www.what2do.co.il

מנהל בכיר באגד ניצל את מעמדו וגנב כספים רבים מהחברה

דרגו את המאמר

מנהל בכיר באגד ניצל את מעמדו וגנב כספים רבים מהחברה

מנהל בכיר בחברת אגד ניצל את מעמדו ואת האמון שרכשו לו הממונים עליו, ויחד עם מזכירתו ביצע בתחכום רב ובתעוזה רבה עבירות זיוף והונאה, במטרה לגרוף סכומי כסף גדולים מהחברה, בדרך של הזנת נסיעות פיקטיביות וביטול נסיעות. המנהל הורשע בביצוע עבירות גניבה בידי עובד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות של זיוף בנסיבות מחמירות. בית משפט השלום בירושלים נדרש לגזור את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, במהלך שנת 2008 מזכירת הסניף, אשר במסגרת תפקידה היתה אחראית על הנהלת חשבונות וקשרי לקוחות בחברה רקמה קשר עם הנאשם, שכיהן כמנהל בכיר ועם עוד ארבעה עובדים נוספים.

 

המנהל הונה את החברה במשך שנתיים וגרף לכיסו מאות אלפי שקלים

 

בתחילת כל חודש הנאשמים הזינו למחשבי החברה מאות נסיעות שכלל לא בוצעו, ביצעו רישום כוזב של נסיעות וחילקו ביניהם את הכסף שהתקבל מהחברה עבור נסיעות פיקטיביות. בדרך זו גרפו לכיסם במרמה סכומי כסף בסך של 803,666 שקלים.

 

בנוסף רימו את החברה באמצעות ביטול נסיעות, תוך ניצול השליטה בניהול הסניף וניצול הגישה החופשית למסמכים ולמחשבי הנהלת החשבונות, במטרה לחייב את החברה במאות נסיעות פיקטיביות מדי חודש ולקבל תשלום עבור נסיעות אלה.

 

הנאשם הודה במעשיו ובמסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי המאשימה תעתור להטיל עונש של שנת מאסר בפועל והסנגור יהיה חופשי בטיעוניו לעניין זה. בנוסף הצדדים הסכימו כי יוטלו עליו מאסר על תנאי וקנס בסך 100,000 שקלים, וכחלק מההסדר הנאשם נשלח לשירות המבחן.

 

הנאשם ביצע את העבירות בתחכום רב מתוך בצע כסף ושכרון כוח

 

מתסקיר שירות מבחן עלה כי הנאשם נשוי ואב לשלושה ילדים. הוא עבד קרוב לעשרים שנה בחברת אגד, בתפקידים בכירים, ומאז שנתפס בביצוע העבירות הוא עובד בחלוקת עיתונים בעסק של אחיו. הנאשם מסר כי הצליח להתברג בתפקידים בכירים בשל מסירותו הגבוהה. ואף ציין כי הוא סובל מבעיות רפואיות שונות בגינן קיבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי.

 

הנאשם לקח אחריות מלאה למעשיו והודה כי פעל מתוך תחושת כוח וניצל את מעמדו הבכיר והאמון שניתן בו, והביע על כך חרטה כנה. עם זאת הביע חשש מפני ריצוי מאסר בפועל, מאחר שהדבר עלול להביא לפגיעה קשה בבני משפחתו. לאחר הערכת המצב, המליץ קצין המבחן להטיל עליו עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי.

 

המאשימה הדגישה את חומרת המעשים, אשר בוצעו בזמן שניהל סניף של החברה, ואת ניצול המעמד והאמון הרב שניתן בו לצורך ביצוע העבירות. עוד ציינה כי במשך שנתיים הערים הנאשם על החברה תוך תחכום רב ושיתוף פעולה עם אחרים.

 

המאשימה התחשבה בעובדה שהנאשם נעדר רישום פלילי, בהודאתו במסגרת הסדר טיעון וחיסכון בזמן שיפוטי רב. לפיכך ביקשה להשית עליו שנת מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי בסך של 100,000 שקלים כפי שהוסכם במסגרת הסדר הטיעון.

 

הסנגור טען כי המזכירה היא זו שהיתה הדומיננטית בביצוע המעשים, ואף מיוחסים לה עוד שני אישומים, חרף זאת נגזרו עליה 10 חודשי מאסר, ויש לקחת זאת בחשבון בעת גזירת עונשו של הנאשם. עוד הוסיף כי מצבו הרפואי של הנאשם הדרדר, בשל מתח וחרדה בעקבות ההליך הפלילי, ולאחר עזב את החברה מרצונו נקלע לקשיים כלכליים אשר פגעו משמעותית גם בבני משפחתו.

 

הנאשם ירצה עשרה חודשי מאסר בפועל וישלם 100,000 שקלים

 

בית המשפט התחשב בעובדה שהנאשם נעדר עבר פלילי ונטל אחריות מלאה למעשיו, וכן בעובדה כי במסגרת פשרה בתביעה אזרחית שילם לחברה סך של 70,000 שקלים. ובסופו של דבר גזר עליו עשרה חודשי מאסר בפועל, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 100,000 שקלים, או 10 חודשי מאסר תחתיו.

 

ת"פ 29461-11-11 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.