www.what2do.co.il

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

פעמים רבות, כאשר מוגש כנגד אדם כתב אישום בגין עבירות אלימות, האחרון טוען כי לא היה מדובר אלא בהגנה עצמית. דהיינו, הנאשם טוען למעשה כי הוא "נאלץ להשיב מלחמה שערה" וזאת בשל היותו נתון תחת סכנה מצידו של המתלונן. נטל ההוכחה בנוגע להגנה עצמית מונח על כתפי הנאשם. מדובר בהוכחה אשר מבוססת על תנאים שנקבעו בחוק ועל פרשנות שניתנה להם בפסיקת בתי המשפט.


סעיף 34י לחוק העונשין קובע את התנאים הדרושים לשם הוכחתה של הגנה עצמית. על פי סעיף זה, אדם איננו נושא באחריות פלילית למעשה אשר הוא היה צריך לעשות באופן מיידי בכדי להדוף פגיעה ותקיפה שלא כדין אשר נשקפה לו מהן סכנה מוחשית של פגיעה בגופו, חירותו, רכושו או חייו. כמו כן, הגנה זו יפה גם כלפי סיוע לאדם אחר אל מול פגיעות כאמור.


עם זאת, החוק קובע חריג לפיו אדם לא ייהנה מתחולתה של ההגנה העצמית במידה והוא "נכנס בדלת פרוצה". דהיינו, במידה והוא הביא לתקיפה המדוברת מתוך התנהגות פסולה או שהוא היה יכול לצפות את התפתחות הדברים מראש. במילים פשוטות, טענת ההגנה העצמית דורשת הוכחה של שישה תנאים מצטברים.


מיידיות - הגנה עצמית חייבת להיות מיידית. לדוגמא, במידה ואדם מותקף ביום ראשון, והוא הולך להתקיף חזרה ביום שני, הרי שלא מדובר בהגנה עצמית. במקרה זה, ייטען כנגד הנאשם שהיה עליו לפנות למשטרה ולא "לקחת את החוק לידיים". דהיינו, הגנה עצמית חייבת להיות מיידית ולעומת התקיפה העומדת בפתח. זאת ועוד, תקיפה לצורך הגנה עצמית חייבת להיפסק עם "נטרול האיום".


תקיפה שלא כדין - הגנה עצמית איננה יכולה להיות תגובה אלא לתקיפה שלא כדין.


סכנה - אחד התנאים החשובים ביותר בטענת ההגנה העצמית הינו קיום סכנה. על פי סעיף זה, הנאשם הטוען להגנה עצמית צריך להוכיח "סכנה מוחשית" שנשקפה לו כתוצאה מהתקיפה. מיותר לציין כי פעמים רבות ניטשות מחלוקות קשות בנוגע לפרשנות המונח "סכנה מוחשית" נוכח נסיבות המקרה הקונקרטיות.
 

התנהגות פסולה - אדם איננו יכול לטעון להגנה עצמית במקרים בהם התנהגותו הפסולה הייתה זו אשר הובילה לתקיפה שלא כדין. לדוגמא, פורץ הנכנס לשטח של אחר, ומותקף באלימות על ידי בעל הבית, איננו יכול לטעון להגנה עצמית.


נחיצות - מונח "מעורפל" נוסף אשר מקשה על נאשמים להציג טענת הגנה עצמית הינו ה"נחיצות". על פי תנאי זה, שומה על הנאשם להוכיח כי פעולת ההגנה העצמית הייתה "נחוצה" - הן מבחינה איכותית (לא היו דרכים אחרות להתמודד עם האירוע) והן מבחינה כמותית (הפעלת הכוח הייתה "סבירה").


סבירות - תנאי זה נובע גם מסעיף 34טז לחוק העונשין. על פיו, הנאשם חייב להוכיח כי פעולותיו לצורך ההגנה העצמית היו סבירות בנסיבות המקרה. דהיינו, הן נעשו מתוך כוונה ברורה למנוע נזק אשר הולם את הנזק שנגרם למתלונן.


לסיכום,


טענת הגנה עצמית במשפט פלילי הינה טענה נפוצה אשר מועלית על ידי נאשמים המואשמים בעבירות אלימות. עם זאת, חשוב להדגיש כי לא מדובר בעניין של מה בכך. רק התנהלות נכונה ביחד עם עורך דין פלילי תוכל להביא לקבלת טענה זו בבית המשפט. כפי שניתן לראות, הוראות החוק אינן גמישות ודורשות עמידה בשורה ארוכה של תנאים. במידה ונאלצתם להגן על עצמכם והוגש כנגדכם כתב אישום, פנו בהקדם לעורך דין העוסק בתחום.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.