www.what2do.co.il

ששה חודשי עבודות שירות לנאשם שהתחזה לרופא שיניים

דרגו את המאמר

ששה חודשי עבודות שירות לנאשם שהתחזה לרופא שיניים

הנאשם התחזה במשך שנים רבות לרופא שיניים והעניק טיפולים רפואיים בקליניקה הפרטית שפתח בביתו, חרף העובדה שהוא לא מורשה לעסוק במקצוע.

הרופא המתחזה הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בעבירות המיוחסות לו, הכוללת ביצוע קבלת דבר במרמה, התחזות כרופא ושימוש בתואר רפואי.

 

הנאשם פתח בביתו מרפאה פרטית ותלה שלט: "דוקטור לרפואת שיניים"

 

הנאשם אינו רופא שיניים, אין לו רישיון לעסוק ברפואת שיניים, הוא לא סיים את לימודיו ולא קיבל דיפלומה המוכרת על ידי משרד הבריאות. אך עובדה זו לא מנעה ממנו להפעיל  מרפאת שיניים בביתו בצפון הארץ ולהעניק טיפולים רפואיים תמורת תשלום, במשך שבע שנים.
הנאשם הטעה את הציבור בכך שתלה שלט בכניסה למרפאה, בו הוא מכונה "דוקטור לרפואת שיניים" ואף תלה על קירות המרפאה, תעודות המעידות על השתלמויות דנטליות שונות, בהן השתתף במרמה, כאשר הציג עצמו שלא כדין כרופא מורשה.

 

המתלונן עבר אצל הנאשם טיפולי שורש, עקירה והתקנת כתרים

 

בשנת 2004 הגיע המתלונן למרפאתו של הנאשם, על מנת לטפל בנסיגת החניכיים, ממנה סבל. ובמשך שש שנים, העניק הנאשם למתלונן טיפול רפואי, שאותו הוא אינו מוסמך לתת, שכלל בין היתר: עקירה, כתרים וטיפולי שורש, תמורת תשלום כספי.
בהסכם הפשרה שגובש בין הנאשם למתלונן, הוחלט כי הנאשם ימשיך להעניק למתלונן טיפולי שיניים ללא תשלום, ויסיימם תוך ארבעה חודשים.

 

הנאשם הוא מרפא שיניים, מקצוע שיצא מחוץ לחוק לפני עשרים שנה

 

בכתב ההגנה הודגש כי הנאשם הינו מרפא שיניים, שבעברו היה מוסמך לבצע טיפולים פשוטים בהנחיית רופא, לאחר שלמד במסלול המהיר לרפואת שיניים, שאינו כולל לימודי רפואה מקיפים. בשנת 1993 בוטל התואר של מרפאי שיניים בישראל על פי דין.
הסנגור ציין את תסכולו של הנאשם, שאינו יכול לעסוק במקצועו מפאת הדין, למרות שעבד במקצוע במשך 17 שנים באופן חוקי באלבניה, טרם עלה ארצה. כיום הנאשם נתמך כלכלית על ידי המוסד לביטוח לאומי ומקבל מדי חודש גמלת הכנסה.

 

על אף שהורשע בעבר כמתחזה לרופא, המשיך לקבל מטופלים

 

המאשימה המליצה להטיל על הנאשם עונש הנע בין שנה לארבע שנות מאסר בפועל והדגישה את חומרת המעשים, נוכח העובדה שהנאשם בחר להתחזות לרופא שיניים, שאמון על שמירת בריאות המטופלים וניצל את המתלונן הפגיע, לצורך תאוות בצע.

עוד ציינה המאשימה, כי לנאשם הרשעה קודמת בגין התחזות לרופא, אך הדבר לא מנע ממנו להמשיך ולפעול בניגוד לחוק.

 

בבואו לקבוע את גזר הדין, התחשב בית המשפט בערך החברתי שנפגע כתוצאה מהעבירה וממעמדו הייחודי של מקצוע רפואת השיניים. עקב העבירות נפגע אמון הציבור במערכת הבריאות וכן ביטחונם של המטופלים ושמם הטוב של הרופאים.

 

בית המשפט גזר על הנאשם ששה חודשי עבודות שירות

 

העבירה אינה מעידה חד פעמית, שכן הנאשם העניק למתלונן טיפולים במשך שש שנים, כשכל אותה עת, הוא מתחזה לרופא. אך עם זאת, העבירות המיוחסות לו בוצעו כלפי מתלונן אחד בלבד, ובמסגרת הליך אזרחי פוצה המתלונן על ידי הנאשם.

עוד התחשב בית המשפט, כי בהכשרתו הנאשם הוא מטפל שיניים, שעסק במקצוע שנים רבות, טרם הפך להיות לא חוקי בישראל.

 

לאחר שבחן בית המשפט את השיקולים השונים, הוא גזר על הנאשם ששה חודשי מאסר בפועל, שירוצו בדרך של עבודות שירות, וכן תשעה חודשי מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים. 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.