www.what2do.co.il

מהו עונשה של פקידת בנק שגנבה 600,000 ש``ח מלקוחותיה?

דרגו את המאמר

מהו עונשה של פקידת בנק שגנבה 600,000 ש``ח מלקוחותיה?

בית משפט השלום גזר 24 חודשי מאסר בפועל על פקידת בנק, שהורשעה בגניבת כסף מלקוחותיה, מרביתם קשישים.

 

בכספים שגנבה הזמינה מלונות וטיסות לחו"ל

 

הנאשמת, אישה כבת 62, עבדה כפקידה, החל מסוף שנות השבעים, בבנק בצפון הארץ. בשנים האחרונות היא טיפלה בחשבונות של לקוחות אמידים ובמשך שבע שנים גנבה קרוב ל 600,000 ₪, ומעלה בכספם של ארבע עשרה לקוחות הבנק. באמצעות הכספים שגנבה היא ממנה לעצמה טיסות לחו"ל, רכשה רכב חדש וקנתה בעודף תכשיטים, נעלים ובגדים. הנאשמת הורשעה בביצוע 15 עבירות, על סמך הודאתה.

 

הנאשמת גנבה למעלה מ 200,000 ש"ח מניצולת שואה

 

רוב קורבנותיה של הנאשמת הן נשים מעל גיל 80. הנאשמת נהגה להזמין כרטיסי אשראי על שמות הלקוחות, והשתמשה בהם פעמים רבות לצורך משיכת כספים וביצוע תשלומים. היא זייפה מסמכים והעבירה כספים לחשבונה הפרטי ולחשבונות בני משפחתה. הנאשמת לא בחלה בגזילת סכומים גם מחשבונה של ניצולת שואה ילידת 1917 וגנבה מחשבונה סכום כולל של 224,000 ₪.
הנאשמת הורשעה בביצוע העבירות הבאות: גניבה וניסיון לגניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, ניסיון לקבל דבר במרמה, התחזות כאדם אחר, זיוף והונאה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, גניבת כרטיס חיוב, הונאה בכרטיס חיוב, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

 

הנאשמת נוטה לרצות ודואגת למצוא חן בעיני אחרים

 

קצינת המבחן סקרה את מצבה האישי והמשפחתי של הנאשמת, ודווחה כי היא אכן לקחה אחריות על מעשיה, אך לא הבינה את גודל חומרתם, הנאשמת התקשתה לחוש אמפתיה כלפי הלקוחות ולהביע רגשות חרטה ממשיים. קצינת המבחן נמנעה מלהמליץ על שיקום טיפולי, ותיארה אישה הנוטה לרצות את סביבתה, שמשקיעה מאמצים רבים על מנת למצוא חן בעיני הזולת, בעוד שרגשותיה חסומים. עם זאת המליצה הקצינה, על עבודות שירות ולא על עונש כבד יותר.
הסנגור טען, שהנאשמת הודתה בכל העבירות המיוחסות לה, ומסרה כי פעלה מתוך מצוקה כלכלית בעקבות נפילתו הכלכלית של בנה. הסנגור הוסיף כי עברה הפלילי נקי לחלוטין, היא לקחה אחריות על מעשיה והשיבה את כל כספי הגניבה. כמו כן, הנאשמת פוטרה באופן מיידי מהבנק וזכויותיה לפנסיה נשללו והמצב הבריאותי שלה ושל בעלה דורש טיפול.

 

אנשים מבוגרים עברו טלטלה נפשית בעקבות העבירות

 

בית המשפט קבע, כי הנאשמת פגעה בלקוחות תמימים, היא פעלה בתחכום ובשיטתיות והקפידה לבחור היטב את הקורבנות. מאחר והכספים הוחזרו ללקוחות, הנזק שנגרם הוא בעיקר פנימי, והלקוחות המבוגרים עדיין עוברים טלטלה של קורבנות מעילה. הנאשמת תירצה את מעשיה במצבה הכלכלי הקשה, אך הדבר אינו מתיישב עם בזבוז הכספים על מותרות ובילויים. לאחר 35 שנות עבודה בבנק, הנאשמת אמורה להבין היטב את משמעות הפקדת הכספים בבנק, ואת חשיבותה של נאמנות הבנק כלפי הלקוחות, אך לפי דברי קצינת המבחן, היא חשה אומללות רק בעקבות המשפט ומעמדה החברתי המעורער בעקבות החשיפה.
מאחר והנאשמת השיבה את הכספים ורכבה עוקל, ובהתחשב במצבה הכלכלי, כפי שטענה, בית המשפט נמנע מלהטיל קנס או פיצוי, אך קורבנותיה רשאים להגיש נגדה תביעות אזרחיות בעתיד. על הנאשמת נגזרו שנתיים של מאסר בפועל ועוד ששה חודשי מאסר על תנאי.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.