www.what2do.co.il

מהו עונשו של צעיר שמכר בשוק דיסקים מזויפים?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של צעיר שמכר בשוק דיסקים מזויפים?

צעיר כבן 21 שמכר בשוק דיסקים מזויפים של סרטים ומוזיקה, הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן, שבו יוחסו לו עבירות של הפרת סימני מסחר לפי חוק זכויות היוצרים, ועבירות של התחזות כאדם אחר והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו. בית משפט השלום בנתניה גזר לאחרונה את עונשו.

 

הנאשם טען כי הוא בן 16 למרות שהיה בן 21 וחצי שנים

 

על פי עובדות כתב האישום, בחודש ספטמבר 2014, הנאשם החזיק במסגרת עבודתו בדוכן בשוק בנתניה כ- 700 דיסקים מזויפים, אותם מכר תמורת 10 שקלים עבור כל דיסק. לאחר שהתבקש להזדהות בפני השוטרים, הוא מסר פרטים של אדם אחר וטען כי הוא בן 16 בלבד, למרות שבאותה העת היה כבן 21 וחצי. הנאשם עוכב על ידי השוטרים ונלקח לניידת. במהלך הנסיעה סירב למסור לשוטרים את מכשיר הטלפון שלו, הוא החל לצעוק ולקלל ואף ניסה לפתוח את דלת הרכב.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כיום כבן 24 שנים, ואין לחובתו הרשעות קודמות בפלילים. הרקע המשפחתי שלו מורכב, והוא נאלץ להתמודד לאורך השנים עם קשיים רבים, עמם התמודד באורח שראוי לעידוד. הנאשם נטל אחריות על ביצוע העבירות והביע חרטה בנוגע להתנהלותו, ואף פנה ביוזמתו לתכנית שיקום המסייעת לצעירים והשתלב בה היטב. בנוסף הוא מתכנן להשתלב בתכנית לימודים תעסוקתית ההולמת את כישוריו.

 

קצין המבחן המליץ לבטל את ההרשעה לנוכח השינוי החיובי שחל בחייו

 

קצין המבחן התרשם כי קיים סיכוי משמעותי לשיקום וההליכים המשפטיים היוו אף הם גורם מציב גבול ומרתיע, על כן המליץ לשקול את ביטול הרשעתו, מחשש שעתידו המקצועי יפגע, וסבר כי הטלת צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות וצו מבחן, יהוו עונש ראוי והולם לביצוע העבירות.

 

המדינה ציינה כי מדובר בעבירות נפוצות וקלות לביצוע, המבוצעות בדרך כלל מתוך מניע כלכלי ופוגעות פגיעה ממשית באינטרסים של בעלי זכויות היוצרים ובמעמדה הבינלאומי של ישראל בהקשר הכלכלי. לכן נקבעה מדיניות ענישה מחמירה, אשר כוללת עונשי מאסר וסנקציות כלכליות ניכרות.

 

מנגד עתרה ההגנה לסטות ממתחם הענישה, וביקשה לשקול אפשרות של ביטול הרשעה וסיום ההליכים במתן צו מבחן ושירות לתועלת הציבור, על פי המלצת תסקיר המבחן, מכיוון שהנאשם הצעיר, ללא רישום פלילי, מתכנן להשתלב בעתיד בלימודים ובתעסוקה הולמת.

 

הנאשם ירצה 150 שעות של שירות לתועלת הציבור

 

בית המשפט התרשם כי הנאשם עשה מאמצים ניכרים לשקם את חייו ולשנות את דרכיו, ואף הודה במעשיו נטל אחריות וחסך זמן ציבורי, עם זאת קבע כי לא ניתן להצביע על חשש ממשי לפגיעה בעתידו בשל הרשעתו בפלילים, למעט תכניות כלליות שהציג, לכן קבע כי לא מתקיימים תנאים חריגים הדרושים לאי הרשעה.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם 5 חודשי מאסר על תנאי, כאשר התנאי שבמשך 3 שנים לא יעבור אחת העבירות שבהן הורשע, זאת בצירוף צו מבחן למשך שנה, עבודות שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות וקנס בסך 1,200 שקלים או 20 ימי מאסר תמורתו.

 

ת"פ 6286-01-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.