל במכשיר חיוני לקיומה של פעילות כלכלית בחברה המודרנית.

השופט קינן הצטרפה לעמדת חבריה להרכב וכאמור נדחה הערעור פה אחד.

ע.פ. 2693/07 ניתן 27.3.08

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.