www.what2do.co.il

הונאה בכרטיסי חיוב, מהן ההשלכות הפליליות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הונאה בכרטיסי חיוב, מהן ההשלכות הפליליות?

הונאה בכרטיסי חיוב היא עבירה פלילית. להבדיל מעבירות שוד וגניבת רכוש באמצעות תקיפה ואיומים או פריצה לבתים או פריצה לרכבים, גניבה באמצעות כרטיסי חיוב מכונה הונאה, ללא קשר להיקף או חומרת העבירה ותוצאותיה.

 

עבירת הונאה בכרטיסי חיוב גוררת עמה חקירה משטרתית, פתיחת תיק פלילי והגשת כתב אישום במקרים של גניבת כרטיס אשראי, מציאת כרטיס ושימוש בו במרמה, שכפול כרטיס, או שימוש לרעה בכרטיס שפרטיו נמסרו מרחוק באמצעות אינטרנט או טלפון. אורך תקופת המאסר נע בין שלוש עד חמש שנות מאסר ומשתנה בהתאם לחומרת העבירה.

 

חוק כרטיסי חיוב משנת 1986 מתייחס לגניבה פיזית של כרטיס אשראי, ביצוע הונאה בכרטיס אשראי וזיוף כרטיסי אשראי. סעיף 17 לחוק קובע כי אדם המשתמש בכרטיסי אשראי, כרטיסי בנק, כרטיסי תשלום או לוחית או חפצים אחרים המיועדים לרכישת נכסים, או במרכיב ממרכיביו, מתוך כוונה להונות, צפוי לשלוש שנות מאסר בפועל, אם העבירה נעברה בנסיבות מחמירות, העונש יכול להגיע עד חמש שנים.

 

סעיף ‎18 לחוק קובע כי אדם אשר מחזיק בחומר או במכשיר המיועד לייצור כרטיס חיוב מזויף או לצורך הדפסה, מחיקה, הוספת נתונים או עריכת שינויים על גבי כרטיס שלא כדין צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר.

 

31 חודשי מאסר לעבריין המחשבים

 

במהלך שנת 2015, הגה הנאשם תכנית עבריינית לפעול להשגת קוד משתמש וסיסמה לצורך חדירה לחשבונות בנק של לקוחות דרך אתרי אינטרנט מאובטחים, ולהשגת פרטי כרטיסי חיוב ועותק דיגיטלי של מסמכים רשמיים מזהים, לצורך ביצוע עסקאות תוך התחזות לבעליהם.

 

באמצעות התכנון המוקדם השיג הנאשם קוד משתמש וסיסמה של עשרות לקוחות בנקים ופרטי כרטיסי חיוב ועותק של מסמכי הזדהות רשמיים. לאחר מכן שלח אל לקוחות הבנקים מסרונים שקריים והודעות דוא"ל כוזבות, אשר נחזו להודעות מהבנק, הקוראות להם להיכנס לקישור המצורף ולהזין פרטים אישיים, כולל קוד משתמש וסיסמה להתחברות לחשבון הבנק, פרטי כרטיס החיוב ועותק דיגיטלי של מסמכים רשמיים מזהים.

 

כניסת הלקוחות לקישור הפנתה אותם ללא ידיעתם אל עמוד מטעה בעל כתובת אינטרנט הנחזית להיות עמוד כניסה לאתר הבנק, והפרטים האישיים שהוזנו הועברו לנאשם אשר משך במרמה כספים בסך של 338,310 שקלים.

 

בנסיבות אלה, הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירות הבאות: באישום ראשון, חדירה למחשב כדי לעבור עבירה אחרת, ניסיון לחדירה למחשב כדי לעבור עבירה אחרת ופגיעה בפרטיות. באישום שני, מידע כוזב וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. באישום שלישי, חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת, גניבה, ניסיון גניבה והתחזות כאדם אחר. באישום רביעי, הונאה בכרטיס חיוב בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב ובאישום חמישי בעבירת הלבנת הון.

 

במסגרת הסדר הטיעון הסכימו הצדדים להטיל על הנאשם 31 חודשי מאסר בפועל לצד מאסר על תנאי. בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו קיבל את ההסדר וגזר על הנאשם 31 חודשי מאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח ועוד 18 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים.

 

ת"פ 20098-06-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.