www.what2do.co.il

הרשעה למורשע בעבירת זיוף תעודת רווקות

דרגו את המאמר

הרשעה למורשע בעבירת זיוף תעודת רווקות

שופט בימ"ש השלום בחיפה, זאיד פלאח נתן היום פסק דין , בו קבל את בקשת הנאשם אריאל כהן שלא להרשיעו , לאחר שזה הורשע, בהסתמך על הודאתו, בביצוע עבירה של שימוש במסמך מזויף, בעת זיוף תעודת רווקות של חברתו הגיורת כדי להנשא לה. השופט הטיל עליו לבצע עבודות בצו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 180 שעות, תוך שנה מהיום.

עובדות המקרה:


הנאשם וחברתו, שהינה גיורת, היו מעוניינים להינשא, אך הדבר היה בבחינת בלתי אפשרי, בשל היותו כהן. חברתו קבלה אישור מהמועצה הדתית בחיפה, לפיו היא רווקה וגיורת והנאשם פנה בשלב מאוחר יותר למועצה הדתית במגדל העמק, בכדי לרשום את נישואיו עם חברתו ובפנייתו זו הציג בפני רשם הנישואין את תעודת הרווקות שלה כשהמילה "גיורת" מחוקה ממנה. לאחר שהרב בירר ומצא כי תעודת הרווקות זויפה, הוא סירב להתיר את הנישואין.
הנאשם לא התייאש ובחודשים ספטמבר-אוקטובר 2006 שינה את כתובתו למבשרת ציון, פנה לאדם וביקשו לזייף את תעודת הרווקות של חברתו ע"י מחיקת המילה גיורת וכן המילים א.א.ע.ה., המעידים על היותה גיורת, וביום 19.9.06 פנה הנאשם למועצה הדתית במבשרת ציון, פתח תיק נשואין, ומספר ימים לאחר מכן הגיע יחד עם חברתו לאותה מועצה, והם הגישו את תעודת הרווקות המזוייפת. משנדרשו להאריך את תוקף תעודת הרווקות, הגיש הנאשם ביום 22.10.06 את ההארכה המבוקשת, כשהיא מזוייפת. גם זיוף זה התגלה, והנישואין לא הותרו.


השופט פלאח ציין כי מדובר במקרה מיוחד במינו. מצד אחד, מדובר בנאשם שכל רצונו היה להינשא עם בחירת ליבו, ומצד אחר – ניסה לממש את רצונו באמצעות עבירה פלילית של שימוש במסמך מזוייף. וכדבריו: "שיוכו של אדם לדת מסויימת כוללת בתוכה ברירה, להשמע להוראות הדת, או להפרם. משהחליט אדם להשמע לאותם כללים, אין הוא יכול לבקש לממשם ע"י ביצוע עבירה פלילית, שהרי לא לכך התכוונה הדת עת הטילה את האיסור. לנאשם עמדה הברירה שלא להנשא לגיורת, או להנשא לה בנישואין אזרחיים. אין הוא יכול לבקש לשמור על כללי הדת, מחד גיסא, ולהשתמש במסמך מזוייף בנוגע לבחירת ליבו, מאידך גיסא. הדרך בה נהג הנאשם פגעה הן בכללי הדת, עת ביקש להערים על כללים אלה ולהנשא לגיורת, והן בחוקי מדינת ישראל, עת השתמש במסמך מזוייף".

בנימוקיו לקבלת בקשת הנאשם שלא להרשיעו, ציין השופט פלאח כי שוכנע, שאכן יש בהרשעת הנאשם כדי להביא לפגיעה רצינית בפרנסתו ובשיקומו, ואגב כך יקשה עליו למצוא עבודה אחרת. לכך יש להוסיף את מחלתו הקשה, את איבוד בחירת ליבו, ואת הקושי שלו להכיר בת זוג שתהיה מוכנה להיכנס לקשר רציני עימו, בשל היותו עקר (כתוצאה מטפולים כימוטרפיים שעבר). בנוסף ציין השופט את היותו של הנאשם נורמטיבי, כאשר הוא שוכנע שאין דרכו לביצוע עבירות פליליות, כשם ששוכנע שהמדובר בעבירות חד פעמיות.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.