www.what2do.co.il

זיוף גימלים - רופא ירצה חצי שנה של עבודות שירות

דרגו את המאמר

זיוף גימלים - רופא ירצה חצי שנה של עבודות שירות

בית המשפט השלום בפתח תקווה גזר עונש של שישה חודשי עבודות שירות נגד רופא אשר זייף גימלים. באמצעותם זיוף מסמכים זה, זכו חיילים (שהיו למעשה סוכנים משטרתיים) לקבל חופשות מן הצבא.

 

הפללתו של הרופא נעשתה על ידי סוכנים סמויים מטעם המשטרה, אשר הציגו עצמם בתור חיילים המעוניינים בגימלים רפואיים. הסוכנים המשטרתיים פנו לנאשם, שהינו רופא בן 34 תושב כפר קאסם, מספר פעמים בבקשה שירשום להם גימלים למרות שהם בריאים.


בתחילה, הוזמן הרופא "לבדוק" את אחד השוטרים בביתו במסגרת ביקור בית. לאחר מכן היו הסוכנים נפגשים עם הרופא בכניסה לכפר קאסם והלה היה חותם להם על מסמכים רפואיים בעבור 100 ₪ לכל מסמך. בשלב מתקדם יותר, "אישר" הרופא את "מצבם הרפואי" של הסוכנים באמצעות שיחת טלפון מבלי להכיר ואו לבדוק את ה"פציינט".

 

דוגמא מהעבר בה פסיכיאטר קיבל עונש של שנה וחצי מאסר בפועל

בית השמפט בחן מספר מקרים בהם רופאים צבאיים סייעו לחיילים להציג עצמם כחולים בהתאם לתשלום כסף. במקרה אחד שהוצג בבית השמפט סופר מקרה של רופא פסיכיאטרי אשר שירת בשירות מילואים כפסיכיאטר צבאי. רופא זה הורשע בלקיחת שוחד, במרמה ובהפרת אמונים, זאת בעקבות מתן תעודות כוזבות לשמונה חיילים לשם שינוי פרופיל רפואי.

 

במקרה ההוא בית המשפט עמד על חומרת העבירות וגזר על הרופא שנה וחצי של מאסר בפועל. עם זאת, המקרה של הפסיכיאטר היה חמור בהרבה מהסוגיה שהונחה לפניו של השופט במקרה דנן. השופטים אמנים עמדו על טיב העבירות, כמות העבירות וחומרתן.

 

עם זאת, לא נעלמו מעיניהם של השופט החרטה הכנה של הנאשם, ההפסקה בביצוע העבירות מיוזמתו, היותו אדם נורמטיבי בעל עבר פלילי נקי ועוד. למרות שבית המשפט קבע כי אין מקום להמנע מהרשעת הנאשם, בגזר הדין החליטו השופטים לשפוט אותו בבית הלל. אי לכך, בית המשפט גזר על הנאשם עונש קל יחסית של חצי שנה של עבודות שירות
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.