www.what2do.co.il

עבירת חבלה על ידי שניים או יותר, מהו הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירת חבלה על ידי שניים או יותר, מהו הדין הפלילי?

סימן ד' לחוק העונשין עוסק בעבירות אלימות של סיכון חיי אדם ובריאותו. סעיף 327 קובע כי אדם השולל מאחר או מנסה לשלול ממנו את כושר התנגדותו, באמצעים שיש בהם סכנה לחייו או לבריאותו, או שיש בהם כדי לפגוע בפיכחון שלו, בכוונה לבצע פשע או עוון או להקל על ביצועם או להקל על בריחתו של עבריין לאחר ביצועם או לאחר ניסיון לבצעם, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר.


סעיף 329 לחוק העונשין עוסק בעבירת חבלה בכוונה מחמירה, וקובע עונש של 20 שנות מאסר לנאשם אשר ביצע עבירה פלילית בכוונה להטיל באדם נכות או מום, או לגרום לו חבלה חמורה, או להתנגד למעצר או לעיכוב כדין, שלו או של זולתו, או למנוע מעצר או עיכוב.


כולל פציעה או גרימת חבלה חמורה, שלא כדין, ניסיון שלא כדין לפגוע באדם בקליע, בסכין, באבן או בנשק מסוכן או פוגעני אחר, גרימת התפוצצות של חומר נפיץ, שליחת או מסירת חומר נפיץ או כל דבר מסוכן או מזיק אחר או גורם לאדם שיקבל כל חומר או דבר, הנחת חומר מרסק או נפיץ או חומצה, זריקת חומצה או שימוש בה על גופו של אדם בדרך אחרת.


כאשר עבירת חבלה מבוצעת כלפי בן משפחה, לא יפחת העונש מחמישית העונש המרבי שנקבע לעבירה, אלא אם בית המשפט החליט להקל בעונש. כמו כן, עונש מאסר לא יהיה, בהיעדר טעמים מיוחדים, כולו על תנאי.


חבלה ופציעה בנסיבות מחמירות


עבירה פלילית של גרימת חבלה חמורה מדורגת בחוק העונשין על פי שלוש רמות של חומרה. הרמה הקלה ביותר אשר מנויה בסעיף 380 לחוק, היא עבירת תקיפה שגורמת חבלה ממשית והעונש בגינה הוא שלוש שנות מאסר. סעיף 333 קובע דרגה גבוהה יותר שהיא עבירת חבלה חמורה, וסעיף 329(א)(1) קובע את הרמה הגבוהה ביותר שהיא חבלה בכוונה מחמירה, אשר אדם המבצע עבירה זו צפוי לעונש שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר.


כאשר התקיפה בוצעה על ידי יותר משני אנשים העונש יכול להגיע עד חמש שנות מאסר. אם נכחו במקום האירוע שניים או יותר שחברו יחד לביצוע המעשה, כל אחד מהם צפוי לעונש של עד שש שנות מאסר. כאשר היו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע עבירת חבלה בידי אחד או אחדים מהם, דינו של כל אחד מהם הוא כפל העונש הקבוע לעבירה.


חבלה חמורה מוגדרת כחבלה אשר מסכנת חיי אדם, פוגעת או עלולה לפגוע קשות בבריאות או בנוחות נפגע העבירה, או עלולה להתיר בו מום או נכות קבועה באחד מהאיברים, הקרומים או החושים החיצוניים או הפנימיים.


ערעור על עונש בגין עבירת חבלה על ידי שניים או יותר


לבית משפט השלום בבאר שבע הוגש כתב אישום מתוקן, המייחס לנאשם ביצוע עבירה של חבלה על ידי שניים או יותר. מעובדות כתב האישום עלה, כי הנאשם תקף מתלוננת יחד עם נאשם אחר. הנאשמים משכו את המתלוננת מתוך רכבה, אחד מהם ניסה לזרוק עליה אבן, והאחרים זרקו כוסות זכוכית לעברה בעת שהייתה שרויה על הרצפה. אחת הכוסות פגעה בפלג גופה העליון וכוס אחרת פגעה בה וגרמה לחתך עמוק בברך, אשר בגינו נזקקה לתפרים.


בית משפט השלום השית על הנאשם ששה חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, ששה חודשי מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים, לבל יעבור עבירת אלימות, כולל עבירת איומים, התחייבות בסך 5,000 שקלים למשך שנתיים, לבל יעבור עבירת אלימות, קנס בסך 1,500 שקלים או 15 ימי מאסר ופיצוי למתלוננת בסך של 2,500 שקלים.


הנאשם הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע לגבי חומרת העונש. בית המשפט המחוזי דחה את טענת המבקש, כי תסקיר שירות המבחן שנערך בעניינו לא עדכני, וקבע כי נסיבות ביצוע העבירה שהובאו בתסקיר לא השתנו, וכי המערער מחזיק בעמדות המתוארות בתסקיר המבחן מזה שנים רבות. לפיכך, גם אם הוא הפנים את חומרת מעשיו, אין בכך כדי לשנות מהמלצות שירות המבחן או מגזר הדין שניתן.


נוסף על כך, דחה בית המשפט המחוזי את טענות המערער לכשל בייצוגו, וקבע בהקשר זה כי המסמכים שלטענת המערער היה להגיש לבית משפט השלום, אינם מעלים ואינם מורידים. בית המשפט המחוזי סבר, כי העונש הולם, בנסיבות העניין, את חומרת מעשיו של המבקש, ולא מצא להתערב בגזר דינו של בית משפט השלום, על כן בקשת רשות הערעור נדחתה.


רע"פ 2295/18

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.