www.what2do.co.il

עבירות מחשב ואינטרנט, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירות מחשב ואינטרנט, מה הדין הפלילי?

חוק המחשבים שנחקק בשנת 1995, מגדיר מהן עבירות מחשב וקובע עונש בגין חדירה לחומר מחשב שלא כדין, חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת וביצוע פעולות אסורות בתוכנה.

 

אדם המבצע עבירות מחשב ואינטרנט צפוי לפתיחת הליך פלילי נגדו, הכולל: חקירה במשטרה בגין מעשיו, הגשת כתב אישום, העמדה לדין ורישום פלילי. העונש הצפוי בגין עבירות מחשב ואינטרנט נע בין שלוש עד חמש שנות מאסר בפועל, בהתאם לחומרת המעשים ונסיבות אשר קשורות ואינן קשורות לביצוע העבירה.

 

חוק המחשבים מבחין בין שני סוגים של עבירות מחשב: האחד, עבירות פליליות המבוצעות כלפי מחשב, התוכן המצוי בו ופעולתו התקינה, כגון: חדירה ופריצה למחשבים, ייצור והפצה של וירוסים, שיבוש או הפרעה למחשב ויצירת מידע כוזב. והשני, עבירות פליליות המבוצעות באמצעות מחשב, כגון עבירות זיוף, הונאה ומרמה, האזנות סתר ופגיעה בפרטיות.

 

שיבוש או הפרעה למחשב

 

סעיף 3 לחוק המחשבים קובע עונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר בפועל, למי שמשבש את פעולתו התקינה של מחשב או מפריע לשימוש בו ולמי שמוחק ללא אישור חומר מחשב, גורם לשינוי בו, משבש את פעולתו ותקינתו בכל דרך אחרת או מפריע לשימוש בו.

 

עונש חמור יותר, שעלול להגיע עד חמש שנות מאסר, צפוי למי שמעביר לאחר או מאחסן במחשב מידע כוזב, או מבצע פעולה לגבי מידע מסוים, כדי שתוצאת הפעולה תהיה מידע כוזב או פלט כוזב. חמש שנות מאסר צפויות גם למי שכותב תוכנה, מעביר תוכנה לאחר או מאחסן תוכנה במחשב, כדי שתוצאת השימוש בה תהיה מידע כוזב או פלט כוזב, או מפעיל מחשב תוך כדי שימוש בתוכנה שלא כדין.

 

חדירה לחומר מחשב שלא כדין

 

סעיף 4 לחוק המחשבים אוסר על חדירה למחשב שלא כדין, וקובע עונש של שלוש שנות מאסר למי שחודר למחשב, לתוכנה או מידע ללא אישור וידיעת בעליהם. כמו לדוגמה: פריצה לאימיילים, לאתרי אינטרנט ולחשבונות חברתיים כמו פייסבוק ואינסטגרם.

 

חדירה לפי סעיף 4 לחוק יכולה להיעשות באמצעות התקשרות או התחברות עם מחשב, או על ידי הפעלתו, למעט חדירה לחומר שהיא האזנה לפי חוק האזנת סתר. כמו כן, מי שחודר לחומר מחשב כדי לעבור עבירה פלילית אחרת, כגון: עבירות כלכליות, התחזות לאדם אחר לצורך ביצוע מעשי הונאה ומרמה, עבירות מין, הימורים מקוונים, איומים וגניבה, צפוי לעונש שיכול להגיע עד חמש שנות מאסר.

 

פעולות אסורות בתוכנה

 

עונש של שלוש שנות מאסר צפוי לאדם שמבצע אחת מהפעולות הבאות: שיבוש פעולתו התקינה של מחשב או הפרעה לשימוש בו, מחיקת חומר מחשב, גרימה לשינוי בו, שיבושו בכל דרך אחרת או הפרעה לשימוש בו, פעולות שתוצאתן מידע שקרי או פלט כוזב, חדירה לחומר הנמצא במחשב, האזנת סתר, פגיעה בפרטיות והפצה או הצעה להעביר לאחר, המחדיר למחשב של אחר או המתקין במחשב של אחר סיסמה, קוד גישה או מידע דומה, כדי שתבוצע פעולה לא חוקית.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.