www.what2do.co.il

מאות פועלים סינים תובעים חברה ישראלית להעברת כספים

דרגו את המאמר

מאות פועלים סינים תובעים חברה ישראלית להעברת כספים

האם תושב יפו ושותפיו העלימו את משכורותיהם של מאות פועלים זרים מסין תוך שאמרו להם כי הכספים יועברו בעבורם לסין באמצעות חברה שבבעלותם? תביעה בעניין זה הוגשה הבוקר על ידי 26 ראשי קבוצות של פועלים סינים, אשר בכל קבוצה מיוצגים עשרות פועלים.

 

בכתב התביעה נטען כי מדובר בהונאה בהיקף נרחב ביותר וסכום הפיצויים עומד על שבעה מיליון שקלים בקירוב. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורך הדין חי הבר, וממנה עולה כי מדובר בפועלים אשר הגיעו לארץ מסין על מנת להתפרנס בעבודות בניין, סיעוד וחקלאות.

 

בתחילה נעזרו הפועלים במוסדות פיננסים שונים בכדי להעביר משכורתם אל משפחותיהם בסין, כאשר הכספים מועברים באמצעות דואר ישראל ובשירותי הבנקים השונים. עם זאת, בשל הקושי הרב בעבודה מול מוסדות אלו, אשר גבו עמלות גבוהות בעבור שירותי ההעברה, ניסו פועלים רבים להעביר את משכורתם בדרכים אחרות.

 

מעלימים סכום של כשני מיליון דולר


אחת מן הדרכים הללו הייתה להעביר את הכספים דרך הנתבעים, תושב יפו ושותפיו, אשר הציגו עצמם כבעלי חברה העוסקת בהמרת מטבע חוץ והעברתו בעמלות נמוכות באופן משמעותי. הנתבעים פתחו משרדים באזור התחנה המרכזית, במקום בו מתאספים פעמים רבות פועלים מסין, כאשר הם מנצלים במיוחד את חוסר מודעותם של פועלים שהגיעו לארץ לתקופות קצרות בלבד.


בכתב התביעה נטען כי השמועה על המרת הכספים והעברתם על ידי הנתבעים עשתה לה הדים בקרב ציבור הפועלים הסינים ומאות מהם החלו להעביר משכורתם בעזרת חברת הנתבעים. הכספים אכן הועברו במשך הזמן, אך תוך כדי קיזוז אשר לא נודע לפועלים במעמד החתימה.


העניין החריף כאשר לפני כתשעה חודשים קיבלה החברה סכומי כסף משמעותיים אך הכספים נעלמו כאילו בלעה אותם האדמה. הפועלים אשר ניסו לברר מה קורה עם כספיהם, נתקלו בחומה בצורה ובתירוצים אין ספור, כאשר בסופו של דבר עומדת המחלוקת בין הצדדים על סכום על סך 1,723,909 דולרים.


הפועלים, אשר הבינו כי כספם נעלם ולא יושב אליהם, פנו למשטרת ישראל והגישו תלונה כנגד הנתבעים. עורך הדין המייצג את העובדים הזרים אמר לאתר Ynet כי זה שנים שהוא איננו זוכר הונאה כה גדולה אשר נעשתה על גבה של אוכלוסיה כה חלשה.

 

עורך הדין ציין כי משטרת ישראל ומפלג ההונאה פועלים ביעילות והביע תקווה כי בית המשפט ימצה את הדין עם הנתבעים. בנוסף לתביעה הפלילית, הוגשה כאמור תביעה אזרחית שמטרתה השבת הכספים לבעליהם.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.