www.what2do.co.il

מה העונש על זיוף דרכונים והתחזות לאדם אחר?

דרגו את המאמר

מה העונש על זיוף דרכונים והתחזות לאדם אחר?

במהלך חודש אוקטובר 2015, שני אריתריאים שנכנסו לישראל בניגוד לחוק, זייפו דרכונים ישראלים, אשר נושאים את פרטיהם של אחרים, במטרה לצאת מהארץ ולטוס ללונדון כדי לשפר את תנאי מחייתם.

 

הזיוף נעשה בסיוע של אדם אחר שזהותו אינה ידועה למדינה, ועבור הדרכונים שילמו לאותו אדם 5,000 דולר. לאחר שהיו בידיהם הדרכונים, הגיעו השניים לנמל התעופה בן גוריון והתכוונו לצאת מהארץ באמצעות המסמכים המזויפים.

 

בעקבות המעשים הגישה המשטרה בקשות למעצר עד תום הליכים בצמוד לכתב האישום, ושני הנאשמים שהו במעצר, עד אשר הורשעו בעבירות של שימוש בדרכון מזויף והתחזות כאדם אחר במטרה להונות. בית משפט השלום בראשון לציון נדרש לקבוע את עונשם בהתאם לחומרת המעשים ולנסיבותיהם האישיות של הנאשמים.

 

המדינה ביקשה להשית על הנאשמים מאסר בפועל

 

במסגרת כתב האישום, המאשימה ביקשה להחמיר עם עונשם של הנאשמים, בטענה כי מעשה של זיוף דרכונים פוגע באושיות החברה והסדר הציבורי, וכי העובדה שמדובר בשוהים בלתי חוקיים מחמירה אף יותר את המעשים. המדינה ציינה כי היא שומרת על חוקיה, והנכסים והיוצאים אליה וממנה, מחויבים לעשות זאת בדרך חוקית. אולם הנאשמים הפרו את החוק פעמיים, גם בעת כניסתם לישראל בדרך לא חוקית, וגם בעת שניסו לצאת מהארץ עם מסמכים מזויפים.

 

המדינה ציינה כי מתחם העונש ההולם בגין עבירות מסוג זה, נע בין מאסר על תנאי לעונש מאסר בפועל שניתן לריצוי בעבודות שירות. אולם לאור חומרת המעשים ומאחר שמדובר בתושבים זרים, אין מקום לגזור עליהם עונש לריצוי בעבודות שירות, ויש להשיתם עונש מאסר בפועל לצד עונשים נלווים.

 

כל רצונם היה לשפר את תנאי המחייה בארץ אחרת

 

מנגד טענה ההגנה כי מחמת מצוקה קשה בארצם הסתננו הנאשמים לישראל לאחר שעברו תלאות קשות, ומטרתם היתה לצאת מהארץ ללונדון כדי לשפר תנאי חייהם. ההגנה הביעה פליאה על עצם פתיחת המדינה בהליכים הפליליים, כמי שמתעקשת להשאירם בארץ, למרות שלדעת רבים מאזרחי המדינה, אין בארץ מקום לתושבים זרים. ההגנה ביקשה להתחשב בנסיבות הקשות לביצוע העבירה ועתרה להשית על הנאשמים עונשי מאסר על תנאי בלבד.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי המקרה אינו חמור, כפי שרואה אותו התביעה, וכי מדובר בשני תושבים זרים, שברחו מארצם כדי לשפר את תנאי מחייתם, ובחרו לצאת מהארץ בדרך של רכישת דרכונים מזויפים. על כן קבע כי מעשיהם אינם ברף חומרה גבוה ואין מקום לגזור עליהם עונש מאסר בפועל.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על שני הנאשמים חמישה חודשי מאסר על תנאי שבמשך שלוש שנים לא יעברו עבירה שבה הורשעו. לנוכח מצבם הכלכלי לא השית עליהם קנס כספי, אך חייב אותם לחתום על התחייבות בסך של 2,000 שקלים, להימנע מביצוע העבירות שבהן הורשעו, למשך שלוש שנים.

 

ת"פ 48990-10-15 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.