www.what2do.co.il

עבירת זיוף והונאה

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירת זיוף והונאה

מהן עבירות זיוף והונאה? הוגש כנגדך כתב אישום בגין זיוף והונאה? נפלת קורבן לזיוף או הונאה?


עבירות זיוף והונאה הינן עבירות אשר מאז ומתמיד נחשבות לעבירות "יצירתיות" אשר מבוצעות לא אחת בשיטות מתוחכמות. במקרים רבים, עבירות זיוף והונאה קשורות גם לעבירות כלכליות. עם זאת, עבירות זיוף והונאה יכולות להיות למטרות נוספות. לדוגמא, זיוף מסמכים לצורך קבלה למקום עבודה וכדומה. רשויות החוק ומערכת המשפט רואים בחומרה רבה עבירות זיוף והונאה. ואכן, העונשים אשר נגזרים על עבריינים המורשעים בעבירות אלה יכולים להגיע עד כדי מאסר ממושך מאחורי סורג ובריח. כאשר מדובר בזיוף והונאה מטעמי רדיפת בצע, הרי שגזר הדין יכול לכלול גם עיצומים כספיים משמעותיים.


הונאה, מהי?


הונאה הינה מעשה מכוון של הטעיה אשר מבוצע על ידי אדם או קבוצת אנשים, וזאת תוך כדי גרימת נזק לאדם המוטעה. המניעים העומדים מאחורי הונאה יכולים להיות לשם קבלת תועלת חומרית או הנאה מעצם גרימתו של הנזק. במרבית המקרים, מעשי הונאה הינם בלתי חוקיים. עבירת ההונאה משתנה בין התחומים המשפטיים. יודגש כי הונאות כספיות הינן ההונאות הנפוצות ביותר. הונאה כמעשה פלילי יכולה להיות גניבת זהות, התחזות לאחר, זיוף תעודות או מסמכים, פרסומים שקריים, תרגילי עוקץ, הונאות ממון (לדוגמא, הונאת פונזי המפורסמת), חיובים שקריים, קבלת תשלום עבור סחורות שלא הייתה כוונה לספקן, מעילה ועוד.


זיוף, מהו?


זיוף הינה עבירה אשר מוגדרת בסעיף 418 לחוק העונשין. החוק קובע כי שורה של זיופים כגון זיוף מסמך, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר מה וזיוף בנסיבות מחמירות. זיוף מסמך יכול לבוא לידי ביטוי במגוון אופנים. לדוגמא, עריכת מסמך מזויף, שינוי מסמך על ידי הוספה או השמטה של פרטים ללא סמכות, חתימת מסמך בהעדר סמכות או חתימה על מסמך תוך כדי התחזות. מכאן, ניתן לראות כמובן את הקשר הישיר שבין עבירות הזיוף וההונאה.


עבירת הזיוף הוגדרה בפסיקה ובספרות כ"עבירה של כוונה". דהיינו, מדובר בעבירה אשר הרשעה בה דורשת הוכחה של יסוד נפשי. אי לכך, לא ניתן להרשיע אדם בדין זולת אם הוכח על ידי התביעה שהאחרון פעל כפי שפעל מתוך כוונה מודעת.


עורך דין פלילי בעבירות זיוף והונאה


עבירות זיוף והונאה הינן עבירות אשר - כפי שצוין לעיל - עלולות לגרור כתבי אישום חמורים. אי לכך, במידה ואתם מתמודדים עם חשד/חקירה/כתב אישום הנוגעים לעבירות זיוף והונאה, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין מטעמכם. עורך הדין יוכל לבחון לעומק את הטענות כנגדכם ולהציע את הנתיב המשפטי הנכון בנסיבות העניין. חשוב להבין כי ישנן דרגות שונות של עבירות זיוף והונאה, כאשר מדרג העבירה משפיע הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין הסופי.


לעיתים, ייצוג משפטי יכול להמתיק את הגלולה. לדוגמא, להמיר עבירות חמורות בעבירות קלות יותר, או להביא להסדר טיעון מקל שיסיים במהירות את ההליכים המשפטיים. מיותר לציין כי במידה ולא ביצעתם את העבירות, או שעשיתם את המעשים המיוחסים לכם בתום לב, ייתכן ותוכלו לזכות בזיכוי מלא.


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. 

מהי עבירת עושק לפי המשפט הפלילי?

כאשר אדם מנצל מצוקה פיזית או נפשית של אחר, כדי לקחת או לקבל ממנו כספים, מוצרים או שירות בתמורה בלתי סבירה, הוא מבצע עבירת עושק, שדינה שלוש שנות מאסר.  

עבירה פלילית של העברת מידע פנים, מה העונש?

שימוש במידע פנים חסוי של חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך, נחשב לעבירה פלילית חמורה, במסגרת עבירות צווארון לבן. 

הונאה בכרטיסי חיוב, מהן ההשלכות הפליליות?

העונש על הונאה בכרטיסי חיוב יכול להגיע עד שלוש שנות מאסר בפועל. העונש על הונאה שבוצעה בנסיבות מחמירות יכול להגיע גם לחמש שנות מאסר. 

משיכת שיק ללא כיסוי, מה הדין הפלילי?

הוצאת שיק ללא כיסוי היא עבירה פלילית הגוררת עמה כתב אישום ואף עלולה להוביל לענישה חמורה של קנסות, מגבלות שונות על חשבון בנק ומאסר בפועל למשך שנה.  

מהי עבירת גניבה בידי מורשה ומה העונש הצפוי?

גניבה בידי מורשה היא נטילת רכוש שלא בהסכמה מתוך כוונה לשלול אותו לצמיתות, העבירה מהווה גניבה לכל דבר, לצד פגיעה ביחסי האמון שבין בעל הנכס ובין המורשה, כמו בין עו"ד או בנקאי ללקוח.  

שבועת שקר בהליך הפלילי, מה ההשלכות?

חוק העונשין קובע כי אדם שמסר תצהיר שקר במסגרת ההליך הפלילי, בשבועה או שלא בשבועה, בידיעה כי מדובר בכזב, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל.  

גילוי בהפרת חובה של עובד ציבור, מה העונש?

עובד ציבור בשירות המדינה מחויב לשמור על סודיות על המידע שאליו הוא נחשף במסגרת תפקידו. עובד המוסר מידע חסוי ומסווג או חלק ממנו, מבצע עבירת גילוי בהפרת חובה שהעונש המקסימלי הצפוי בגינה הוא שלוש שנות מאסר.  

גניבה ממעביד, מה העונש הצפוי לעובד שגנב ממקום עבודתו?

ההגדרה המשפטית של עבירת גניבה ממעביד דומה לעבירת גניבה רגילה הקבועה בחוק העונשין, אך שונה בכך שערך הרכוש שנגנב הוא מעל 1,000 שקלים והעונש הצפוי לנאשם חמור יותר. 

שימוש לרעה בכוח המשרה, מה הדין הפלילי?

חוק העונשין קובע עונש של עד שלוש שנות מאסר לעובד ציבור, אשר השתמש בסמכותו שלא כדין במטרה לפגוע באדם אחר. 

בידוי ראיות בהליך הפלילי, מה ההשלכות?

אדם הבודה ראיה, שלא בדרך של עדות שקר או של הדחה לעדות שקר, או משתמש בידיעה בראיה בדויה מתוך כוונה להטעות רשות שיפוטית או ועדת חקירה בהליך שיפוטי, צפוי לעונש שיכול להגיע עד חמש שנות מאסר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.