www.what2do.co.il

עבירות אלימות

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירות אלימות

מהן עבירות אלימות? כיצד מתמודדים עם עבירות אלימות? מה ההבדל בין עבירות אלימות קלות לעבירות אלימות בתוך המשפחה?


השופט שאהר אטרש, מבית המשפט המחוזי בנצרת, התייחס לאחרונה לחומרה הרבה המקופלת בעבירות אלימות. השופט אטרש ציין כי עבירות אלימות הינן עבירות אשר דורשות מבית המשפט להגיב בענישה "אפקטיבית וחמורה". למעשה, הלכה פסוקה היא כי רק ענישה חמורה כנגד עבירות אלימות תוכל להעביר את המסר הראוי והוא כי הדעת איננה סובלת פגיעה בביטחון הציבור.


בית המשפט העליון הגדיר עבירות אלימות כעבירות חמורות ביותר, בין השאר בשל העובדה שנראה כי הן הפכו בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש. היות והתופעה נפוצה במחוזותינו, בתי המשפט נוקטים כנגד נאשמים בעבירות אלימות במדיניות של "אפס סובלנות". פעמים רבות, נגזרים על האחרונים גזרי דין קשים ביותר הכוללים לא אחת מאסר מאחורי סורג ובריח.

 

סוגים שונים של עבירות אלימות


עם זאת, ובדומה לכל הסוגיות הקשורות במשפט הפלילי, עבירות אלימות הינן רבות ומגוונות. כמו כן, הן נמדדות בהתאם לנסיבות המקרה ולדרגת החומרה שישבה בבסיסן. משמע, אין דין עבירת אלימות קלה במסגרת סכסוך שכנים, כדין עבירת אלימות חמורה שגרמה לפגיעה קשה בגוף או בנפש. ואכן, ניתן לומר כי עבירות אלימות נעות על סקאלה ברורה המבקשת להתאים את הכרעת הדין וגזר הדין למקרה הספציפי ולעבירה המיוחסת לנאשם.


סקאלה זו מאפשרת גם מרחב תמרון משפטי מסוים לעורכי הדין הפליליים. פעמים רבות, עורכי הדין מצליחים להמיר את עבירת האלימות המיוחסת למרשם בכתב האישום לעבירה קלה יותר, וזאת על בסיס הוראות החוק, ההלכה הפסוקה והסדרי טיעון. כמו כן, ישנן גם טענות הגנה שניתן להעלות במסגרת הליך פלילי זה. למשל, טענת הגנה עצמית.


היבטים שונים הנוגעים לעבירת אלימות (אלימות במשפחה, אלימות נגד קשישי וכו')


ישנם היבטים רבים הקשורים בעבירות אלימות. לדוגמא, עבירות אלימות במשפחה נחשבות חמורות יותר מעבירות אלימות "רגילות", וזאת נוכח מערכת היחסים המיוחדת שבין הצדדים. הרציונאל העומד מאחורי תפיסה זו הוא כי אלימות מצידו של הבעל כלפי אשתו, צריכה להיענות בענישה מחמירה נוכח הישנות מקרים אלה בחברה הישראלית.


כמו כן, אלימות כנגד קטינים או קשישים (דהיינו, כנגד חסרי ישע), נחשבת אף היא כעבירת אלימות במדרג החמור של העניין. לעומת זאת, אלימות במסגרת קטטה הדדית, כאשר כלל לא ברור מי היה הצד אשר פתח במהומה, יכולה בהחלט להסתיים ב"כתב אישום חלבי" ואולי אף בזיכוי מוחלט. לעיתים, טענות כגון הגנה עצמית תוכלנה לשמשנה כמגן עבור הנאשם.


חומרתן של עבירות האלימות מושפעת גם מהמניע העומד מאחוריהן. למשל, עבירת אלימות יכולה להיות על רקע גזעני, ואז בתי המשפט נוקטים כלפיה ביד קשה ומביעים שאת נפש מהמעשים. כמו כן, אלימות אשר גורמת לנזקי גוף קשים (ולעיתים אף למוות) תגרור אף היא לגזרי דין חמורים. פעמים רבות, הדיון המשפטי בסוגיית האלימות עוסק בנזקים אשר נגרמו למתלונן כתוצאה מהמעשים. לא אחת, הנאשם מצליח אף לטפול אשמה על המתלונן (לדוגמא, לטעון כי העבירה בוצעה כתוצאה מקנטור מצד המתלונן).


ניתן אפוא לסכם ולומר כי במידה ואתם עומדים בפני כתב אישום המייחס לכם עבירת אלימות, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין מטעמכם. עורך הדין יוכל לעמוד על פרטי האירוע, לנתח את המקרה, ולמצוא את הנתיב המשפטי הנכון בו תוכלו ללכת. חשוב לזכור, גם עבירות אלימות הנראות לכאורה "קלות וחסרות חשיבות" עלולות להתגלגל לכדי כתב אישום פלילי חמור. מיותר לציין כי כתב אישום זה טומן בחובו השלכות הרות גורל על עתידו של הנאשם. אי לכך, אין להקל בכך ראש.


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

מאסר עולם וסמכות החנינה של נשיא המדינה

עונש מאסר עולם בישראל הוא מאסר של לפחות 20 שנה. הסמכות לקצוב את העונש מצויה תחת סמכות החנינה של נשיא המדינה, שמשמעותה המרת מאסר העולם בעונש מאסר הקצוב למספר מוגדר של שנים. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו – מה העונש?

אדם שתקף שוטר בעת מילוי תפקידו צפוי לעונש מאסר שנע בין חודש ימים לשלוש שנים. העונש המרבי בגין עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הוא עד חמש שנות מאסר.  

מהי עבירת פציעה ומה העונש הקבוע בחוק?

עבירת פציעה מוגדרת בחוק העונשין כמעשה שגרם לפגיעה בעורו של המתלונן, להבדיל מתקיפה הגורמת לחבלה של ממש. פציעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשטפי דם, שריטות וכדומה. 

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

היזק בזדון לרכוש – מה העונש על ביצוע העבירה?

אדם ההורס נכס או פוגע בו במזיד צפוי לשלוש שנות מאסר. העונש על היזק לצוואה יכול להגיע עד חמש שנות מאסר והיזק תוך שימוש בחומר נפץ יכול להגיע גם עד 15 שנות מאסר. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.