www.what2do.co.il

שש שנות מאסר לנאשם שהבריח זהב והוציא חשבוניות פיקטיביות

דרגו את המאמר

שש שנות מאסר לנאשם שהבריח זהב והוציא חשבוניות פיקטיביות

בית המשפט גזר שש שנות מאסר בפועל לנאשם שהבריח זהב מהשטחים והוציא חשבוניות פיקטיביות, במטרה להתחמק מתשלום מע"מ ומס הכנסה.

 

הנאשם, אב לעשרה ילדים, רכש זהב בשווי של מאות מיליוני שקלים, בשטחי הרשות הפלשתינית, ללא תיעוד, על מנת למכור אותו בישראל. הנאשם לא טרח להירשם כחברה בע"מ, או כעוסק לצרכי מס, הוא לא שילם את המס על עסקאות הזהב ולא דיווח עליהן כחוק. בעקבות העבירות הוא הואשם בעבירות של זיוף והונאה.

 

חשבוניות פיקטיביות על סך 600 מיליון ₪

 

מלבד הנאשם היו מעורבים נוספים בפרשה, אשר גם נגדם הוגשו כתבי אישום. הנאשם מכר למעורבים את הזהב שהבריח מהשטחים, והם מכרו את אותו ליצואנים מחוץ לשטחי ישראל.

על מנת לאפשר את הסחר, החדרתו לשוק המקומי וייצואו למדינות אחרות, הוציאו המעורבים חשבוניות פיקטיביות במטרה להתחמק מתשלומי המס.
החשבוניות הפיקטיביות שהוציא הנאשם, הגיעו לסכומים של 600 מיליון ₪, וסכום המע"מ ממנו ניסה להתחמק עומד על 83 מיליון ₪.

 

הנאשם הורשע בשלוש עבירות: האחת, עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע עם המעורבים האחרים. השנייה, עבירה של שימוש במרמה בחשבוניות פיקטיביות במטרה להשתמט מתשלום מס בנסיבות מחמירות, והשלישית, היא עבירה בכוונה ובמזיד להתחמק ממס ולעזור לאדם נוסף להתחמק ממס.

 

הנאשם טען כי הודאתו בעבירות במשטרה נעשתה תוך ניצול מצבו המעורער

 

בעת החקירה המשטרתית הודה הנאשם במעשיו החמורים, אך במענה לכתב האישום, הוא כפר במיוחס לו וטען כי הודאתו לא ניתנה מתוך רצון חופשי, אלא תוך ניצול מצבו הבריאותי והנפשי ומניעת תרופות ובדיקות רופא, לטענתו הוא היה מטושטש ולא ידע מה הוא אומר.
לאחר הליך גישור, הודה שוב הנאשם בעבירות המיוחסות לו, הפעם במסגרת הסדר טיעון. הצדדים עתרו במשותף להטלת עונש מוסכם, של קנס כספי בסך 850,000 ₪, מאסר בפועל לשש שנים, מאסר על תנאי לפי שיקולי בית המשפט, וחילוט כספים ורכוש לטובת קרן החילוט.

 

בפסיקת גזר הדין התחשב בית המשפט בהודאתו

 

בעת גזירת העונש, שקל בית המשפט האם מדובר באירוע אחד, או האם יש להתייחס לכמה אירועים נפרדים, לבסוף החליט, על סמך הודאתו והודעותיו של הנאשם שסייעו לגבש תשתית ראייתית כנגד המעורבים האחרים, כי יש להתייחס לעונש כמקשה אחת.

 

בשלב השני בחן בית המשפט את מתחמי הענישה ההולמים, בהתחשב בנסיבות ביצוע העבירה ובחומרתה. וקבע כי מעשי הנאשם גרמו נזק כספי עצום לקופת המדינה, ובנוסף הם סייעו לגורמים עבריינים להלבין את הונם, באמצעות חשבוניות פיקטיביות. בית המשפט ייחס חומרה רבה על מעשיו של הנאשם והחליט להטיל עונש עם מסר הרתעתי ברור, הכולל גם מאסר בפועל וגם קנס כספי.

 

הנאשם הביע חרטה והסכים להעיד נגד המעורבים

 

בשלב השלישי נבחנו הנסיבות שאינן קשורות לביצוע העבירה, אלא לעובדות פרטיות. הנאשם הוא איש מבוגר, שאינו נמצא בקו הבריאות, הוא אב לעשרה ילדים וסבא לנכדים רבים, ואין לו הרשעות קודמות. הנאשם הודה בעבירות, הוא הביע חרטה ונטל אחריות על התנהגותו הפסולה. כמו כן, הוא אמור להעיד במשפט של המעורבים הנוספים בפרשה.

 

בית המשפט גזר על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 72 חודשים, 18 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך של 850,000 ₪. וחילוט של כספים ורכוש שנתפס בכספת של הנאשם ושל בני משפחות בגובה של 6 מיליון ₪.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.