www.what2do.co.il

הרשעה בקבלת דבר במרמה - מאסר בפועל

דרגו את המאמר

הרשעה בקבלת דבר במרמה - מאסר בפועל

קבלת דבר במרמה הינה עבירה לפי סעיף 415 לחוק העונשין. פרטי העבירה מוגדרים בסעיף הקודם, 414. לפי סעיף זה. "דבר" יכול להיות טובת הנאה, זכות הנאה, מקרקעין או מיטלטלין. "מרמה" לפי הסעיף הינה טענה אשר נטענה בכתב, בעל פה או בדרך של התנהגות ואשר הטוען אותה יודע כי היא אינה אמת והוא אינו מאמין שהיא אמת.

 

"לרמות", לצורך החוק הינה להביא אדם לידי מעשה או מחדל במרמה. חוק העונשין קובע כי אדם אשר מקבל דבר במרמה צפוי למאסר של עד שלוש שנים. במידה והעבירה נעשתה בנסיבות מחמירות, דינו של העבריין עומד על חמש שנים.

 

שלוש שנות מאסר בפועל נגזרו בבית המשפט השלום בירושלים על וג'די בדראנה לאחר שהאחרון הורשע בעבירה של קבלת מרמה בסך של 450,000 שקלים. על פי כתב האישום, בדראנה פעל על מנת להוציא כספים תוך הצגת נימוקים שונים. בין היתר, בדארנה הציע למתלונן שותפות בעסק אשר הוא התכוון, לכאורה, להקים בעתיד בשיתוף עם חברת איתוראן. במסגרת הצעה זו הציג הנאשם אף מבנה אשר היה אמור לשמשו בתור משרד ואת החנות אשר בה טען כי רכש ציוד משרדי לצורך החברה.

 

מפר את הסדר הטיעון

 

הרשעתו של הנאשם התקבלה לאחר הסדר טיעון בין המדינה לבינו. במסגרת הסדר הטיעון, הנאשם היה אמור להשיב 300,000 שקלים למתלונן ולרצות עבודות שירות בלבד. עם זאת, הנאשם לא עמד בהסדר הטיעון.

 

בית המשפט קבע כי הנאשם ביצע מעשים חמורים וזאת למרות שהמתלונן, בתמימותו, העביר לו כספים רבים מבלי לבדוק בציציותיו. בית המשפט התייחס עם זאת למספר שיקולים לקולא כגון העובדה שמאז שנת 2002 לא הוגשו כנגד הנאשם תלונות וכן על כך שהאחרון הביע חרטה כנה על מעשיו.

 

הנאשם שהה במעצר בית במשך שנתיים וחצי אך בית המשפט קבע כי אין לנכות את מעצרו מתקופת מאסרו. בית המשפט פסק כי אין לחייב את הנאשם בפיצויי המתלונן, וזאת לאחר שהוכח כי מצבו הכלכלי איננו מאפשר זאת.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.