www.what2do.co.il

מה העונש בגין פתיחת חשבונות בנק באמצעות תעודות זהות מזויפות?

דרגו את המאמר

מה העונש בגין פתיחת חשבונות בנק באמצעות תעודות זהות מזויפות?

הנאשם תכנן יחד עם אדם אחר לבצע מסכת עבירות זיוף והונאה, תוך שימוש בתעודות זהות מזויפות של אנשים שעזבו את הארץ. הנאשם הודה במעשיו, אך טען כי היה החוליה החלשה בביצוע העבירות ולא הסכים לחשוף את זהותו של האחר.

 

עקב כך הורשע הנאשם בביצוע עבירות של שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, התחזות כאדם אחר וקשירת קשר לביצוע פשע עם אחר שזהותו אינה ידועה. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש לקבוע את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, במשך כשנה פתחו הנאשמים באמצעות תעודות זהות מזויפות, שלושה חשבונות בנק שונים וקיבלו במרמה כרטיסי אשראי. באמצעות הכרטיסים רכשו מוצרים שונים וקיבלו שירותים בסך כולל של 200,000 שקלים. בנוסף ניסו לקבל במרמה הלוואה בסך 50,000 שקלים, וניסו לקנות ארבעה מכשירים סלולריים בשווי של אלפי שקלים. אולם בשלב זה הנאשם נתפס במעשיו.

 

הנאשם טען כי נשלח לבצע את המעשים על ידי השותף שלו

 

הנאשם סירב למסור לידי המשטרה את זהותו של האחר, אך טען בפני החוקרים ובפני בית המשפט כי נשלח לביצוע המעשים על ידי האחר, עם זאת לא מסר כל הוכחה או ראיה התומכת בטענתו. כמו כן, סכומי המרמה לא הושבו למתלוננים עד למועד גזר הדין.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם נטל אחריות חלקית בלבד על מעשיו, וטען כי פעל מתוך מצוקה כלכלית, תחת לחץ שהופעל עליו על ידי האחר. מכיוון שהנאשם טען כי מדובר באירוע נקודתי ושלל צורך בטיפול, לא ניתנה המלצה לתכנית שיקומית. לפיכך המליץ קצין המבחן להטיל עליו עונש לריצוי בדרך של עבודות שירות.

 

המאשימה ציינה מדובר בתכנון מוקדם של עבירות רכוש שגרמו לנזק בהיקף גדול, וכי הערכים החברתיים המוגנים שנפגעו כתוצאה מביצוע המעשים, הם ערעור בטחון הציבור, הפגיעה בחיי המסחר, וההסתמכות על כרטיסי אשראי ותעודות מזהות כאמצעי לתשלום. המאשימה טענה כי מתחם הענישה ההולם נע בין תשעה חודשים לשלוש שנות מאסר בפועל, ועתרה להשית על הנאשם עונש בחציו העליון של המתחם, בצירוף מאסר על תנאי וקנס כספי.

 

הסנגור ציין כי חלפו כשלוש שנים מאז ביצוע העבירות, וכי לנאשם אין עבר פלילי והוא ניהל אורח חיים נורמטיבי עד שהסתבך בחובות כבדים. בנוסף טען כי זהותו של החוליה החזקה לא נחשפה, והנאשם עצמו לא קיבל את כספי המרמה. הוא הודה במעשיו, נטל אחריות והביע חרטה מלאה, על כן ביקש הסנגור להשית עליו מאסר על תנאי, או לחלופין להסתפק בעבודות שירות לצד קנס כספי.

 

הנאשם ירצה שישה חודשי עבודות שירות

 

בעת קביעת העונש שקל בית המשפט מצד אחד את חומרת המעשים, היקף הנזק שנגרם והעובדה שהנאשם לא פיצה את הנפגעים, ומצד שני את היעדר רישום פלילי קודם, הודאתו, הבעת החרטה והחיסכון בזמן השיפוטי.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם מאסר בפועל למשך שישה חודשים, לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי בן שישה חודשים למשך שלוש שנים, קנס בסך 10,000 שקלים ופיצוי למתלוננים בסך 70,000 שקלים.

 

ת"פ 31524-12-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.