www.what2do.co.il

הצתה במתכוון במטרה לתבוע במרמה דמי ביטוח היא עבירה פלילית

דרגו את המאמר

הצתה במתכוון במטרה לתבוע במרמה דמי ביטוח היא עבירה פלילית

מהו העונש הצפוי לאדם אשר ניסה לזכות בכספי ביטוח תוך שהוא מצית מסעדה בבעלותו הנמצאת בקומת הקרקע של בניין מגורים? בית המשפט המחוזי נדרש לבחון סוגיה זו ובסופו של היום נגזר על הנאשם עונש מאסר של 22 חודשים לריצוי בפועל.

 

הנאשם במקרה דנן הינו בעליה של מסעדה בגבעתיים אשר שכנה בקומת קרקע של בניין מגורים. המסעדה בוטחה על כל תכולתה בפוליסת ביטוח על סך כ-200,000 שקלים. בעקבות כשלים עסקיים וחובות אשר צבר העסק, קשר הנאשם קשר להצית את המסעדה עם קרוב משפחה צעיר, וזאת בכדי לקבל במרמה את כספי הביטוח. השניים פעלו על פי התוכנית ובאחד הימים, בשעת לילה מאוחרת, מילאו דלק בבקבוק, שפכו את הנוזל במסעדה והציתוה. בגין מעשיהם זה, הורשעו השניים בעבירת הצתה וכתב אישום הוגש כנגדם.

 

עבירה חמורה אשר סיכנה חיי אזרחים תמימים

 

ההלכה הפסוקה קבעה בעבר כי עבירת הצתה הינה אחת מן העבירות החמורות ביותר בספר החוקים, קל וחומר כאשר מדובר בבנין מגורים. ידוע כי תחילתה של עבירת ההצתה ידועה למצית, אך המשכה לוט בערפל (או בערפילי עשן ההצתה). בגזר הדין בעניינם של הנאשמים דנא נכתב כי אדם אשר שולח אש ברכוש אינה יכול להיות בעל שליטה על התפשטות האש.

 

"לא מדובר בסכנה תיאורטית, אלא בסכנה, שלמגינת הלב, מתממשת לעיתים קרובות. חיי רבים קופחו ורבים עוד יותר נפגעו בגופם ובנפשם בגין רכוש שהוצת על ידי עבריינים שלא ביקשו לפגוע אלא ברכוש, ובוודאי לא בבני אדם ששהו בסביבתו", נכתב בפסק הדין, "בשלנו, הסכנה היתה קרובה מתמיד".

 

השופטים ציינו לחומרה כי הנאשם וחברו הציתו את המסעדה בשעה שזו ממוקמת בבניין דירות. "אנשים תמימים שהו בביתם, נמו במיטתם כשלהבות האש אכלו את סביבתם. למרבה המזל, המשטרה נזדמנה למקום וכוחות כיבוי האש וההצלה הוזעקו למקום ומנעו פגיעה באותם בני אדם נקיים, שעל לא עוול בכפם היו עלולים להיפגע", כתבו השופטים. מכל האמור לעיל, בית המשפט גזר על הנאשם עונש של 22 חודשי מאסר בפועל.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.