www.what2do.co.il

מה העונש בגין שימוש בדרכון מזויף והפרת צו עיכוב יציאה מהארץ?

דרגו את המאמר

מה העונש בגין שימוש בדרכון מזויף והפרת צו עיכוב יציאה מהארץ?

הנאשם הודה בביצוע עבירות של שימוש בדרכון מזויף, התחזות כאדם אחר במטרה להונות והפרת הוראה חוקית, בכך שעזב את הארץ עם דרכון הנושא את שמו של אדם אחר, חרף צו עיכוב יציאה. בית משפט השלום בראשון לציון נדרש להכריע האם יש להרשיע בפלילים את הנאשם בעבירות שביצע ולגזור עליו עונש הולם.

 

על פי החלטת לשכת ההוצאה לפועל מחודש אפריל 2013, נאסר על הנאשם לצאת מהארץ, אולם כחודשיים מאוחר יותר, הוא פנה אל אדם שזהותו אינה ידועה, וקיבל ממנו דרכון עם תמונתו, על שם של אדם אחר. בהמשך יצא הנאשם מהארץ עם הדרכון המזויף למשך שבועיים, כשהוא מתחזה לאותו אדם שהדרכון על שמו, ואף יצא בהזדמנות נוספת תוך שימוש באותו דרכון.

 

הנאשם יצא מהארץ על מנת לגייס כספים לנערים בסיכון

 

הנאשם מנהל אורח חיים נורמטיבי ואין לו עבר או רישום פלילי. הוא שירת בצה"ל והשתתף במלחמת שלום הגליל. לאחר שירותו הוא חזר בתשובה, וכיום מנהל ישיבה בצפון הארץ ומסייע לנוער בסיכון. לטענת הנאשם, הוא לא יצא מהארץ על מנת להימלט מנושיו, אלא לצורך גיוס תרומות בחו"ל למען פעילותו הציבורית.

 

המאשימה טענה כי מתחם העונש ההולם בגין ביצוע בעבירות של זיוף מסמכים ויציאה מהארץ חרף האיסור, נע בין מאסר על תנאי לבין מאסר בפועל שניתן לרצותו בעבודות שירות בצירוף קנס כספי.

 

הסנגור ביקש להימנע מהרשעתו בפלילים בשל נסיבותיו האישיות

 

עורך דינו של הנאשם ביקש להתחשב בעברו הנקי ובנסיבות חייו האישיות, ולהימנע מהרשעתו בפלילים, וביקש להשית עליו עונש מאסר למשך 6 חודשים שירוצה בעבודות שירות. אולם שירות המבחן לא מצא מקום להימנע מהרשעתו, ואף הגיע למסקנה דומה גם לאחר עריכת תסקיר שני.

 

בית המשפט ציין כי על פי החוק, אדם יורשע בגין עבירה פלילית שביצע, אלא במקרים חריגים, בהם אין יחס מידתי בין הפגיעה שתהיה לנאשם על פי נסיבותיו האישיות, לבין מעשה עבירה שאינו חמור.

 

לאחר עיון בתסקיר שירות המבחן ושמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי מקרה זה אינו מתאים לאי הרשעה, מאחר והנאשם ביצע עבירות חמורות שיש בהן פגיעה בחוקי המדינה ובסדר החברתי. ואף הוסיף כי אי הרשעתו תעביר מסר שלילי והפוך למסר שיש להעביר לציבור.

 

בית משפט גזר על הנאשם מאסר על תנאי למשך חמישה חודשים

 

עם זאת השתכנע כי הנאשם אינו מנהל חיים עברייניים, ויציאתו מן הארץ לא היתה לצורך הימלטות מאימת החוק, אלא לשם גיוס כספים, ואף התרשם כי למרות שהוא מצוי בקשיים כלכליים, הוא ביקש לסייע לאחרים ולאו דווקא לעצמו ומשפחתו. על כן קבע כי עונש מאסר גם שירוצה בעבודות שירות, יפגע בו באופן קשה ובלתי מידתי.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם חמישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, וחייב אותו לחתום על התחייבות, לפיה אם תוך שלוש שנים יעבור עבירה מן העבירות בהן הורשע ישלם סך של 3,000 שקלים.

 

ת"פ 32919-07-13

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.