www.what2do.co.il

הנאשם ביצע מספר רכישות באמצעות כרטיס אשראי מזויף, מהו עונשו?

דרגו את המאמר

הנאשם ביצע מספר רכישות באמצעות כרטיס אשראי מזויף, מהו עונשו?

כנגד הנאשם, יליד 1981, הוגשו חמישה כתבי אישום בגין שימוש בכרטיסי אשראי מזויפים, קבלת דבר במרמה והתחזות לאדם אחר.

בית משפט השלום בפתח תקווה דן בנסיבות המקרה ונדרש להכריע בנוגע לעונש ההולם.

 

הנאשם ניסה לקנות סיגריות באמצעות כרטיס אשראי מזויף

 

על פי העובדות בכתב האישום הראשון, הנאשם נכנס עם אדם נוסף בחודש יולי 2012, לפיצוצייה בפתח תקווה וביקש לקנות שני פקטים של סיגריות. הוא ניסה לשלם באמצעות כרטיס אשראי מזויף, אך מאחר וניסיונות התשלום כשלו, השניים יצאו מן החנות בידיים ריקות.

 

למחרת הוא נכנס לחנות משקאות בבת ים וביקש לקנות מארזי סיגריות בסך של 1,020 שקל. הוא שוב ניסה לשלם באמצעות כרטיס אשראי מזויף. התשלום לא אושר והנאשם עזב את המקום.

 

על פי המתואר בעובדות כתבי האישום השני, השלישי והרביעי, הנאשם ביצע באמצעות הכרטיס המזויף ארבע רכישות במספר בתי עסק שונים, בסך של 3,564 שקל. בנוסף הוא קנה מארזי סיגריות בשווי של 1,760 שקל, תוך הצגת תעודת זהות מזויפת וניסה לבצע עוד שתי רכישות נוספות.

 

לאחר שנתפס במעשיו הנאשם הציג תעודת זהות מזויפת

 

כתב האישום החמישי מייחס לנאשם עבירה של התחזות לאדם אחר. בעקבות ניסיון לבצע רכישה באמצעות כרטיס אשראי מזויף, הוא נעצר על ידי שוטרים והציג בפניהם תעודת זהות מזויפת.

 

הנאשם הודה במיוחס לו בכתבי האישום ונקבע שהוא יישלח לקבלת תסקיר שירות המבחן. מהתסקיר עלה כי הנאשם נשוי ואב לארבעה ילדים קטינים. הוא סיים 12 שנות לימוד, שירת בצבא והשתחרר לאחר כשנה וחצי בעקבות לידת בנו הבכור.

 

במהלך השנים הוא עבד באבטחת מתקנים ובעקבות ביצוע עבירה של החזקת סכין בשנת 2009 נשללה ממנו הזכות לעסוק בעבודות אבטחה. בחודשים האחרונים הוא עובד כפועל שיפוצים ומצבה הכלכלי של משפחתו התדרדר.

 

הנאשם טען כי פעל מתוך מצוקה כלכלית, הוא הביע חרטה, לקח אחריות על מעשיו וגילה נכונות להשתלב בהליך טיפולי. שירות המבחן המליץ על שירות לתועלת הציבור וצו מבחן לשנה.

 

יש להחמיר עם העונש בשל ריבוי העבירות

 

לטענת המאשימה מעשי הזיוף וההונאה של הנאשם פגעו בערך החברתי של הגנה על רכוש הציבור, הוא חזר על העבירות מספר פעמים, למרות שהבין את חומרתם. על כן עתרה להשית עליו מאסר בפועל לתקופה של 24 חודשים, מאסר על תנאי וקנס כספי.

 

הסנגור טען שהנאשם פעל מתוך מצוקה כלכלית קשה ורצון עז לפרנס את משפחתו. הוא ציין כי רוב העבירות בוצעו באותו יום, על כן מדובר בשיקול דעת מוטעה נקודתי ואין מדובר בהתנהלות עבריינית. הסנגור טען שיש לאמץ את המלצת שירות המבחן וביקש להימנע מהטלת קנס כספי, לאור המצב הכלכלי הקשה של המשפחה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים קבע בית המשפט כי מעשיו של הנאשם גרמו נזק כלכלי לבתי עסק ולחברות אשראי ופגעו באמון הציבור בנוגע לתשלום באמצעות כרטיסי אשראי. הנאשם ביצע רכישות רבות עם כרטיסי אשראי מזויפים בסך של 11,445 שקל, הוא הציג תעודת זהות מזויפת והזדהה בפני כוחות הביטחון כאדם אחר.

 

שישה חודשי עבודות שירות לנאשם שהשתמש בכרטיסי אשראי מזויפים

 

בעת גזירת העונש התחשב בית המשפט בפגיעה הצפויה במשפחתו של הנאשם, בנטילת אחריות מלאה על מעשיו ובעובדה כי לא ביצע עבירות נוספות, מאז חודש יולי 2012.
בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם שישה חודשי מאסר בפועל, שירוצו בדרך של עבודות שירות, שישה חודשי מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים וקנס כספי בסך של 9,000 שקל.

 

ת"פ 13269-01-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.