www.what2do.co.il

מה העונש על החזקת סכין לצורך הגנה עצמית במהלך מבצע צוק איתן?

דרגו את המאמר

מה העונש על החזקת סכין לצורך הגנה עצמית במהלך מבצע צוק איתן?

תלמיד ישיבה כבן 19 הורשע על פי הודאתו בעבירה של החזקת סכין, בכך שבחודש יולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", הוא נכנס עם סכין לסניף ביטוח לאומי ברחובות לצורך הגנה עצמית. על פי צילום שהגישה התביעה בכתב האישום, מדובר בסכין תקיפה, ולא סכין יפני או סכין מטבח. בית משפט השלום ברחובות נדרש לקבוע עונש הולם לביצוע העבירה.

 

לאור סוג הסכין ומקום החזקתו בסניף ביטוח לאומי, טענה התביעה כי הנאשם פגע בסדר הציבורי בשל החזקתו ובהגנה על שלמות גופם של אנשים. לטענתה, מתחם הענישה הראוי נע בין מאסר מותנה ועד מספר חודשי מאסר בפועל, בצירוף קנס כספי.

 

הנאשם חש מאוים עקב שמועה שברחבי העיר מסתובב מחבל

 

הסנגור טען מנגד כי יש להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, בלקיחת האחריות ובהודאתו בביצוע העבירה. הסנגור ציין כי הנאשם נעדר עבר פלילי ומנהל אורח חיים נורמטיבי. ביום האירוע הנאשם חש פחד ומצוקה רגשית בשל השמועה כי מסתובב מחבל בעיר, על כן יצא מביתו כשהוא מצויד בסכין. הסנגור ביקש להימנע מהרשעתו בפלילים ולהשית עליו עונש לריצוי בשירות לתועלת הציבור.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי מדובר ברווק כבן 19, תלמיד ישיבה אשר דחה את שירותו הצבאי עקב הלימודים, אולם בתום תקופה זו הוא מתכנן להתגייס לצה"ל. הנאשם נעדר רישום פלילי והרשעות קודמות, אשר לקח אחריות מלאה על מעשיו והודה בפני מאבטח המקום כבר בהזדמנות הראשונה כי הוא נושא סכין.

 

לדברי הנאשם, האירוע התרחש במהלך מבצע "צוק איתן", וכי יום קודם לכן הותקפו נוסעים בעת נסיעה באוטובוס ועל כן הוא נשא את הסכין עליו כדי לחזק את ביטחונו העצמי ולא עבור כל מטרה אחרת. עוד הוסיף כי העבירה בוצעה על רקע קשייו הרגשיים לשאת את התסכול והכאב של אמו, בעקבות ההליכים והוועדות של ביטוח לאומי.

 

שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעה בפלילים

 

קצין המבחן התרשם כי הנאשם אינו בעל דפוסי התנהגות אלימים והשתכנע כי הוא לא ביקש לעשות שימוש כלשהו בסכין או לפגוע באחר. לפיכך, לאור גילו הצעיר וכדי לא לחסום בפניו אפשרויות תעסוקתיות בעתיד, המליץ קצין המבחן לסיים את ההליך ללא הרשעה ולהטיל עליו צו לשירות תועלת הציבור.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, ציין בית המשפט כי מדובר בעבירה חמורה ומסוכנת, במיוחד כאשר מדובר במקום ציבורי הומה אדם כמו סניף של ביטוח לאומי. בית המשפט השתכנע כי אין מקום להימנע מהרשעת הנאשם בפלילים, מאחר שלא הוכח כי קיימת פגיעה קונקרטית ועכשווית בעתידו.

 

בסופו של דבר התחשב בית המשפט בעברו הנקי, הבעת חרטה ותפקודו הנורמטיבי של הנאשם, על כן גזר עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירה של החזקת סכין, צו לשירות תועלת הציבור בהיקף של 60 שעות וקנס בסכום של 700 שקלים או חמישה ימי מאסר תמורתו.

 

ת"פ 29835-08-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.