www.what2do.co.il

גזר דין בגין מכירה והפצהת כדורי ויאגרה וסיאליס מזוייפים

דרגו את המאמר

גזר דין בגין מכירה והפצהת כדורי ויאגרה וסיאליס מזוייפים

גזר דין לאדם שהורשע במכירת והפצת כדורים מזויפים


אדם אשר בביתו נמצאה כמות עצומה של כדורי ויאגרה מזויפים במכירה, הפצה והשכרה של סימן מסחר ללא רשות, במסגרת הסדר טיעון שנערך עימו. בהתאם להודאתו, הוא הורשע בדין.


עבירות קניין רוחני


עבירות של קניין רוחני הינן עבירות אשר דומות ואף זהות לעבירות רכוש. עבירות אלה, בדומה לעבירות רכוש, גורמות למעשה לשלילת זכות הבעלות מהזכאי לה וזאת לשם הפקת רווחים (וכפועל יוצא של כוונה שלא לשתף ברווחים המדוברים את בעלי הרכוש החוקיים). במקרה דנן, זכות הבעלות נשללה ממדענים אשר עבדו במשך שנים על פיתוחן של תרופות. המדענים המפתחים עמלו רבות עד אשר התרופות זכו לקבל את כל האישורים הנדרשים. מדובר ללא ספק בהליך אשר דרש מהמדענים השקעה של ממון וזמן לא מבוטלים. עם השלמת התהליך הנ"ל, הנאשם ודומיו באו ועשו בקניין הרוחני שימוש שלא כדין.


על מנת לגזור את דינו של הנאשם, בית המשפט נדרש לנסיבותיו האישיות. מדובר בגבר יליד 1950 אשר עברו הפלילי כלל כבר הרשעה אחת בגין עבירת אלימות בשנת 2006. בעקבות עבירה זו, הנאשם ריצה מאסר בפועל במשך חמישה חודשים בדמות עבודות שירות. מצבו הכלכלי של האחרון היה בכי רע והוא אף הוכרז כפושט רגל.


בשל נסיבות אלה, התביעה וההגנה הגיעו להסדר טיעון. במסגרת ההסדר, בית המשפט התבקש להטיל על הנאשם קנס ומאסר על תנאי. התביעה ביקשה כי יהיה זה קנס משמעותי המבטא את חומרת העבירה. כמו כן, התביעה ביקשה להשית קנס בשיעור גבוה על הנאשם וזאת היות והעבירה בוצעה לשם בצע כסף.


מנגד, הסנגור ביקש להסתפק בקנס מתון ולפרוס אותו לתשלומים. ההגנה ביקשה להתחשב בהודאה המיידית של הנאשם ובנסיבותיו הקשות. בין היתר, מבחינת הקנס, הסנגור הדגיש כי מרשו פושט רגל שלא מסוגל לעמוד בתשלומו של קנס משמעותי.


הבעייתיות שבאכיפת החוק בנוגע להפרת סימנים מסחריים


בית המשפט ציין כי העבירות בהן הנאשם הורשע הינן עבירות קלות לביצוע. זאת היות ומדובר בעבירות אשר כמעט ואין עליהן מתלוננים (על פי רוב, גם המוכרים וגם הקונים מרוצים מהעסקה). מאידך, הודגש כי עסקינן בעבירות שעלולות לגרום לדימוייה של החברה הישראלית נזק מצטבר וזאת בתור תפיסתה כחברה שומרת חוק. מעבר לכך, הודגש כי העבירות היו עלולות לגרום סיכון רפואי עבור אלה אשר עשו שימוש בכדורים. כדורי ויאגרה הינם תרופות וברור אפוא כי הפצתן תלויה בפיקוח רפואי ומרשם. מיותר לציין כי גם הליך ייצורם של הכדורים טעון פיקוח והשגחה מקצועית צמודה.


בית המשפט קבע כי מכל אלה עלה שאין מנוס מהעברת מסר מרתיע כנגד אלה המתכננים לבצע עבירות כגון דא. הודגש כי התרעה זו יכולה להיות מושגת על ידי פגיעה בכיסם של העבריינים, וזאת משום ש"רק בדרך הרתעתית זו ניתן להפוך עבירות אלה ללא משתלמות ולא כדאיות".


קנס מול מאסר


במקרים בהם בית המשפט גוזר קנס לצד עונש מאסר, ישנו יחס הפוך בין אורכו של עונש המאסר לעומת גובה הקנס. במילים פשוטות, ככל שהקנס יקטן, כך יגדל שיעור המאסר ולהיפך. אי לכך, בית המשפט קבע כי במקרה דנן לא היה מקום להסתפק גם בעונש מאסר מתון וגם בקנס נמוך. מדובר במאות תרופות מזויפות ועסקאות מכירה קודמות בהיקפים משמעותיים. עם זאת, בהליכים פליליים, הענישה תמיד מידתית. יש לאזן בין טובת הציבור לטובת הנאשם. בסופו של היום, בית המשפט גזר על הנאשם את העונש הבא: 8 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים וקנס כספי בגובה 7,500 שקלים (או 4 חודשי מאסר תמורתו).

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.