www.what2do.co.il

זיוף תארים אקדמיים ומאסר בפועל

דרגו את המאמר

זיוף תארים אקדמיים ומאסר בפועל

בית המשפט השלום בירושלים גזר עונש מאסר של שלוש שנים בפועל על יהונתן רבינוביץ' אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין זיוף אתרים אקדמיים. הפרקליטות טענה כי הנאשם זייף ומכר מסמכים אשר נחזו להיות מסמכים אקדמיים מטעם אוניברסיטאות ברחבי העולם. לטענת המדינה, מדובר בפעולות אשר בוצעו על ידי הנאשם באמצעות חברות שונות בבעלותו. על פי ההערכה, בתוך שלוש שנים גרף הנאשם לכיסו כשמונה מיליון דולרים ממסמכים מזויפים אלו.
 

בית המשפט קבע כי הנאשם ירצה עונש מאסר בפועל וכל אחת מהחברות בבעלותו תשלם קנס בסך 50,000 שקלים בגין ההרשעה. כמו כן, נטען כי לא רק שהנאשם זייף את המסמכים המדוברים, אלא הוא גם לא העלים את העסק מעיניה של רשות המיסים, לא הנפיק לעובדיו תלושי שכר, לא ניכה משכרם מס במקור, לא ניהל פסקי חשבונות וגרם לאובדן זכויותיהם הסוציאליות של העובדים. בניגוד לתנאי מעצרו, הנאשם שוחח עם עובדיו ואי לכך הוא הורשע גם בהפרת הוראה חוקית ואיומים.


"מערכת אשר כולה כזבים ושקרים הופעלה על ידי הנאשם במשך שנים, ובאמצעותה שלשל האחרון לכיסו כספים עבור זיוף ממסכים הנחזים כאישורי לימודים ותארים אקדמיים", נכתב בגזר הדין, "במסגרת פעילותו יצר הנאשם מעין יקום מקביל שקרי אשר כלל בעלי תפקידים שונים במוסדות אקדמיים ואוניברסיטאות, שכתבו גיליונות ציונים, המלצות ומכתבים". מזימתו של הנאשם כללה גם הקמה של אתרי אינטרנט המתחזים לאתרים של המוסדות האקדמיים ואשר מטרתם הייתה לחזק את מצב השווא המדובר.


אין זו הפעם הראשונה בה בית המשפט עוסק בזיוף ושקרים בנוגע לתארים אקדמיים. בשנת 2004 הורשע עובד עירייה אשר זייף את קורות חייו בכדי לזכות בתפקיד בכיר. בקורות החיים ציין הנאשם כי הוא מחזיק בתואר ראשון מאוניברסיטת תל אביב במנהל עסקים (זאת למרות שבפועל לא היה בידיו תואר כזה). בית המשפט בקריית גת קבע כי הנאשם התקבל לעבודתו על סמך קורות החיים הנ"ל, וזאת למרות שהם חוטאים לאמת.


הצדדים במקרה זה הגיעו להסדר, על בסיס המלצתה של קצינת המבחן שלא להרשיע את הנאשם, שיתבקש מבית המשפט להימנע מהרשעה. בית המשפט לא השתכנע ונקבע כי חומרת העבירה וההכרח שיש בהוקעתה מחייבים הרשעת הנאשם. בסופו של היום, הנאשם הורשע במרמה והפרת אמונים. הוטל עליו לשלם קנס בסך 30,000 שקלים ולהתנדב לטובת הציבור בהיקף של 200 שעות.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.