www.what2do.co.il

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

עבירות האלימות הפכו בשנים האחרונות לתופעה שכיחה ביותר בנוף הישראלי. כמעט בכל יום אנו נאלצים לשמוע על תקיפות אלימות המתרחשות בכל מקום במדינה. אי לכך, בתי המשפט מדגישים פעם אחר פעם את הצורך בענישה מרתיעה בגין הרשעת אדם בתקיפה.


סעיף 378 לחוק העונשין קובע כי תקיפה הינה אחד מהמקרים הבאים:

 

  1. אדם מכה, דוחף או מפעיל כוח על אדם אחר, במישרין או בעקיפין, וזאת ללא הסכמתו של האחרון או על בסיס הסכמה שהושגה בתרמית.
  2. אדם נוגע באדם אחר ללא הסכמתו או על בסיס הסכמה שהושגה בתרמית.


הפעלת כוח מבחינת עבירת התקיפה יכול להיות גם באמצעות חשמל, חום, אור, ריח או כל חומר אחר. זאת במידה והפעלת הכוח באמצעות החומר הייתה יכולה לגרום (או גרמה בפועל) לנזק ו/או אי נוחות.

 

תקיפה סתם הינה עבירת תקיפה המבוצעת על ידי אדם כנגד חברו. מדובר בעבירה מסוג עוון אשר עונש המאסר הצמוד לה יכול להגיע עד כדי שנתיים מאסר בפועל. ישנה גם תקיפה בדרגות חמורות יותר. למשל, תקיפה הגורמת חבלה ממשית. מדובר בעבירה לפי סעיף 380 לחוק העונשין. תקיפה זו הינה מקרה בו עבירת התקיפה מבוצעת על ידי אדם כלפי חברו, וכתוצאה ממנה נגרם לאחרון נזק של ממש. העונש לצידה של מאמר זה הינו שלוש שנים בפועל.


סעיף 381 לחוק מגדיר תקיפות נוספות כגון תקיפה לשם ביצוע פשע, תקיפה לשם ביצוע גניבה (שוד), תקיפה לצורך התנגדות ללכידה לדין, תקיפה במהלך התנגדות למעצר, תקיפת עובד ציבור ועוד. כמו כן, קיימת גם עבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות. על פי סעיף 382, תקיפה נחשבת כתקיפה בנסיבות מחמירות במידה והיא נעשית בחבורה. בנוסף, תקיפה יכולה להיות גם כנגד בן משפחה. במקרה זה, כאשר מדובר בתקיפה בתוך המשפחה (לרבות תקיפת בן זוג או תקיפת קטין חסר ישע), הרי שמדובר בחומרה רבה של עבירה התקיפה.

 

שיקולי ענישה


שיקולי הענישה בעבירות התקיפה, כמו בכל העבירות הפליליות במשפט הישראלי, קשורים באופן ישיר לנסיבות המקרה ולנאשם העומד על הפרק. הלכה פסוקה היא כי ענישה פלילית הינה תמיד אינדיבידואלית ופרטנית. במסגרת מתן גזר הדין, בית המשפט בוחן את נסיבותיו של הנאשם, את אופן ביצוע התקיפה, את עברו הפלילי של התוקף, את מטרת התקיפה, את הנזק שהיא גרמה למתלונן, את ההשפעה של התקיפה על הרקע הרלבנטי ועוד.

 

ישנם היבטים אשר יכולים לפעול לזכותו של אדם המורשע בתקיפה. לדוגמא, במידה והנאשם הביע חרטה על המקרה והיה נכון לפצות את המתלונן, הרי שהדברים יכולים לסייע לו בבוא בית המשפט לגזור את דינו. כמו כן, הנאשם יכול לבקש להפחית את העונש נוכח נסיבותיו האישיות ו/או שיקולים חברתיים-רפואיים נוספים.


במרבית המקרים, כתב אישום בגין תקיפה סתם איננו עוסק רק בתקיפה. לא אחת, העבירות מצטרפות לעבירות נוספות כגון גרימת נזק לרכוש, העלבת שוטר, איומים וכדומה. אי לכך, קשה אפוא לבחון מהם שיקולי הענישה הספציפיים לעבירת תקיפת סתם. על פי רוב, במידה והעבירה לא בוצעה בהיקף חמור מדי, הרי שייתכן כי הנאשם יוכל לסיים את ההליך עם מאסר על תנאי בלבד. עם זאת, ככל שעבירת התקיפה הינה חמורה יותר, כך העונש בגינה גדל בהתאמה. מדובר בענישה שיכולה להגיע עד כדי למעלה מעשר שנות מאסר בפועל. לדוגמא, בתי המשפט נוטים לגזור עונשים חמורים על נאשמים אשר הורשעו בעבירות של תקיפת בת זוג, תקיפה בחבורה וכדומה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.