www.what2do.co.il

מהו עונשו של אדם שזייף תעודות זהות ולקח הלוואות בסך 200,000 שקל מהבנק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

מהו עונשו של אדם שזייף תעודות זהות ולקח הלוואות בסך 200,000 שקל מהבנק?

במהלך תקופה של שלוש שנים הנאשם התחזה באופן שיטתי למספר אנשים שירדו מהארץ, הוא פתח על שמם חשבון בנק ולקח הלוואה במרמה. הנאשם הונה בדרך זו שמונה סניפי בנק ברחבי הארץ וקיבל סכומי כסף מצטברים בסך 200,000 שקל.

 

הנאשם הורשע על פי הודאתו בסדרת עבירות של התחזות לאדם אחר, זיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה ונפתחו נגדו שני תיקים פליליים. הוא עצור מזה ששה חודשים עד לתום ההליכים ובית משפט השלום בפתח תקווה נדרש לקבוע את עונשו.

 

הנאשם זייף תעודות זהות ותלושי משכורת

 

הנאשם הינו רווק כבן 44, שהסתבך בחובות כבדים בעקבות ניהול כושל של עסק עצמאי לתיווך. בהמשך הוא פשט את הרגל ולקח הלוואות בשוק האפור. על מנת לכסות את חובותיו, הוא זייף תעודות זהות של גברים שעזבו את הארץ, ניגש לסניפי בנק שונים, הציג בפני הפקידים מסמכים מזויפים וקיבל הלוואות ללא כל כוונה להחזירן.

 

בשיטה זו הוא התחזה לתשעה גברים שונים ופתח תשעה חשבונות בנק בצפון הארץ ובמרכזה תוך שימוש בתעודות זהות מזויפות ותלושי משכורת מפוברקים, סך כל ההלוואות שקיבל מהבנקים עמדו על 200,000 שקל.

 

בחודש נובמבר 2011 הנאשם גנב את דרכונו של אחיו, החליף את תמונת הפספורט של אחיו בתמונה שלו וניסה לצאת מהארץ עם דרכון מזויף, למרות שהוצא נגדו צו יציאה מהארץ. לרוע מזלו הוא עוכב על ידי הבודק הביטחוני ונעצר.

 

הנאשם ניסה להתעשר על חשבון הבנקים

 

המאשימה ציינה כי הנאשם הפך את מעשי המרמה לדרך חיים, הוא תכנן היטב את צעדיו, השתמש במסמכים מזויפים באופן מתוחכם ומניפולטיבי ופגע בשלום הציבור ובבנקים. המאשימה ציינה כי לנאשם עבר פלילי בגין תקיפת שוטר וביקשה להשית עליו עונש מאסר משמעותי ומרתיע, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננים.

 

הנאשם טען כי הוא ביצע את העבירות בשל מצוקה כלכלית קשה ולא תוך ניסיון להתעשר. לדבריו, הוא ספג איומים מהשוק האפור וחש סכנה ממשית לחייו. הנאשם ציין כי הוא לא יזם ותכנן את המעשים, אלא שימש ככלי בידי אנשים אחרים. עוד הוסיף כי הנזק נגרם לבנקים, ולא לאנשים פרטיים. הוא הביע חרטה ולקח אחריות מלאה על מעשיו.

 

בית המשפט גזר על הנאשם שש שנות מאסר

 

בית המשפט השתכנע כי הנאשם ביצע את העבירות מתוך מצוקה כלכלית, אך לא קיבל את הטענה כי פעל תחת השפעה מצד אחרים.

 

בית המשפט התחשב במצבו הבריאותי, בנסיבות משפחתיות קשות, ובאביו הגוסס של הנאשם המתגורר בגפו בחו"ל, אך עם זאת קבע כי אין להקל בעונשו, מאחר והוא ביצע באופן שיטתי ומתוחכם לאורך שלוש שנים סדרת עבירות זיוף, התחזות ומרמה וגם ניסה להונות את ביקורת הגבולות של נמל התעופה וביקש לצאת מהארץ, חרף צו עיכוב יציאה התלוי נגדו.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם שש שנות מאסר בפועל ו- 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. בשל מצבו הכלכלי לא נגזר עליו קנס כספי.

 

ת"פ 46712-11-13
ת"פ 1249-12-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.