www.what2do.co.il

תגרה במקום ציבורי, מהן ההשלכות של ביצוע העבירה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תגרה במקום ציבורי, מהן ההשלכות של ביצוע העבירה?

סעיף 191 לחוק העונשין עוסק בעבירה פלילית של תגרה במקום ציבורי וקובע איסור על השתתפות בתגרה במקום ציבורי שלא כדין. תגרה במקום ציבורי נחשבת לעבירת אלימות הקלה יותר בחוק העונשין והדבר בא לידי ביטוי בעונש הקבוע בחוק של עד שנת מאסר בפועל, זאת לעומת עבירת חבלה חמורה שהעונש בגינה הוא עד שבע שנות מאסר.

 

כתב אישום בגין עבירת תגרה בדרך כלל מוגש נגד כל המשתתפים באירוע, כך שאין זה משנה מי החל בקטטה, מי יזם אותה ומי נגרר בעל כורחו לאירוע. כמו כן, דרישת היסוד העובדתי בעבירה אינה כוללת דרישת רכיב של תוצאות וקיומו של נזק כלשהו שנגרם לאחד המשתתפים ודי בעצם ההשתתפות כדי לענות על דרישת יסוד זה.

 

דרישת היסוד הנפשי בעבירה היא מודעות להתנהגות ולנסיבות, מתוך הנחה כי בעבירות קטטה הדדיות אף אחד מהמשתתפים לא פעל מתוך הגנה עצמית, על כן כל אחד מהמשתתפים צפוי למעצר, פתיחת תיק במשטרה, חקירה פלילית, הגשת כתב אישום בעבירת אלימות וגזר דין בהתאם לנסיבות המקרה ונסיבותיו האישיות של כל נאשם.

 

מתחם ענישה בעבירות תגרה

 

מדיניות הענישה הנהוגה בעבירת תגרה במקום ציבורי בעלת מנעד רחב התלוי בנסיבות המעשה והנאשם. לדוגמה:

 

מאסר על תנאי בן שלושה חודשים למשך שנתיים, הוטל על נאשם, ללא עבר פלילי, במסגרת הסדר טיעון, בגין ביצוע עבירה של תגרה במקום ציבורי. הנאשם התקוטט עם קרוב משפחה בסופרמרקט, תפס בחולצתו וחבט בפניו, כאשר בתגובה קרוב המשפחה דחף את הנאשם והניף קופסת שימורים לעברו אך לא פגע בו.

 

מאסר מותנה בן ארבעה חודשים והתחייבות כספית הוטל על נאשם, אשר הורשע על יסוד הודאתו, בביצוע עבירה של תגרה במקום ציבורי. במקרה זה, הנאשם יחד עם שלושה נאשמים נוספים, השתתף בקטטה שארעה משום שהמתלוננים סברו כי הנאשמים לעגו להם, וכך נגרמו לאחד מהם חבלות.

 

בתיק נוסף הורשע נאשם, על יסוד הודאתו, בביצוע עבירה של תגרה במקום ציבורי, בכך שהשתתף בקטטה בעקבות ויכוח בפיצוציה בינו לבין מבלים במקום. באותה פרשה הורשעו נאשמים אחרים בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ופציעה. על הנאשם, בעל עבר פלילי, הוטל מאסר על תנאי בן חצי שנה למשך שלוש שנים.

 

ערעור על הרשעה בעבירת תגרה במקום ציבורי

 

בבקשת ערעור של נאשם בעבירת תגרה, הותיר בית המשפט העליון את פסק הדין של המחוזי, שבו נדחה ערעורו תוך הותרת הענישה על כנה. הנאשם הורשע, לאחר ניהול הוכחות, בביצוע עבירה של תגרה במקום ציבורי, בכך שתקף את המתלוננת בבית ספר, דחף אותה על כיסאות וסטר לה. על הנאשם, בעל עבר פלילי, הוטלו מאסר מותנה בן שלושה חודשים למשך שלוש שנים והתחייבות בסך 750 שקלים.

 

ערעור נוסף נדחה לאחר ניהול הוכחות, בביצוע עבירות של תגרה במקום ציבורי והחזקת סכין שלא כדין, בכך שהנאשם היה מעורב בקטטה שבמהלכה שלף סכין. בית המשפט קבע מתחם ענישה שבין מאסר בפועל לבין 18 חודשי מאסר ועל הנאשם, ללא עבר פלילי, הוטלו שלושה חודשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.