www.what2do.co.il

מהו ההבדל מבחינת המודעות בין רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 2.5 מתוך 5

מהו ההבדל מבחינת המודעות בין רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות?

העבירות במשפט הפלילי הנוגעות להמתה של אדם מחולקות על פי המשפט הישראלי לשלוש רמות אשר עניינן הוא חומרת העבירה, הן מבחינת הנאשם והן מבחינת עונשו. פעמים רבות בהם מוגש כנגד אדם כתב אישום פלילי העוסק בהמתה, מנסה הנאשם להביא להאשמתו בעבירה ברמה הפחותה ביותר.

 

רצח – עבירת הרצח מתחלקת לשני סוגים, רצח בכוונה תחילה ורצח שהינו הריגה עם תוספת. הרשעת אדם בעבירה של רצח בכוונה תחילה נעשית על ידי הוכחת שלושה מרכיבים – החלטה להמית, הכנה לקראת ההמתה והעדר קנטור מצידו של המנוח. הסוג השני של עבירת הרצח, שהינו עבירת הריגה עם תוספת יכול להיות הריגת בן משפחה, גרימה למוות של אדם תוך כדי ביצוע עבירה, גרימת מוות במזיד תוך כדי ניסיון להתחמק מעונש וכדומה.

 

יש לציין כי עבירה נוספת ההופכת עבירת הריגה לעבירת רצח איננה כל עבירה. ישנם שופטים הגורסים כי עבירה נוספת זו צריכה להיות עבירה מסוג פשע. עם זאת, הדעות הינן חלוקות בעניין זה וסוגיה זו טרם הוכרעה.

 

הריגה – עבירת הריגה הינה העבירה השנייה בחומרתה מבחינת הדין הפלילי. למעשה, ההבדל בין עבירת הריגה לבין עבירה של גרימת מוות ברשלנות הוא בכוונה. ניתן לומר כי מדובר במחשבה פלילית נוגדת. בכדי להרשיע נאשם בעבירת הריגה, על המדינה להוכיח מודעות מצידו של הנאשם.

 

על פי חוק העונשין, אדם יואשם בהריגה כאשר הוא גורם במעשה או במחדל אסורים למותו של אדם. ההלכה הפסוקה קבעה כי סף הכניסה לתחום עבירת ההריגה, בנוגע ליסוד נפשי זה, טמון בפזיזות ההורג.

 

בעבירת הריגה, על התביעה להוכיח כי הנאשם צפה בפועל את האפשרות האמורה. המודעות אינה דורשת כי עובר העבירה יצפה את האירוע מראש על כל פרטיו. הלכה היא שדי שהנאשם בעבירת ההריגה יכיר באפשרות כי התנהגותו תגרום לתוצאה הקטלנית.

 

גרימת מוות ברשלנות – גרימת מוות ברשלנות הינה עבירת ההמתה ברמה הנמוכה ביותר. על מנת להביא להרשעה של אדם בגרימת מוות ברשלנות, די לתביעה אם תשכיל להציג בפני בית המשפט הוכחה לכך שאדם מן היישוב היה נמנע מלבצע את המהלכים שהביאו להמתה. לדוגמא, נהיגה תחת השפעת אלכוהול הינה עבירה אשר ידוע כי היא עלולה לסכן את העוברים והשבים בכביש. אי לכך, במידה ונהיגה זו מסתיימת במוות של אחד הנוסעים או המשתמשים בדרך, עלול הנהג להיות מורשע בגרימת מוות ברשלנות. 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.