www.what2do.co.il

גזר דין בגין עבירות הונאה בכרטיס אשראי

דרגו את המאמר

גזר דין בגין עבירות הונאה בכרטיס אשראי

הנאשם קיבל מהמתלונן את מספר כרטיס האשראי שלו לצורך התחברות לחברת כבלים, והתחייב בפניו כי ישלם את דמי המנוי בעצמו, ופרטי האשראי הם לצרכי ביטחון בלבד. אולם במשך ארבע שנים חויב כרטיס האשראי של המתלונן בדמי מנוי חודשיים לחברת כבלים, ללא ידיעתו או הסכמתו, בסך כולל של 11,500 שקלים.

 

במהלך אותה תקופה הודיע הנאשם לנציג החברה כי הממיר שברשותו נגנב, וחייב את חשבונו של המתלונן בסך של 1,000 שקלים בגין גניבת ממיר, בהתאם לדרישות החברה. בעקבות מעשים אלה, הורשע הנאשם בביצוע עבירות של הונאה בכרטיס חיוב וקבלת דבר במרמה. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש לגזור את עונשו.

 

הנאשם טען כי מדובר בטעות של חברת הכבלים

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בן 57, רווק ואב לילד בוגר. הוא שירת בצבא והתגורר במשך שנים רבות בארצות הברית, שם החל להשתמש בסמים מסוג מריחואנה וקוקאין. כתוצאה מהתמכרותו לסמים, הוא נפרד מבנו ומבת זוגו ושב ארצה כשהוא חסר כל. בשנת 2006, הורשע הנאשם בעבירת סמים לצריכה עצמית, וכיום אינו עובד ומתקיים מקצבת ביטוח לאומי.

 

הנאשם טען כי ביקש את עזרתו של המתלונן לצורך ביצוע התקנת המנוי לכבלים בלבד, אולם החברה חייבה בטעות את כרטיס האשראי של המתלונן, לאחר שהודיע על מעבר דירה. יחד עם זאת הנאשם גילה אמפתיה לפגיעה שנגרמה למתלונן והביע רצון לפצותו בהתאם ליכולותיו הכלכליות.

 

קצין המבחן התרשם כי הנאשם לא לקח אחריות על מעשיו, ושלל צורך בהתערבות טיפולית עקב השימוש בסמים. על פי חוות דעתו, ההליך המשפטי מהווה גורם מרתיע עבורו, לכן המליץ על צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 60 שעות ופיצוי כספי למתלונן.

 

הנאשם ביצע את העבירות לצרכי מותרות בלבד

 

המאשימה ציינה כי הנאשם ביצע עבירות רכוש ומעשי מרמה במשך תקופה ארוכה, ומעל באמונו של המתלונן לצרכי מותרות, ולא לצרכים קיומיים. הוא הודה במעשיו רק לאחר שהמתלונן נדרש להעיד ובזבז זמן שיפוטי יקר. המאשימה עתרה להטיל עליו עונש מאסר בפועל לתקופה קצרה לריצוי בעבודות שירות, לצד מאסר על תנאי ופיצוי בשווי הנזק שנגרם למתלונן.

 

הסנגור טען כי הנאשם הודה בעובדות כתב האישום והציע לפצות את המתלונן, שעמו הוא מנהל יחסים תקינים. לטענתו, מדובר בעבירת מרמה ברף הנמוך, לכן ביקש להתחשב בבעיות רפואיות שמהן סובל הנאשם ובמצבו הכלכלי הקשה, ועתר להשית עליו צו שירות לתועלת הציבור ופיצוי למתלונן שיחולק לתשלומים.

 

במסגרת שיקולי קביעת העונש, התחשב בנסיבות חייו המורכבות של הנאשם, בעובדה כי הודה בעובדות כתב האישום רק לאחר השלמת שמיעת הראיות ובכך שהוא אינו כשיר לעבודות שירות, על כן גזר עליו מאסר על תנאי למשך שבעה חודשים לתקופה של שלוש שנים, צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 100 שעות, קנס בסך 750 שקלים, או שלושה ימי מאסר תמורתו ופיצוי למתלונן בסך 11,500 שקלים.

 

ת"פ 36477-10-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.