www.what2do.co.il

בית המשפט העליון המתיק עונשו של אריה סמולניאצקי

דרגו את המאמר

בית המשפט העליון המתיק עונשו של אריה סמולניאצקי

בית המשפט העליון המתיק את עונשו של אריה סמולניאצקי, אשר הורשע בכך שהיה שותף לפרשת מרמה כנגד 2,500 עולים מברית המועצות לשעבר. בית המשפט קבע כי יש להפחית את עונשו של סמולניאצקי ולהעמיד אותו על שלוש שנים בפועל במקום ארבע שנים כפי שנגזר על המערער בבית משפט קמא. המתקת העונש התקבלה, בין השאר, בגין התנהגות לקויה מצד הפרקליטות בתיק.


גרגורי לרנר, הנאשם המרכזי בפרשה, הורשע בכך שפיתה עולים חדשים להשקיע למעלה מ-62 מיליון שקלים בחברה אשר עסקה, לכאורה, בענף הנפט. הלכה למעשה, הכספים זרמו לחשבון הבנק של לרנר. בעקבות הפרשה, הורשע לרנר בבית המשפט המחוזי ונגזרו עליו 10 שנות מאסר מאחורי סורג ובריח. סמולינאצקי, אשר הקים חברת קש בפנמה סיטי, הורשע אף הוא בבית המשפט המחוזי בסיוע ללרנר. בהכרעת הדין נקבע כי סמולניאצקי סייע לגניבת למעלה ממיליון שקלים מכספי המשקיעים על ידי חתימה על עסקאות כוזבות.


השופט, אשר גרוניס, קבע בפסק הדין כי מעשיו של המערער אינם קלים. האחרון ניצל את תמימותם של עולים רבים, אשר חלקם קשישים, וסייע ללרנר לגרום לאלו להשקיע את מיטב חסכונותיהם וכספיהם בחברות קש פיקטיביות. עם זאת, לזכותו של סמולניאצקי עמדו שני שיקולים לקולא.

 

האחד, נקבע כי חלקו של המערער בהונאה לא היה גדול כחלקו של לרנר. השוואת העונשים עלולה אפוא לעלות כדי החמרה בלתי סבירה עם המערער. השני, פגם של ממש נפל בהתנהלותה של הפרקליטות בכך שבעת שנערכה עימו עסקת טיעון בפרשה דומה (סיוע בגיוס משקיעים לעסקת גז פיקטיבית), לא עודכן את סמולניאצקי בדבר כתב האישום שעומד להיות מוגש כנגדו.


השופט קבע כי אכן ייתכן שביסוד ההחלטה הנ"ל עמדו בפני הפרקליטות שיקולים עניינים. עם זאת, שיקולים אלו לא הוצגו בפני בית המשפט והדבר צריך לבוא לידי ביטוי בגזר דינו של המערער. בית המשפט העליון קבע כי יש לקצץ את הקנס אשר הוטל על סמולניאצקי בחצי ולהעמידו על 50,000 שקלים בלבד.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.