www.what2do.co.il

משפט פלילי - קבלן מצבות מתחזה ירצה מאסר בפועל

דרגו את המאמר

משפט פלילי - קבלן מצבות מתחזה ירצה מאסר בפועל

בית המשפט הטיל קנס ומאסר בפועל על אדם אשר הונה משפחות שיקיריהם נפטרו, תוך שהוא מציג עצמו כקבלן מצבות. על פי עובדות כתב האישום, הנאשם פנה אל המתלוננים השונים ימים ספורים לאחר פטירתו של יקירם, פעמים רבות במהלך השבעה. 

 

בחלק מהמקרים הגיע הנאשם לביתם של המתלוננים, ובחלק אחר פגשם בבית העלמין. בפוגשם, הציג הנאשם את עצמו כקבלן מצבות, זאת בכוונה להונות את האחרונים להשתמש בשירותיו. הנאשם קנה את ליבם של המתלוננים תוך שהוא מראה להם אלבומי תמונות של מצבות ומציע לבנות מצבות ליקירהם המנוחים ולסיימם בתוך פרק זמן קצוב (שנועד להיות בד"כ קודם מועד יום העליה לקבר והאזכרה למנוחים השונים).

 

קודם שהגיע אל המתלוננים, זייף הנאשם וחתם על מסמך הזמנות של בית עסק לשיש – חברה שאינה רשומה ברשם החברות, אף זאת בכוונה להטעות.

במעמד זה קיבל הנאשם מהמתלוננים במרמה ובנסיבות מחמירות סכומי כסף על חשבון עבודתו בהיקף של אלפי שקלים, בעת שידע כי אין אמת בהתחייבותו ותוך ניצול מצוקתם וחוסר ניסיונם. במועד העלייה לקבר, ומשהגיעו המתלוננים לבית העלמין, נדהמו הם לגלות כי המצבות לא הוקמו.

 

חומרת המעשים של ניצול אבלים

"שני פנים חמורים, כל אחד לכשעצמו, חברו להם יחדיו בתיק זה", כתב השופט בפסק הדין, "עבירות חמורות לכשעצמן מחד, אשר הופנו לא פחות מאשר כלפי קרבנות המצויים בשיא מצוקתם, חולשתם וכאבם, בשל פטירת יקיריהם מאידך".

 

השופטים קיבלו את עמדת עורכת הדין מטעם המדינה וקבעו כי מדובר בהתנהגות זדונית, ושיטתית תוך ניצול ציני של קרבנות העבירות הנמצאים במצב מצוקה חריג. אירועים אלו היוו למעשה חציית קו אדום של פגיעה בנורמות ערכיות ומוסריות וזילות הערכים המקודשים לחברה, קבעו השופטים.

.
בית המשפט גזר על הנאשם מאסר למשך 30 חדשים מתוכם 20 חדשים יהיו לריצוי בפועל, פיצוי כספי לכל אחד מהמתלוננים בכתב האישום המתוקן בסך של 5,000 ₪ וקנס בסך של 10,000 ₪.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.