www.what2do.co.il

משיכת שיק ללא כיסוי, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

משיכת שיק ללא כיסוי, מה הדין הפלילי?

משיכת שיק ללא כיסוי היא עבירה פלילית של זיוף והונאה. אדם המושך שיק בידיעה שאין לו כיסוי, צפוי לעמוד לדין על פי ההליך הפלילי, הכולל חקירה משטרתית, הגשת כתב אישום וענישה שעלולה להגיע עד שנת מאסר בפועל לצד קנסות משמעותיים.

 

סעיף 432 לחוק העונשין עוסק בהוצאת שיק ללא כיסוי. על פי סעיף זה, אדם שמוציא שיק שמשך בידיעה שאין חובה על הבנקאי לפרוע את השיק מן התאריך הנקוב בו עד 30 יום לאחריו, או שאין לו יסוד סביר להניח שיש חובה על הבנקאי, והשיק הוצג לפירעון במהלך תקופה זו, מבצע עבירה פלילית.

 

העונש המקסימלי הצפוי בגין עבירת משיכת שיק ללא כיסוי, הוא שנת מאסר בפועל, או קנס כספי לפי סעיף 61 בחוק העונשין, העומד על סך של 30 אלף שקלים, או תשלום קנס פי ארבעה מהסכום הנקוב בשיק, לפי הסכום הגדול יותר. כאשר מדובר בשיק ללא תאריך, ייחשב הדבר כאילו נקוב בו יום ההוצאה, ומקרה שהוצג שיק לפירעון במהלך התקופה האמורה וחולל, והמוציא לא פרע אותו בתוך עשרה ימים מיום שדרש זאת האוחז ממנו, חזקה שהוציא את השיק בידיעה, או ללא יסוד סביר להנחה ועליו הראיה לסתור.

 

גזר דינו של עורך דין שהורשע בעבירות גניבה ומרמה

 

עורך דין הורשע לאחר שמיעת ראיות בשלוש עבירות של גניבה בידי מורשה, שלוש עבירות של משיכת שיק ללא כיסוי ועבירה אחת של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, בזמן שהנאשם פעל ככונס נכסים לצורך ביצוע עסקת מכר דירה, הוא קיבל מקונה הנכס למעלה מ- 500,000 ש"ח, ושלח ידו בסכום האמור. בסופו של דבר, הוחזרו הכספים באמצעות כספי גניבה שהם תוצאה של אירועי האישום השלישי.

 

בנוסף הנאשם הורשע בכך שקיבל בנאמנות סך של 590,000 שקלים ושלח ידו בכספים אלה. במהלך התקופה, משהתעורר חשד כי סכום הכסף שמסרה המוכרת לנאשם אינו מוחזק בנאמנות, ומשדרשה לראות את חשבון הבנק שבו מוחזק הכסף, דחה הנאשם את פניותיה וכאשר איימה לפנות למשטרה, החזיר את כספה באמצעות כספי גניבה.

 

באישום השלישי הנאשם הורשע בגניבת 1,300,000 שקלים שהופקדו אצלו בנאמנות על ידי גברת פלונית, שעמה אף ניהל בחלק מהזמן מערכת יחסים זוגית. במסגרת אישום זה הורשע הנאשם בעבירה של גניבה בידי מורשה ובעבירה של משיכת שיק ללא כיסוי.

 

בעת קביעת העונש, התחשב בית המשפט בעוצמת הערכים המוגנים שנפגעו, בהיקף הנזק שגרם הנאשם לקורבנותיו, מידת התחכום שאפיינה את מעשיו, ובעובדה כי חלק מסכומי המרמה הושבו למתלוננים. בסופו של דבר, בית המשפט גזר את דינו של עורך דין שהורשע בעבירות גניבה ומרמה, והשית עליו 7 שנות מאסר, שני מאסרים על תנאי, פיצוי לכל אחד מהמתלוננים וקנס בסך 50,000 שקלים או מאסר תמורתו.

 

ת"פ 39188-06-13

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.