www.what2do.co.il

עורך דין שהורשע בביצוע הלבנת הון ביקש להקל בעונשו

דרגו את המאמר

עורך דין שהורשע בביצוע הלבנת הון ביקש להקל בעונשו

עורך דין שהורשע בעבירות של הלבנת הון, גניבה ועבירות מרמה וזיוף שביצע אל מול לקוחותיו, עתר לבית המשפט העליון וביקש להפחית בעונשו. זאת לאחר שבית המשפט המחוזי השית עליו שבע שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך של 50,000 שקלים.

 

כנגד המערער שבינתיים הושעה לצמיתות מחברותו בלשכת עורכי הדין, הוגשו שבעה כתבי אישום, שכללו בין היתר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון גניבה בידי מורשה, שימוש במסמך מזויף ועבירות מס, עקב השמטת הכנסה בדוחות וקיום של פנקסי חשבונות כוזבים. כאשר שישה משבעת האישומים התייחסו לעבירות שאותן ביצע כעורך דין מול לקוחותיו.

 

המערער טען כי ביצע את העבירות מתוך מצוקה אישית קשה

 

במהלך הערעור הודה במעשים המיוחסים לו, וטען כי העבירות בוצעו מתוך מצוקה כלכלית קשה ותחת לחץ של נושים שתקפו אותו ואיימו על חייו ועל חיי ילדיו. עוד טען כי העונש שהושת עליו אינו מידתי ואינו הולם את העבירות שביצע, והוא חורג באופן ניכר ביותר מהענישה המקובלת במקרים אלה.

 

לטענת המערער, בית המשפט לא נתן משקל ראוי לנסיבותיו האישיות, כאשר מנגד העניק משקל יתר לשיקולי הרתעת הרבים, כך גם בהטלת קנס כספי גבוה בשעה שמצבו הכלכלי הקשה והוא אינו יכול לשלם את הקנס. כמו כן, לטענתו בית המשפט שגה בקובעו כי אין רלוונטיות לשיקולי שיקום.

 

מהתסקיר העדכני מהשירות הסוציאלי בכלא בו המערער מרצה מאסר כבר שנתיים וחצי, עלה כי הוא כלוא כיום באגף מתקדמים ומועסק במטבח הכלא. כמו כן, הוא נמצא בקשר עם גורמי הטיפול ומשתתף באופן קבוע בקבוצה טיפולית ייעודית לעברייני מרמה.

 

המדינה טענה כי מדובר בעונש הולם לנוכח חומרת העבירות

 

המדינה אישרה כי אכן העונש שנגזר על המערער ממוקם בצידו הגבוה של מתחם הענישה, אך טענה כי מדובר בעונש הולם לנוכח חומרת העבירות שביצע ואף הדגישה כי הוא הורשע בביצוע עבירות של זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה, עבירות של התחזות כאדם אחר, וכן בעבירות של הלבנת הון.

 

המדינה הגישה בפני משפט פסק דין של מקרה דומה, שבו נדחה ערעור על חומרת העונש שהושת על מי שהורשע בעבירות מסוג זה, ועליו נגזרו שבע שנות מאסר בפועל ומאסרים מותנים.

 

המערער ירצה שש במקום שבע שנות מאסר בפועל

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט העליון שאין להקל ראש בחומרתן היתרה של העבירות שביצע המערער, עם זאת סבר כי לא ניתן ללמוד מהדוגמה שהוצגה לעניין רמת הענישה ההולמת את מקרה זה, לנוכח השוני העובדתי בין שני המקרים.

 

בסופו של דבר קיבל בית המשפט את הערעור באופן חלקי והורה על הפחתת שנת מאסר אחת מעונש המאסר, כך שעונשו יעמוד על שש שנות מאסר בפועל במקום שבע שנים, ושאר רכיבי העונש יוותרו בעינם.

 

ע"פ 72/14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.