www.what2do.co.il

עבירה של תקיפת עובד ציבור על רקע הגשת דוח חנייה

דרגו את המאמר

עבירה של תקיפת עובד ציבור על רקע הגשת דוח חנייה

בחודש אוקטובר 2011, בשעת צהריים תקף הנאשם שני פקחי עירייה ברחוב ראשי בירושלים עקב סירובם להימנע מהגשת דוח חנייה. על יסוד הודאתו הורשע הנאשם בעבירה של תקיפת עובד ציבור. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, הפקחים הבחינו ברכבו של הנאשם חונה בניגוד לחוק וביקשו לרשום לו דוח. באותה שעה הגיע הנאשם למקום וביקש מהם להימנע ממתן הדוח אך הפקחים סירבו. הנאשם החל לקלל אותם ואמר: "שהדוח ילך לכם לתרופות ושאלוהים ייקח את המשפחות שלכם".

 

הנאשם דחף את הפקחים ונתן להם אגרוף בפנים

 

בהמשך התקרב הנאשם אל אחד הפקחים ואיים עליו כשידו מאוגרפת באוויר לכיוונו. הפקח השני שניסה להפריד חטף אגרוף בפנים שגרם לחתך בשפתו ובעיטה ברגל. הנאשם דחף את הפקח הראשון שנפל על גבו ונשרט בידו, וחדל ממעשיו האלימים, רק לאחר שהופעל נגדו גז פלפל.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם מתגורר בשועפאט, בן 27, נשוי ומצפה לילד ראשון. הוא עובד כמתקין כבלים. אין לו רישום פלילי, ומאז ביצוע העבירה, לא נפתחו נגדו תיקים פליליים. הנאשם נולד בירדן ועבר בגיל צעיר לישראל עם אמו. משפחתו התמודדה עם קשיים כלכליים שאילצו אותו לעזוב בגיל 17 את הלימודים, לטובת השתלבות בעבודה לשם סיוע בפרנסה.

 

קצין המבחן התרשם כי מדובר באירוע חריג והנאשם מביע רצון לקיים אורח חיים נורמטיבי ומשקיע מאמצים בפרנסת משפחתו, ואף סבר כי היעדר דמות אב מחייו פגעה בביטחונו העצמי ואמו התקשתה להציב לו גבולות. הנאשם הביע חרטה על מעשיו ונטל אחריות מלאה, וטען כי בעת האירוע עבד כשליח, ולאחריו הפסיק לעבוד בתחום, מכיוון שהבין כי התנהגותו התוקפנית היתה קשורה ללחץ מהעבודה שבו היה נתון. קצין המבחן המליץ על מתן צו לביצוע שירות לתועלת הציבור בהיקף של 160 שעות לצד צו מבחן לשנה.

 

לנוכח חומרת מעשי אלימות כלפי עובדי ציבור והפגיעה המשמעותית בערך המוגן של ההגנה על שלטון החוק, עתרה המאשימה להשית על הנאשם ארבעה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות. הסנגור ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהשית צו שירות לתועלת הציבור וציין כי עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות עלול לפגוע בפרנסת המשפחה.


אין מקום להימנע מעונש מוחשי שהולם את חומרת העבירה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי לא מדובר במעשה מתוכנן, אלא בהתלקחות יצרים בעקבות הגשת הדוח. וציין כי במקרים דומים, הוטלו על נאשמים עונשים החל ממאסר על תנאי ועד מאסר לריצוי בפועל. למרות המלצות שירות המבחן והעדר העבר הפלילי, קבע בית המשפט כי אין מקום להימנע מעונש מוחשי של מאסר ולו בעבודות שירות, על כן גזר עליו 30 ימי מאסר אשר ירוצו בדרך של עבודות שירות, צו מבחן למשך שנה, קנס בסך של 1,500 שקלים ושלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

 

ת"פ 61555-05-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.