www.what2do.co.il

תקיפת זקנים הגורמת חבלה, מה העונש על ביצוע העבירה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפת זקנים הגורמת חבלה, מה העונש על ביצוע העבירה?

תקיפה על פי הגדרתה בחוק העונשין היא כל מצב שבו אדם מכה, דוחף, נוגע או מפעיל כוח על אחר בכל דרך אחרת ישירה או עקיפה. מעשה אלימות של תקיפה עלול לגרום לאי נוחות, כאב ונזק גופני ולפגוע באוטונומיה של המותקף. כאשר מדובר בתקיפת חסרי ישע, יוטל על הנאשם עונש משמעותי ומרתיע בשל החומרה הרבה הגלומה בעבירה.

 

החוק מפרט מהי הפעלת כוח ישיר או עקיף וקובע כי הפעלת כוח בעקיפין במידה שיכולה לגרום אי נוחות או נזק למותקף, יכולה להיעשות באמצעות חשמל, אור, חום, קרינה, קול, גז או חומר אחר. הפעלת כוח ישיר מתבטאת במגע פיזי המופעל על אחר בניגוד לרצונו.

 

סעיף 368 ו(ב) לחוק העונשין עוסק בתקיפת זקנים שגילם 65 שנים ומעלה, וקובע כי אדם התוקף זקן וגורם לו חבלה של ממש, צפוי לעונש שיכול להגיע עד חמש שנות מאסר. מי שתוקף זקן וגורם לו חבלה חמורה, צפוי לשבע שנות מאסר.

 

עוד קובע החוק כי אדם שהורשע בעבירה של תקיפת זקן יוטל עליו עונש מאסר, שלא יוכל לממש את כולו כמאסר על תנאי. כלומר, בגין עבירה זו לא ניתן להשית על הנאשם עונש מותנה בלבד, אלא מטעמים מיוחדים שירשמו, בשל החומרה הרבה הגלומה בעבירה, ובערך החברתי המוגן על ידה והצורך להגן על אוכלוסיות מוחלשות.

 

עם זאת, קביעת מתחם העונש ההולם בעבירת תקיפת זקן, מתבצעת בהתאם לעקרון ההלימה, תוך התחשבות בערך החברתי שנפגע כתוצאה מביצוע העבירה, במידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנוהגת, ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירה.

 

דוגמאות מהפסיקה לגזר דין בגין תקיפת זקן

 

בשנת 2013, הורשע נאשם בעבירה של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש. על פי כתב האישום, הנאשם, שהיה שרוי בגילופין, דחף את המתלוננת, כבת 81, בחוזקה, והיא נפלה ונחבטה בראשה. לאחר ניהול הליך הוכחות הוטלו על הנאשם שישה חודשי עבודות שירות, בצירוף ענישה נלווית, וערעורו על העונש נדחה.

 

בשנת 2012, הורשע נאשם על פי הודאתו בתקיפת זקן, בגניבה ובהיזק לרכוש במזיד. על פי כתב האישום, בשעות לילה הפיל הנאשם את המתלוננת, ילידת 1933, משך מידה את התיק שלה ונמלט. כתוצאה ממעשיו, נגרמו למתלוננת נפיחות וחתך בשפה. שירות המבחן המליץ על הטלת עונש מאסר שירוצה עבודות שירות. בית המשפט גזר על הנאשם 18 חודשי מאסר, מתוכם 6 חודשים לריצוי בדרך של עבודות שירות, והיתר על תנאי.

 

בשנת 2014, הורשע נאשם על פי הודאתו בעבירה של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש. על רקע ויכוח בין הנאשם למתלוננים, דחף את הנאשם את המתלונן, כבן 86, ולנוכח ניסיונה של המתלוננת, כבת 83, להגן על המתלונן, היא נדחפה על ידי הנאשם על הרצפה ונפגעה בכתפה. על הנאשם, נעדר עבר פלילי, נגזר עונש של מאסר על תנאי למשך 8 חודשים לתקופה של 3 שנים, וכן פיצוי למתלוננים.

 

במקרה נוסף, במסגרת הסדר טיעון, הורשע נאשם בעבירות של הפרת צו שנועד להגן על אדם, איומים, תקיפת זקן הגורמת חבלה חמורה ותקיפת סתם. על רקע צו מניעה אשר אסר את כניסתו של הנאשם לבית אמו, תקף הנאשם את אמו, כבת 71. כתוצאה מהתקיפה, היא נפגעה בפנים וידה נשברה וגובסה. בהמשך תקף הנאשם את אחיו, והכה אותו באגרופים. לנאשם היה עבר רלבנטי ומכביד, בגין תקיפות קודמות כלפי אמו, והיו תלויים נגדו מאסרים על תנאי. על כן בית המשפט גזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל, בצירוף ענישה הצופה פני עתיד.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.