www.what2do.co.il

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

משחקים אסורים נחשבים למשחקי הימורים והגרלות שעשויים לזכות את המשתתפים בכסף, כאשר סיכויי הזכייה תלויים במזל ובניחושים, ולא בידע, בהבנתם וביכולתם הפיזית או השכלית של המשתתפים, והשפעת המזל על תוצאות המשחק רבה יותר מהשפעת ההבנה או היכולת של מי שמשחק בו.

 

הימור נחשב למשחק התערבות אשר הזכייה תלויה בניחוש ובמזל והמשתתף עשוי לזכות בכסף או בטובת הנאה. כך גם בהגרלה, המהווה הסדר שמאפשר זכייה בכסף, כאשר תוצאתה תלויה בגורל או באמצעי אחר. הימורי ספורט נפוצים ביותר בארץ ואינם נחשבים לחוקיים.

 

על פי סעיף 224 לחוק העונשין, חל איסור על משחקים אסורים, הגרלות והימורים בארץ. ארגון המשחקים עצמם נחשבים גם לעבירה פלילית והעונש המקסימלי לאדם שהוגש נגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירה מסוג זה, עלול להיות מאסר בפועל לתקופה של עד שלוש שנים.


תוצאות המשחק תלויות במזל ולא בידע

 

משחק אסור נחשב לכל משחק שבו המשתתף עשוי לזכות בכסף או טובת הנאה. כדי להוכיח את קיומו צריכים להתקיים שני תנאים: הראשון, על המשחק להיות כזה שניתן לזכות בו בתמורה חומרית או טובת הנאה, בהתאם לתוצאותיו. השני, הוא שתוצאות המשחק תלויות במזל יותר מאשר במידת ההבנה או יכולתו של המשתתף במשחק. משחק אסור כולל מכונות מזל, כל עוד השפעת המזל על התוצאה גדולה יותר מהשפעת ההבנה או יכולת המשחק.

 

המשתתף במשחקים אסורים צפוי לשנת מאסר בפועל

 

החוק מתיר הטלת קנס כספי על הנאשם בעבירת משחקים אסורים, ואדם אשר נתפס לוקח חלק בהם, צפוי למאסר בפועל לתקופה של שנה אחת או תשלום קנס כספי. אדם שנמצא במקום שבו נערכים משחקים אסורים, גם אם לא שיחק בפועל, נחשב למי שהשתתף במשחק, עד שהוכיח אחרת. בית המשפט מוסמך לצוות על אדם שביצע עבירה מסוג זה, לתפוס את חפציו והמכשירים ששימשו לעריכת המשחקים האסורים ולהעבירם לרשות המדינה.

 

איסור מוחלט על ניהול מקום למטרת עריכת משחקים אסורים

 

מקום משחק אסור הוא כל מקום ציבורי, או מקום שפתוח למשתתפים וניתן לערוך בו הימורים או הגרלות. אדם שמשכיר מקום למטרת עריכת משחקים, תוך מודעות לאופן השימוש במקום, צפוי לעונש מאסר לתקופה של שישה חודשים או תשלום קנס. אדם שמוכר או מפיץ כרטיסי הגרלה או כרטיסים המאפשרים זכות להשתתף בהגרלה או בהימור, וגם מי שמפרסם על כך הודעה, דינו מאסר למשך שנה אחת וקנס כספי כפול. אדם שמנהל מקום למטרת עריכת משחקים אסורים, הגרלות והימורים, צפוי לשלוש שנות מאסר בפועל או קנס כפול.

 

הגרלות חוקיות של מפעל הפיס

 

על פי סעיף 230 לחוק העונשין, בנסיבות מיוחדות ניתן להשתתף ולארגן משחקים אסורים באופן חוקי, כך למשל כאשר ארגון ההגרלה או ההימור נעשה באופן מכוון לחוג מסוים של אנשים, או כאשר הדבר נעשה ללא מטרת רווח, אלא לשם שעשוע או בידור, או כאשר ההימורים אינם נערכים במקום של הגרלות או משחקים אסורים.

 

מותר לארגן הגרלות באישור שר האוצר והגרלות של מפעל הפיס, שקיבלו את אישורו של השר. גם הגרלת טוטו מתקיימת בהיתר שרים וועדת הכספים של הכנסת, אך מחייבת מתן פרס לזוכים ששוויו יהיה לפחות 42% מסך כל התקבולים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.