www.what2do.co.il

הנאשם שזייף תעודת זהות ביקש להימנע מהרשעתו בפלילים

דרגו את המאמר

הנאשם שזייף תעודת זהות ביקש להימנע מהרשעתו בפלילים

צעיר ללא עבר פלילי הורשע בעבירה של זיוף, בעקבות זיוף תעודת זהות באמצעות תוכנת מחשב תמורת סך של 1,000 שקלים. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, ובית משפט השלום בירושלים נדרש להכריע מהו העונש ההולם בגין ביצוע העבירה, והאם יש להימנע מהרשעתו בפלילים.

 

על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש פברואר 2011, חברו של הנאשם פנה אליו, וביקש ממנו לזייף עבורו תעודת זהות ובתמורה הציע לשלם לו סך של 1,000 שקלים. הנאשם, שהיה אז כבן 23 ועסק בתחום המחשבים, נזקק לכסף, ולא רצה לסרב לבקשת החבר, על כן יצר תעודת זהות חדשה באמצעות תוכנת מחשב, ובה תמונתו של החבר עם פרטיו של אדם אחר.

 

במסגרת הסדר הטיעון, נשלח הנאשם לתסקיר שירות המבחן. מהתסקיר עלה כי כיום הנאשם נשוי ואב לשני ילדים. הוא עוסק כעצמאי בתחום המחשבים, ובמקביל לומד לרבנות כבר שלוש שנים.

 

הרשעת הנאשם בפלילים תפגע בסיכויו להתמנות כרב

 

קצין המבחן התרשם כי הנאשם מנהל אורח חיים נורמטיבי, הוא הביע חרטה על מעשיו ונטל אחריות מלאה לביצוע העבירה. על כן המליץ להשית עליו עונש שיבוצע במסגרת שירות לתועלת הציבור בהיקף 180 שעות, צו מבחן בשילוב טיפול קבוצתי, וכן המליץ לבטל את הרשעתו, מאחר וסבר כי ההרשעה תפגע בסיכויו לעסוק בתחום הרבנות.

 

המאשימה טענה כי מעשיו פוגעים בערכים של סדרי שלטון ופוגעים בפרטיותו של בעל הפרטים המזהים בתעודת הזהות המזויפת. ואף פוטנציאל הנזק הוא גבוה הרבה יותר, שכן לא ניתן לדעת למה תשמש התעודה בסופו של יום. עוד ציינה כי הנאשם ביצע את העבירה בתחכום, תוך תכנון מוקדם, ובתמורה לבצע כסף. לפיכך סברה כי עקב חומרת העבירה אין מקום להימנע מהרשעתו בפלילים.

 

מנגד טען הסנגור כי הנאשם עשה טובה לחבר, והתמורה שהתקבלה היא בעבור התעודה, ללא תמורה נוספת כתוצאה משימוש במסמך המזויף. ואף לא נגרם כל נזק, מאחר ולא נעשה כל שימוש בתעודה המזויפת, וזהותו של האדם שהשתמשו בפרטיו אינה ידועה.

 

עוד הוסיף כי יש להימנע מהרשעה מאחר שהנאשם השתקם, הקים משפחה ופתח עסק עצמאי, ואף הרשעתו תיגדע את שאיפתו להתמנות כדיין וכרב. 

 

הרשעתו של הנאשם לא תפגע בפרנסתו, מכיוון שהוא בעל עסק עצמאי

 

בית המשפט ציין כי העונש הקבוע לעבירת הזיוף בה הורשע הנאשם הוא עד שלוש שנות מאסר, ומדובר בעבירה במדרג חומרה בינוני. וכן השתכנע כי לא הוצגו ראיות במידה מספקת לפגיעה קונקרטית בעיסוקו בעתיד כרב, ומאחר וכיום הנאשם עובד באופן מסודר בתחום המחשבים כעצמאי, פרנסתו לא תפגע. לפיכך הוחלט שלא לבטל את הרשעתו בעבירה המיוחסת לו.

 

בית המשפט התחשב בנסיבותיו האישיות והחליט להטיל על הנאשם עונש ברף התחתון של המתחם. ובנסיבות אלה נגזרו עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי, שירות לתועלת הציבור בהיקף של 100 שעות וצו מבחן למשך שנה.

ת"פ 49306-06-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.