www.what2do.co.il

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסומים שקריים על פיגוע שלא היה, על אדם חשוד שמתרוצץ ברחובות עם סכין, או השארת תיק שנראה כמו מטען חבלה בתחנת אוטובוס, בהחלט עלולים לגרום לבהלה מיותרת בקרב הציבור.

 

הפרעה לשלום הציבור בדרך של הפצת מידע כוזב הגורם לפחד ובהלה, או שימוש בחומר הנחזה כמסוכן והפרעות ביחסי עבודה, נחשבים לעבירה פלילית על פי חוק העונשין. העונש הקבוע בחוק לאדם שמבצע עבירה של הפרעה לשלום הציבור הוא מאסר בפועל.

 

פרסום ידיעות שקריות ברשת חברתית

 

סעיף 159 לחוק קובע כי אדם המפיץ שמועה או ידיעה שעלולה לעורר פחד ובהלה בציבור, ברשתות חברתיות, באינטרנט או בכל מדיה אחרת, והמפיץ יודע כי מדובר בידיעה כוזבת, הוא צפוי לשלוש שנות מאסר. אם הנאשם בהפצת מידע כוזב טוען כי לא ידע, או שלא היה לו יסוד להניח שמדובר במידע כוזב, עליו להוכיח בפני בית המשפט שנקט באמצעים סבירים, כדי לאמת את דיוק העובדות לפני שהפיץ אותן.

 

החוק קובע כי אדם השולח לאדם אחר חומר או חפץ כלשהו שנראה כמו חפץ שעלול לסכן את חייו, שיש בו כדי לגרום לבהלה בציבור או להפרת הסדר הציבורי, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר בפועל, או תשלום קנס של עד 150,000 שקלים.

 

חומר הנחזה כמסוכן יכול להיות שליחה בדואר של מעטפה מזויפת עם חומר שנראה כחומר ביולוגי מסוכן, או השארת תיק בתחנת אוטובוס, שנראה כמו מטען חבלה, בנסיבות שעלולות לגרום לבהלה בציבור, עקב חשש לפיגוע, או להפרת הסדר הציבורי.

 

פגיעה בקיומם של שירותים ציבוריים

 

סעיף 160 בחוק מתייחס להפרעות ביחסי עבודה. על פי סעיף זה, אם לגורם ממשלתי יש יסוד סביר להניח כי ביחסי עבודה כלשהם, ישנן הפרעות חמורות שעלולות לסכן את הכלכלה או את יחסי המסחר עם מדינות חוץ, היא רשאית להכריז על מצב חירום.

 

כל עוד לא בוטל מצב החירום על ידי הממשלה, כל אדם שגרם להפרעה, בדרך של הובלת משא או הסעת נוסעים מהארץ למדינה אחרת, או בדרך של מתן שירות ציבורי בעת שביתה, או מצב החירום, צפוי למאסר של שנה אחת. כתב אישום בגין הפרעות ביחסי עבודה ועבירות כלפי קיום שירותים ציבוריים יוגש בידי היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו.

 

פגיעה בקיומם של שירותים ציבוריים של משרדים ממשלתיים, עיריות, רשויות מקומיות, חברות וארגונים מהווה עבירה על החוק. על פי סעיף 161 לחוק, אדם שמפריע לקיום שירות ציבורי או מחבל בו, צפוי לעונש של שלוש שנות מאסר.

 

הפרעה לשלום הציבור ביחסי עבודה יכולה לבוא לידי ביטוי בהפרעה לביצוע או השלמת עבודתו של פקח עירייה או עובד חברת חשמל, או איום על עובד ציבורי להתפטר, או למנוע ממנו מלהציע או לקבל עבודה ציבורית, תוך שימוש באיומים או הפחדה.

 

עונש של עד שלוש שנות מאסר צפוי לאדם שמחבל או מפריע להובלת משא או הסעת נוסעים דרך עסק או מסחר בארץ או מהארץ למדינת חוץ, או שמכריח עובד העוסק בהובלה או בהסעה או בעבודה הקשורה לסחר עם מדינות חוץ, להתפטר או לנטוש עבודתו, או מונע מאדם מלהציע או לקבל עבודה, תוך מעשה אלימות של איומים או פגיעה בגופו או בנכסיו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.