www.what2do.co.il

מהי עבירת עושק לפי המשפט הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי עבירת עושק לפי המשפט הפלילי?

סעיף 431 לחוק העונשין מגדיר עבירת עושק, כמעשה שמתגבש כאשר אדם מנצל את המצוקה, החולשה הגופנית או השכלית, חוסר הניסיון או קלות הדעת של אחר, ובנסיבות אלו דורש דבר שאינו מגיע לו כדין, או מקבל עבור מוצר או שירות תמורה בלתי סבירה על התמורה המקובלת, או נותן תמורה בלתי סבירה מן התמורה המקובלת. העונש הצפוי לנאשם בעבירת עושק הוא עד שלוש שנות מאסר בהתאם לחומרת המעשה.

 

העבירה מתקיימת כאשר קיים חוסר שוויון בין העושק והעשוק, כאשר היתרון נובע ממצוקת הזולת, מעצם היותו לוקה בחולשה גופנית או שכלית, בהיותו חסר ניסיון או קל דעת. קיימים שלושה יסודות עובדתיים לעבירת העושק בהליך הפלילי: התנהגותי, נפשי ונסיבתי. היסוד ההתנהגותי בא לידי ביטוי בהתנהגות העושק מעצם הדרישות או התנאים הבלתי סבירים שהוא מציב לאדם המנוצל. משמעות היסוד הנפשי היא מודעות לקיומו של היסוד העובדתי ולנסיבות הרלוונטיות למצבו של העשוק וקבלת התמורה.

 

היסוד הנסיבתי הוא שקיים קשר בין מצבו של האדם המנוצל לתנאים שנקבעו בחוזה שנחתם עם העושק. העבירה מתבצעת כאשר אדם דורש או מקבל מאחר דבר שאינו מגיע לו כדין, דורש או מקבל תמורה בלתי סבירה או ללא תמורה כלל עבור השירות שנתן, או נותן תמורה בלתי סבירה עבור שירות שקיבל או מוצר שבו הוא השתמש.

 

הקושי הטמון בהגדרת עבירה פלילית של מעשה עושק היא שעושק קיים בכל עיסוק מסחרי שבו אחד הצדדים מפיק תועלת עודפת מן העסקה. על כן, בית המשפט נדרש להכריע על פי עובדות המקרה, האם מדובר בעושק פלילי, או בעיסוק מסחרי לגיטימי שיכול להיות בו הפקת תועלת חד צדדית מן העסקה.

 

כדי להגדיר את המקרה כעבירה פלילית, יש צורך בחוזה כלשהו שנחתם בין הצדדים באופן חוקי בעל תוקף משפטי, ולהוכיח כי לעושק יש יתרון על פני העשוק, וקיים קשר סיבתי בין מצבו של העושק לתנאים שנקבעו בחוזה שנחתם על ידי הצדדים. כדי להרשיע בעבירה זו, על בית המשפט להשתכנע כי המצוקה או החולשה של העשוק הם אלו שגרמו לעושק לסטות מדרך הישר ולנצל אותו.

 

פסיכיאטר קיבל כספים ממטופל תוך ניצול יחסי תלות

 

פסיכיאטר הורשע בעבירות של עושק והטרדת עד, בעקבות קבלת הטבות כספיות ממטופל תוך ניצול יחסי תלות. על פי עובדות כתב האישום, במועדים הרלוונטיים הנאשם, רופא מומחה בפסיכיאטריה כבן 59, גרוש ואב לשישה, שימש כמנהל המרפאה לבריאות הנפש וריכז את הטיפול בנכי צה"ל במימון משרד הביטחון.

 

הנאשם טיפל במשך למעלה מ-12 שנים במתלונן, שהוא נכה צה"ל הסובל מפוסט טראומה. בעקבות אירועים טרגיים במשפחתו של המתלונן, חלה החמרה במצבו הנפשי, והנאשם ניצל את המצב, כדי לקבל ממנו הטבות כספיות שונות ולהעביר לרשותו ולשימושו חלק מנכסיו. הנאשם ניצל את מעמדו וגבה מהמתלונן אלפי שקלים לטיפולים על אף שהיה זכאי לטיפול ללא תשלום. בנוסף, השתמש ברכבו, ולקח ממנו הלוואות ולא השיב.

 

בית המשפט קבע כי מדובר בהתנהגות חמורה החורגת מיחסי מטפל מטופל, וכי הנאשם ששימש כעובד ציבור ביצע עבירה של הפרת אמונים בכך שקיבל מהמתלונן לאורך זמן כספים וטובות הנאה, תוך סטייה חמורה מהשורה ומעל באמון שניתן לו במסגרת תפקידו הבכיר. בנסיבות אלה גזר על הנאשם 20 חודשי מאסר לריצוי בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי, פיצוי כספי למתלונן בסך של 45,000 שקלים וכן קנס כספי בסך של 5,000 שקלים, או 20 ימי מאסר תמורתו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.