www.what2do.co.il

מה העונש על סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה?

דרגו את המאמר

מה העונש על סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה?

על רקע רצח הנער מוחמד אבו חדיר, יצא הנאשם, כבן 20, אל הרחובות יחד עם חבריו, ויידה אבנים כלפי רכבים נוסעים. עקב כך הורשע בעבירה של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה. בית המשפט המחוזי בירושלים נדרש לקבוע את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, בתחילת חודש יולי 2014, בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר, הצטרף הנאשם לאחרים, בכוונה לפגוע ביהודים, באמצעות מעשה אלימות של יידוי אבנים לעבר נוסעים בכביש וכדי לחסום את התנועה בכביש. חבריו הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כלי הרכב שנסעו במקום, והנאשם יידה אבן אחת, מתוך בכוונה לפגוע בנוסעים ולסכן את בטיחותם של כלל משתמשי הדרך.

 

הצדדים הסכימו כי יש למקם את העונש ברף התחתון של המתחם

 

המאשימה ציינה כי הערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה הוא ביטחון הציבור, שלמות הגוף וחיי אדם, והנזק היה עלול להיות חמור יותר, ואף לפגוע בחיי אדם. המאשימה טענה כי מתחם העונש ההולם נע בין 12 עד 36 חודשי מאסר בפועל, והסכימה כי יש למקם את עונשו של הנאשם בחלק התחתון של המתחם.

 

מנגד טען הסנגור כי העונש הקבוע בצד העבירה שבה הורשע הנאשם, הוא עד 20 חודשי מאסר, וכי מתחם העונש ההולם במקרה זה, נע בין צו שירות לתועלת הציבור עד מאסר בפועל. הסנגור הדגיש כי חלקו היחסי של הנאשם, אשר הושפע על ידי חבריו, היה קטן יחסית, ובסופו של דבר לא נגרם נזק חמור מביצוע העבירה.

 

אירוע העבירה אינו מאפיין את אורח חייו של הנאשם

 

בהתחשב בגילו של הצעיר של הנאשם, הוגש תסקיר מטעם שירות המבחן. מהתסקיר עלה כי לנאשם אין עבר פלילי. הוא נטל אחריות מלאה למעשיו והביע חרטה, שיתף פעולה עם הרשויות, ואף מסר מידע לגבי מעורבים אחרים.

 

הנאשם שהה כחודש ימים במעצר ולאחר מכן, שוחרר למעצר בית מלא. בהמשך התאפשר לו לחזור להשלמת לימודים בבית הספר שבו למד, ולאחרונה שוהה במעצר בית לילי. קצין המבחן ציין כי הנאשם מגיע ממשפחה נורמטיבית ושומרת חוק, והרקע למעורבותו בעבירה הנוכחית היא היגררות אחר חבריו, מבלי להעמיק מחשבה עמוקה על השלכות המעשים.

 

קצין המבחן התרשם שקיימים גורמי סיכוי לשיקום ולהמשך תפקוד חיובי ותקין, לכן המליץ על הטלת צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 300 שעות, צו מבחן למשך שנה, מאסר על תנאי ותשלום פיצויים. הממונה על עבודות שירות קבע כי הנאשם מסוגל לבצע עבודות שירות.

 

הנאשם ירצה מאסר במשך 6 חודשים

 

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, גזר בית המשפט על הנאשם מאסר לתקופה של ששה חודשים, כאשר ארבעה חודשים ירוצו בפועל, לאחר ניכוי ימי מעצרו, ואת החודשיים הנותרים ירצה בעבודות שירות. בנוסף הטיל מאסר על תנאי למשך תשעה חודשים, וחייב אותו לפצות כל אחד מהמתלוננים בסך של 2,000 שקלים.

 

ת"פ 43923-07-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.