www.what2do.co.il

מהו עונשם של שותפים למכירת נכס שאינו בבעלותם?

דרגו את המאמר

מהו עונשם של שותפים למכירת נכס שאינו בבעלותם?

שני הנאשמים חברו לגורם שלישי, שהחליט למכור במרמה, מגרש בהרצליה ללא ידיעתה של בעלת הבית החוקית, ולזכות בתמורה עבור הנכס, בשווי של שני מליון שקל.

 

הנאשמים הורשעו במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, שימוש במסמך מזויף וניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש להכריע בנוגע לעונשם.

 

הנאשמת התחזתה לבעלת הנכס באמצעות תעודה מזויפת

 

בחודש נובמבר 2011, פנה הגורם שלישי, שבינתיים נגזר עליו מאסר בן 27 חודשים, והציע לנאשם להרוויח כסף קל. אותו אדם ביקש מהנאשם למצוא אשה, שתתחזה לבעלת הנכס. הנאשם צרף את הנאשמת לקשר בתמורה ל 5,000 דולר, בנוסף לכיסוי ההוצאות. הנאשמת שהסכימה להשתתף במזימה, העבירה להם תצלומים שלה לצורך הפקת תעודת זהות מזויפת.

 

השניים התייצבו במשרד עורכי דין, לאחר שאותו גורם שלישי הערים על עורכי הדין ושכנע אותם שמדובר בעסקה כשרה. הנאשמים חתמו על מסמכים, כאשר הנאשמת מתחזה, באמצעות התעודה המזויפת לבעלת הנכס. עורכי הדין בקשו מהמתחזה מסמכים נוספים לצורך המשך ניהול העסקה.

 

המסמכים המבוקשים הגיעו באורח פלא לידם של הנאשמים

 

כעבור ימים ספורים, נפרצה דירתה של בעלת הנכס שהינה קשישה, ילידת 1927, ונגנבו מתוכה מסמכים שונים בדבר הנכס. הנאשמים הגיעו בפעם השנייה אל משרד עורכי הדין, כשכל המסמכים הנדרשים נמצאים ברשותם. כאשר עלה חשד למרמה, המזימה נכשלה והמשטרה הקפיאה את רישום הכנס באמצעות צו מניעה. שני הנאשמים הודו בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום.

 

בית המשפט קבע כי תאוות הבצע של השניים הובילה אותם לביצוע מעשים חמורים של זיוף והונאה. הנאשמים ידעו לאורך כל הדרך כי הם עלולים לפגוע בבעלת הנכס הקשישה, בקונים פוטנציאליים שעמדו לאבד את כספם, ובזבזו את המשאבים וזמנם של שני עורכי דין, על ניהול עסקת סרק, ואף גרמו להם עגמת נפש מרובה.

 

הנאשם הורשע בעבר בעבירות של זיוף ומרמה

 

הנאשם הראשון, יליד 1945, הינו בעל עבר פלילי, אשר ריצה בעבר עונש מאסר בגין עבירות דומות של זיוף ומרמה. לנאשם אמנם לא היה חלק בתכנון המזימה, אך הוא היה שותף מלא מתחילתה ופעל למען הצלחתה. הנאשם גייס את המתחזה, הוא השתתף ביצירת התעודה המזויפת, ליווה אותה בפגישות והעביר לה מסמכים שהתקבלו, ככל הנראה, בעקבות הפריצה לדירתה של בעלת הנכס.

 

לטענת הנאשם, הוא מטפל באשתו הסיעודית הנזקקת לעזרה צמודה ומשפחתו מתמודדת עם קשיים כלכליים. לכן עונש של מאסר בפועל ייפגע באופן מהותי באשתו החולה ובבנו היחיד.

 

הנאשמת השתתפה במזימה מתוך מצוקה נפשית וכלכלית

 

חלקה של הנאשמת שהתחזתה לבעלת הנכס היה משמעותי, אך הסכום שהובטח לה, היה צנוע ביחס לתגמול המצופה ממכירת הנכס. הנאשמת, שהינה ללא עבר פלילי, טענה כי בעת ביצוע העבירות היא נפגעה מפרידה מבן זוגה וממוות במשפחתה, ולא הצליחה להשתלב במעגל העבודה. כמו כן, משקלה הגיע למעלה ממאה קילוגרם והיא נזקקה לניתוח קיצור קיבה.

 

בית המשפט התחשב בנסיבותיהן האישיות של כל אחד מהנאשמים ובחומרת המעשים. על כן גזר על הנאשם הראשון 15 חודשי מאסר וקנס בסך 20,000 שקל. על הנאשמת גזר שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי למשך שנתיים וקנס בסך 8,000 שקל.

 

ת"פ 54996-12-11 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.