www.what2do.co.il

בית המשפט העליון דחה בקשה לביטול הכרעת דין בגין העדר ייצוג משפטי

דרגו את המאמר

בית המשפט העליון דחה בקשה לביטול הכרעת דין בגין העדר ייצוג משפטי

בית המשפט העליון נתן ב-7 לאפריל פסק דין אשר המחיש פעם נוספת את הצורך לנהל הליכים משפטיים פליליים תוך קבלת ייצוג משפטי מטעם עורכי דין העוסקים בתחום הרלבנטי. מדובר במקרה בו הוגש כתב אישום כנגד בעל מוסך ועוד שלושה אחרים, לפיו ניסתה החבורה להונות חברות ביטוח ולהגיש תביעות ביטוח כוזבות.

 

הפרקליטות טענה כי הנאשם וחבריו הגישו תביעות בגין תאונות פיקטיביות לרכבים במוסך, וזאת על מנת לזכות שלא כדין בכספי הפיצויים. יצוין כי חברות הביטוח שילמו לנאשם סכומים של כ-800,000 שקלים בגין תביעות אלו.


בשלב מסוים גילו חברות הביטוח כי ייתכן ומדובר בתביעות פיקטיביות, והוגשה על ידם תלונה במשטרה. המשטרה פתחה בחקירה, החומר הועבר לפרקליטות, וזו הגישה כתב אישום לבית משפט השלום. בהכרעת הדין, אשר נפרשה על גבי כ-300 עמודים, הורשע הנאשם בכל העבירות אשר יוחסו לו.

 

בית המשפט גזר עליו עונש מאסר בפועל למשך כארבע שנים וחצי, וכן מאסרים שונים על תנאי וקנס כספי משמעותי. יודגש כי את ההליכים, הן הפליליים והן מול חברות הביטוח, ניהל הנאשם בעצמו וללא ייצוג. בית המשפט השלום מתח ביקורת על התנהלותו זו של הנאשם אך בפסק הדין צוין כי מדובר בבחירה חופשית מצידו. ברור כי הנאשם היה יכול לשכור, גם במהלך המשפט, עורך דין אשר יסייע לו בהליכים המדוברים.

 

ערעור לבית המשפט המחוזי


הנאשם הגיש, בעקבות גזר הדין, ערעור לבית המשפט המחוזי. בכתב הערעור טען הנאשם כי יש לבטל את הכרעת הדין ולהעבירה שוב לבית משפט קמא. לטענתו, הוא לא היה מיוצג במהלך המשפט. בית המשפט דן בטענה וקבע כי לא הייתה כל חובה למנות עבור הנאשם סנגור. עם זאת, בית המשפט המחוזי בחן היטב (בכדי למנוע עיוות דין) האם נעשה בירור לגבי מינוי סנגור לנאשם. המחוזי קבע כי יש לקבל את עמדת המדינה לכך שהנאשם היה בעל היכולת הכלכלית לשכור עורך דין אשר ייצג אותי בהליכים דנן. אי לכך, הערעור נדחה.


הנאשם לא התייאש והגיש בקשת רשות ערעור לפתחו של בית המשפט העליון. הפעם הוגשה הבקשה באמצעות בא כוחו של הנאשם, אשר טען כי שאלות בנושא תחום הייצוגי המשפטי, אשר הינן בעלות חשיבות ציבורית של ממש, עומדות על הפרק. לפיכך, טען עורך הדין, הוא מבקש מבית המשפט העליון לאפשר את הערעור הנוסף.


בית המשפט העליון קבע כי דין הבקשה להידחות. אמנם חשיבות הייצוג המשפטי איננה מוטלת בספק, אך התנהלותו של הנאשם במקרה זה, עת שבחר לפעול בדרך עצמאית וללא ייצוג, איננה מאפשרת את קבלת בקשתו. למעשה, נכתב בהחלטה, אין הנאשם יכול להלין אלא על עצמו.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.