www.what2do.co.il

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית של ייצור שטרות והפצתם כשטרות הנחזים לאמתיים עבור שימוש הציבור, זאת ללא אישור מהרשויות המוסמכות. חוק העונשין לא מבדיל בין עצם הפעולה של זיוף וייצור שטרות לבין שימוש בכסף מזויף, וכדי שיוגש כתב אישום בגין זיוף כסף, לא חובה שהנאשם יהיה בעצמו מייצר השטר, ואף אין חובה שיעשה בו שימוש.

 

העונש המרבי על זיוף כספים עומד על שבע שנות מאסר. על פי סעיף 461 לחוק העונשין, שטר כסף הוא כל מטבע, שטר חליפין וכסף שהוציא בנק בישראל, ושהוצא על ידי תאגידים עולמיים בתחום הבנקאות. אדם הנאשם בכוונה להונות, לזייף או לשנות שטר כסף או להנפיק שטר הנחזה כשטר כסף בידיעה שהוא זויף או שונה, צפוי לשבע שנות מאסר.

 

עבירה של זיוף שטר כסף

 

עונש של שבע שנות מאסר צפוי גם לנאשם שהביא או קיבל מחוץ לישראל או רכש או קיבל בארץ, או החזיק או שמר שטר הנחזה כשטר כסף בידעיה שהשטר זויף או שונה, ואין בידו להוכיח הרשאה או הצדק כדין.

 

חיקוי שטרות כסף

 

אדם שגרם לכך שמסמך יהיה דומה לשטר כסף במידה שיש בה כדי להטעות, ואדם שהשתמש במסמך או הנפיק אותו, צפוי לשלושה חודשי מאסר. בנוסף בית המשפט יצווה על חילוט המסמך והעתקיו, וכל מכשיר או דבר אחר שנמצא בחזקת העבריין, ושימש או יכול לשמש להדפסתו או לשכפולו של המסמך.

 

החזקת חומר לזיוף שטרות כסף

 

אדם שהכין או מכר נייר הנראה כמו נייר המשמש להכנת שטרות, או השתמש בנייר באופן מודע להדפסת שטרות מבלי שקיבל אישור לכך מהרשויות, ועשה זאת במטרה לבצע הונאה, צפוי לחמש שנות מאסר. גם אדם שהכין מסגרת, תבנית או מכשיר המשמשים לעשיית נייר, או ליצור על גבי הנייר או בתוכו מילים, ספרות, ציון או כל סימן אחר שמופיעים בו, או השתמש בכלים או שמר או החזיק אותם ביודעין, צפוי לחמש שנות מאסר.

 

הנפקת שטרות כסף

 

אדם שהנפיק שטר כסף בלי סמכות כדין, צפוי לחמש שנות מאסר. מי שביודעין טשטש, קרע, חתך או קלקל בדרך אחרת שטר מטבע צפוי למאסר בן שלושה חדשים. כל שטר כסף מזויף שנמצא ברשותו של מי שהורשע בעשייתו או בניפוקו, יושמד בהוראת בית המשפט.

 

כתב אישום בגין ביצוע של עבירות זיוף שטרות כסף ומטבעות, הוגש נגד נאשם בעל עבר פלילי בעבירות רכוש במסגרת ת"פ 39761-04-10. באישום נוסף יוחסו לאותו נאשם עבירות שונות של החזקת פריטים אסורים, לרבות כסף מזויף וחומר המשמש להטבעת מפתחות.

 

במסגרת הסדר טיעון, הנאשם הודה כי ביחד עם שני חבריו החזיק במכונה לזיוף מטבעות שאותה ביקש למכור למי שהתברר שהוא סוכן משטרה. בנוסף הודה כי מכר שטרות מזויפים של 100 דולר ושל 200 שקלים והחזיק מטבעות ושטרות מזויפים בשווי כולל של כ- 180,000 שקלים.

 

בית המשפט קבע כי מדובר בעבירות חמורות, אשר פוגעות במרקם הכלכלי וביציבות המסחרית, במיוחד כאשר מדובר בזיוף שטרות כסף של מדינה זרה ויש בכך כדי לפגוע ביחסי החוץ של ישראל. בנסיבות אלה גזר על הנאשם 24 חודשי מאסר בפועל, הפעלת מאסר על תנאי בן 12 חודשים, שהיה תלוי ועומד נגדו ועוד 6 חודשי מאסר על תנאי.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.