www.what2do.co.il

התחזה ליהלומן ולקח 9 מיליון שקל ממשקיעים תמימים

דרגו את המאמר

התחזה ליהלומן ולקח 9 מיליון שקל ממשקיעים תמימים

הנאשם הורשע בעבירות של מרמה, לאחר שיצר מצג שווא בדבר השקעה ביהלומים וקיבל בנסיבות מחמירות הכוללת תחכום ושיטתיות סך של 8,910,000 שקלים מ- 14 משקיעים תמימים. בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר עליו לאחרונה מאסר בפועל לתקופה של 8 שנים, קנס בסך 250,000 שקלים ופיצוי למתלוננים בסך כולל של שני מליון שקלים.

 

הנאשם יליד 1965, אב לארבעה ילדים, ללא עבר פלילי, שירת בעברו כבלש במשטרה ונקלע לחובות כבדים עקב חתימה על ערבות לחבר. הנאשם נאלץ לפרוש משירותו במשטרה וחיפש דרכים קלות ומהירות להשגת כספים.

 

הנאשם הציג עצמו בפני משקיעים פוטנציאליים כבעל עסק בענף היהלומים

 

במשך תקופה ארוכה שהשתרעה על כמעט שנתיים החל מחודש אוקטובר 2005, עד תחילת אוגוסט 2007. פנה הנאשם ל - 14 אנשים תמימים, ביניהם גם מפוני גוש קטיף, שקיבלו פיצויים מהמדינה עקב הפינוי. הנאשם הציג עצמו כבעל עסק בענף היהלומים, והציע להם להשקיע בעסקאות יהלומים, תוך יצירת מצגי שווא.

 

בתחכום רב ובשיטתיות קיבל הנאשם במרמה סכום של כ- 8.9 מיליון שקלים, כאשר הציע למשקיעים לתת לו כסף ובתמורה לשלם להם ריבית חודשית של חמישה אחוזים. מכספי משקיעים חדשים שילם ריביות למשקיעים הקודמים, ולאותם משקיעים עצמם, וכך גלגל את מנגנון הזיוף וההונאה שיצר עד לנקודת הנפילה. 

 

הנאשם לא הביע חרטה על מעשיו ולא לקח אחריות

 

גם לאחר הגשת כתב האישום, הנאשם לא לקח אחריות על מעשיו, ולא הביע צער וחרטה. בת זוגו העידה כי מצבו הנפשי קשה, והוא ניסה לשים קץ לחייו פעמיים, מאז הרשעתו בפלילים, ואף ביקשה להקל עם עונשו ולהתחשב בבתם הקטנה.

 

המאשימה טענה כי יש לקבוע מתחם עונש הולם נפרד לכל אחת מ- 14 העבירות, אשר יבטא את החומרה של מעשי הנאשם, את ההיקף, התכנון, השיטתיות, והתוצאות הקשות והנזקים הכבדים אשר נגרמו לקורבנותיו כתוצאה מביצוע העבירות.

 

הסנגור טען כי הערך החברתי שנפגע הוא הגנה על רכוש הפרט, וביקש לתת משקל להשבת הכספים למשקיעים ולעובדה שקיימים משקיעים שכלל לא ידעו האם נגרם להם נזק כלשהו, ועל כן טען כי העונש ההולם נע בין מאסר על תנאי לשישה חודשים או לריצוי בדרך של עבודות שירות.

 

בית המשפט גזר על הנאשם 8 שנות מאסר בפועל

 

בית המשפט קבע כי הנאשם פגע בערכים המוגנים של הזכות לקניין, חופש הבחירה והביטחון הכלכלי. ומידת הפגיעה של הנאשם בערכים המוגנים ותוצאותיה הן קשות וחמורות. עוד קבע כי יש לראות במכלול של כל 14 עבירות המרמה בנסיבות מחמירות, כאירוע אחד לצורך קביעת מתחם העונש ההולם. בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם: 8 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי לתקופה של שנתיים, קנס בסך 250,000 שקלים, ופיצוי בסך מאות אלפי שקלים, לכל אחד מעשרת המתלוננים.

 

ת"פ 7674-05-11 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.